metafrasi banner

imperfectionist

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Έχω την εξής πρόταση:
It's very easy in the computer to create something perfect. What they really wanted from me was to beat up this world. When I got my first business card from Pixar, it said "Tia Kratter, Imperfectionist." Scuff marks, splats, scrapes, divots, dirt, that kind of thing.

Δηλαδή, η δουλειά της είναι να προσθέσει στις εικόνες των κινουμένων σχεδίων που δημιουργούνται από τον υπολογιστή όλες εκείνες τις ατέλειες που έχει ο πραγματικός κόσμος, ώστε η εικόνα να μοιάζει πιο ρεαλιστική.
 
Ατελειοφορέας ή ατελειοφόρος; (αν θέλεις να δημιουργήσεις λέξη μεταξύ σοβαρού και αστείου, εννοείται, σε περίπτωση που δεν υπάρχει κάτι στάνταρ)
 

nickel

Administrator
Staff member
Τελειοποιητής υπάρχει. Ατελειοποιητής... περιμένει να φτιαχτεί. Για μια καρτ βιζίτ του Χόλιγουντ, ας φτιαχτεί. Δεν θα στενάζουν τα λεξικά και οι ορολογικές βάσεις.
 

daeman

Administrator
Staff member
Εναλλακτικά, αν θέλεις να βγάλεις και το χαμόγελο με κάτι σχετικά ανακριβές, αλλά πιο οικείο στον θεατή:
ατελειομανής, αφού η δουλειά της ήταν να προσθέτει ατέλειες.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Για επισκεπτήριο, θα μου άρεσε ένα «διορθώτρια καθημερινότητας» ή «επιμελήτρια φυσικότητας» ή κάτι ανάλογο...
Edit: και «υπεύθυνη πραγματικότητας» θα είχε μια ειρωνική απόχρωση, ανάλογη με το πρωτότυπο...
 

daeman

Administrator
Staff member
Για επισκεπτήριο, θα μου άρεσε ένα «διορθώτρια καθημερινότητας» ή «επιμελήτρια φυσικότητας» ή κάτι ανάλογο...

Με όλο το θάρρος, Χερ Ντόκτορ, και να με συμπαθάς. Δεν ειρωνεύομαι, αλλά μου βγήκε αυθόρμητα το πείραγμα και είπα να το μοιραστώ μαζί σου, γιατί ξέρω ότι έχεις χιούμορ :):
Αν σου αρέσει, στο επόμενο επισκεπτήριο να σου στείλουμε μία να σου διορθώνει την καθημερινότητα και τα Χριστούγεννα θα σου κάνουμε δώρο άλλη μια, να επιμελείται τη φυσικότητά σου. Δεν βλέπω να τις έχεις ανάγκη, αλλά περί ορέξεως... Τι χρώμα;

Άσε, υπεύθυνη πραγματικότητας έχουν όλοι οι παντρεμένοι! ;)

Όχι, θα το άφηνα το νήμα άθικτο, τέλειο!
 

daeman

Administrator
Staff member
Δηλαδή με καρτ βυζίτ τι κερδίζω;

Αν συμπληρώσεις όλο το άλμπουμ με τις καρτ βυζίτ, κερδίζεις μια φουσκωτή... μπάλα!
Σταματώ τώρα γιατί, αν συνεχίσουμε, θα λέμε "το οφτοπικίσαμε και ψόφησε"...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ωραία, επιστρέφω στο τόπικ με μια «καταστροφέα ψευδαισθήσεων», μια «διαλύτρια τελειοτήτων», και μια «προσγειώτρια οραμάτων».
 

daeman

Administrator
Staff member
Ωραία, επιστρέφω στο τόπικ με μια «καταστροφέα ψευδαισθήσεων», μια «διαλύτρια τελειοτήτων», και μια «προσγειώτρια οραμάτων».

Ναι, οντοπικίζεις, αλλά όλο μυστύρια τυράκια αμολάς κι εγώ ο μυς τα χάφτω!

καταστροφέας ψευδαισθήσεων/διαλύτρια τελειοτήτων/προσγειώτρια οραμάτων=η σύζυγος

καταστροφέας ψευδαισθήσεων/διαλύτης τελειοτήτων/προσγειωτής οραμάτων=ο σύζυγος
 

SBE

¥
Βρε παιδιά, βάλτε ένα καλύτερο χρώμα στα οφτόπικ, στραβωθήκαμε και σήμερα!
 
Επειδή πάντως το τελειομανής είναι λέξη μοδάτη (αν δεις, όλες αυτές που πάνε καλλιστεία, αν τις ρωτήσεις το ελάττωμά τους λένε: είμαι τελειομανής), το "ατελειομανής" που ειπώθηκε νομίζω ταιριάζει.
 

nickel

Administrator
Staff member
Τα ατελειομανής και ατελειοθήρας (αυτός είναι ο προλαλήσας) δεν είναι ακριβώς επαγγέλματα. (Όχι πως είναι ο ατελειοποιητής, έτσι; Αλλά ακούγεται περισσότερο σαν επάγγελμα.) Πάντως, είτε αφαιρεί είτε προσθέτει ατέλειες, ρετουσέρ είναι στην πραγματικότητα.
 

SBE

¥
Και η αρχιτεκτονική δεν έχει καμιά σχέση με τον προγραμματισμό, αλλά το επάγγελμα solutions architect το κατάφεραν και το καθιέρωσαν οι εταιρείες- αν και αρχικά λογοπαίγνιο ήταν.
 
Top