Flashblock: Σκοτώστε τα εκνευριστικά φλασάκια με ήχο

nickel

Administrator
Staff member
Πριν από αρκετές εβδομάδες έριξα από κάποια σελίδα της Λεξιλογίας κατάρα στους κατασκευαστές της διαφήμισης που έχει δυο τύπους να γρονθοκοπούνται και, ενώ εσύ προσπαθείς να συγκεντρωθείς και να διαβάσεις, ακούς ταυτόχρονα γκάπα του και γκούπα του. Δεν ξέρω τι έχουν στο νοσηρό μυαλό τους οι σχεδιαστές αυτών των διαφημίσεων (νέα κατάρα: που να πάθουν αυτό που έπαθε ο Μαρξ στη Βρετανική Βιβλιοθήκη). Μήπως ότι θα σπεύσουμε να πατήσουμε πάνω στη διαφήμιση για να γλιτώσουμε το μαρτύριο; Πάντως εγώ απλώς έσπευδα να απομακρυνθώ, δηλ. να κλείσω τη σελίδα. Έτσι, ούτε η διαφήμιση έκανε τη δουλειά της ούτε στη σελίδα έμενα για πολλή ώρα. Ελπίζω κάποια στιγμή να αντιληφθούν οι υπεύθυνοι του κυκλώματος ότι τέτοια κόλπα τούς κάνουν κακό και να κόψουν τη βλακεία.

Σήμερα πήγα στη σελίδα της Καθημερινής για τα λερναία και έπεσα πάνω σε νέα σ***********η διαφήμιση: τροχονόμος με τη σφυρίχτρα του. Και φσουτ, φσουτ, την τρίτη φορά τα νεύρα μου είχαν γίνει κουρέλια. Αφού λοιπόν είδα και απόειδα ότι οι κατάρες δεν έχουν πέραση (όχι, βουντού δεν δοκίμασα), αποφάσισα να καταφύγω στην τεχνολογία. Και σαν πιστός οπαδός του Firefox, πήγα εδώ και κατέβασα το Flashblock. Και το εγκατέστησα. Και βρήκα την υγειά μου.

Πάω στο forvo, όπου, σε τόπο με προφορές, είχαν οι αθεόφοβοι την αποθέωση του γρόνθου. Και τώρα το φλασάκι έχει γίνει ένα σύμβολο με το γράμμα f. Που, αν είσαι μαζοχιστής και περίεργος, το πατάς για να δεις ποια φλασοδιαφήμιση κρύβεται εκεί. Πάω και στη σελίδα της Καθημερινής, έβγαλε κι ο τροχονόμος εκεί το σκασμό.

Χακεράδες, φλασοσκοτώστρες, να 'χετε την ευχή μου. (Μπορείτε τώρα να σοφιστείτε κάποιον τρόπο να φιμώνουμε και κάθε λερναία βλακεία;)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
+1 και ευχαριστώ για την ανακάλυψη. Υπόψη ότι μερικοί ιστότοποι μετατρέπονται σε «κοιλάδα με τα εφ» (ας πρόσεχαν...).

Edit: Η γλωσσική απορία: σπαζ- ή σπασ- (όπως αναρωτιόμαστε αν πιεζοηλεκτρικό ή πιεσοηλεκτρικό).
 

nickel

Administrator
Staff member
Edit: Η γλωσσική απορία: σπαζ- ή σπασ- (όπως αναρωτιόμαστε αν πιεζοηλεκτρικό ή πιεσοηλεκτρικό).
Προτιμότερο το σπασ-. Το σπαζ- είναι η επιλογή μου όταν είμαι πολύ τσαντισμένος (ή τσατισμένος), που συνήθως είμαι για να χρησιμοποιήσω τη λέξη. Δεν μπορεί να θεωρηθεί λάθος, όταν υπάρχει η σπαζοκεφαλιά.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Επείγον: Μήπως έκανες μια επίσκεψη στο νήμα με τα γιουτουμπάκια; :( :(
 

nickel

Administrator
Staff member
Επείγον: Μήπως έκανες μια επίσκεψη στο νήμα με τα γιουτουμπάκια; :( :(

Είδες πόσο γρήγορα φορτώνει τώρα η σελίδα; :)

Ναι, και τα γιουτιουμπάκια χάνουν την αρχική εικόνα τους, που δεν ξέρω αν είναι κακό πράγμα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Να προσθέσω, βέβαια, ότι μπορεί να βάλει κανείς κάποιους τόπους στις εξαιρέσεις.

Tools > Add-ons > Flashblock > Options > Whitelist

(Ωραίος όρος το Whitelist :) )
 

Ulkomaalainen

New member
Κρίμα, γιατί είχα κάτι ωραίους ρωσικούς ιστότοπους να προτείνω που αντί για σφυρίχτρες ή Χάρους που γελούν μοβόρικα, ακούς κοπελιές ν' αναστενάζουν, μπας και μπεις στον ιστότοπό τους.
 
Top