metafrasi banner

proxy war = πόλεμος δι' αντιπροσώπων

Το νόημα είναι σαφές, αλλά γνωρίζετε αν υπάρχει δόκιμος, ή όχι, όρος, ας πούμε της πολιτικής επιστήμης, που να αποδίδει το proxy war; Αν όχι πώς θα αποδίδατε μονολεκτικά ή περιφραστικά το proxy, εν προκειμένω;

Αφορμή, το άρθρο Minaret ban approved, projections show.
 
Το νόημα είναι σαφές, αλλά γνωρίζετε αν υπάρχει δόκιμος, ή όχι, όρος, ας πούμε της πολιτικής επιστήμης, που να αποδίδει το proxy war; Αν όχι πώς θα αποδίδατε μονολεκτικά ή περιφραστικά το proxy, εν προκειμένω;
Το εν προκειμένω ( το proxy μέσα στο proxy war) απαντήθηκε, αλλά για το σκέτο proxy σε πολιτικά συμφραζόμενα σκέφτομαι τη δυνατότητα του αντίκλητος. Ο αντίκλητος είναι: (ΛΚΝ) (νομ.) πληρεξούσιος που εξουσιοδοτείται κυρίως για την παραλαβή εγγράφων. Ωστόσο, ακριβώς το ότι είναι ένας μειωμένου εύρους πληρεξούσιος μου φαίνεται ενδιαφέρον προκειμένου για το (πολιτικό) proxy, όπου είναι νομίζω σαφές ότι το αφεντικό είναι καταρχήν ο "εξουσιοδοτών" πάτρωνας ακόμα και κατά τη διάρκεια της εξουσιοδότησης προς τον πελάτη. Την αρχική μου ιδέα την ενίσχυσε το εξής σχόλιο από το proz, προκειμένου για την αγγλική απόδοση του αντίκλητος:

Proxy or agent δηλαδή πληρεξούσιος είναι το πρόσωπο που μέσα στα γενικά "καθήκοντά" του είναι και η παραλαβή εγγράφων για τον εντολέα του. Όμως σε περιπτώσεις συμβάσεων όπως π.χ. σύμβασης δανείου δεν θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ο όρος proxy γιατί είναι πολύ γενικός και μπορεί να δημιουργηθούν παρανοήσεις ότι πρόκειται για πληρεξούσιο με ευρύτερες αρμοδιότητες από αυτές που έχει ένας αντίκλητος.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Στα εκλογικά των (διεθνών) αθλητικών ομοσπονδιών επιτρέπεται και η ψηφοφορία μέσω proxy, δηλαδή προς τούτο ειδικά εξουσιοδοτημένο εκπρόσωπο/αντιπρόσωπο/πληρεξούσιο. (Έχει πλάκα όταν η ψηφοφορία γίνεται με ανάταση των χεριών, οπότε κάποιοι σηκώνουν και τα δύο χέρια...)

Πρόσφατα, ο Σαμαράς μίλησε στο Ευρωπαϊκό Συμβούλιο εκπροσωπώντας και τον ασθενούντα Κύπριο πρόεδρο Αναστασιάδη. Ήταν ακριβώς η περίπτωση αυτή.
 
Εγώ δεν μιλάω γι' αυτή την περίπτωση, μιλάω για π.χ. Russia's separatist proxies in the Donbass, ή Hezbollah, Iran's proxy in Lebanon, ή όποια τέτοια. Με αυτά κουμπώνει το proxy war. Αλλά δεν μπορείς να πεις ο αντιπρόσωπος/πληρεξούσιος του Ιράν στο Λίβανο, η Χεζμπολλά.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εκεί ταιριάζουν ίσως οι μαριονέτες, π.χ. οι αυτονομιστικές μαριονέτες της Ρωσίας, αν και η σύναψη «πόλεμος δι' αντιπροσώπων» δεν είναι σπάνια, όπως είδαμε άλλωστε στην αρχή του νήματος.:inno: Μια άλλη ιδέα είναι ίσως «το ενεργούμενο», αλλά η Χεζμπολά είναι τόσο ισχυρή και αυτόνομη που προσωπικά μόνο ως σύμμαχο κάποιου θα την χαρακτήριζα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Υπάρχει και το εντεταλμένοι. Αλλά έχω την εντύπωση ότι θα προτιμούσα το πληρεξούσιοι. Και ποτέ το εξόχως νομικό αντίκλητοι.
 
Εκεί ταιριάζουν ίσως οι μαριονέτες, π.χ. οι αυτονομιστικές μαριονέτες της Ρωσίας, αν και η σύναψη «πόλεμος δι' αντιπροσώπων» δεν είναι σπάνια, όπως είδαμε άλλωστε στην αρχή του νήματος.:inno: Μια άλλη ιδέα είναι ίσως «το ενεργούμενο», αλλά η Χεζμπολά είναι τόσο ισχυρή και αυτόνομη που προσωπικά μόνο ως σύμμαχο κάποιου θα την χαρακτήριζα.
Τις μαριονέτες τις βρίσκω άλλου ρέτζιστερ, ο πόλεμος δι' αντιπροσώπων συμφώνησα πως είναι μια χαρά αλλά ότι βρίσκουμε τη λέξη proxies μόνη της, και τότε το αντιπρόσωπος είναι απλώς λάθος. Το ενεργούμενο είναι ενδιαφέρον. (Το ποιος είναι proxy στην πραγματικότητα είναι πολιτικού παπά βαγγέλιο, όχι γλωσσικού παπά.) Ελκυστικό το εντεταλμένος του nickel. Υπάρχει πάντως πρόβλημα απόδοσης αυτής της λέξης, και είναι τόσο συχνή!...Οπότε η συζήτηση αυτή έκανε καλό, νομίζω, τουλάχιστον σ' εμένα, θενκς!
 
Η Καθημερινή σήμερα αποδίδει το proxy war ως "ενδιάμεσος πόλεμος". Θα ήθελε να πει "δι' ενδιαμέσων".

η εμπλοκή σε έναν ενδιάμεσο πόλεμο με τη Ρωσία δεν είναι κάτι που είναι προς το συμφέρον της Ουκρανίας (το αγγλικό)
 
Στο in.gr, πάλι, το βρήκα "έμμεσος πόλεμος":

Οι ΗΠΑ δήλωσαν, εν τω μεταξύ, ότι δεν είναι προς το συμφέρον της Ουκρανίας ή της διεθνούς κοινότητας να εισέλθει σε έναν έμμεσο πόλεμο με τη Ρωσία για την ανατολική Ουκρανία
 
Top