metafrasi banner

swinging door

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εκτός από αμφίδρομη θύρα και παλινδρομική θύρα, έχουμε κάτι σε πιο καθημερινό; Το έχω σε μενού DVD παιδικής ταινίας: Behind the swinging doors. Μιλάει για τις πόρτες που χωρίζουν το εστιατόριο από την κουζίνα.
 
Καταρχάς, αν μοιάζουν με πόρτες σαλούν, πες τις έτσι. Ειδάλλως, σου έχω και το πόρτες "αλέ ρετούρ".

Edit: Σόρι, απαντούσα γενικά, τώρα πρόσεξα τον τίτλο.
 
Το έχω κι εγώ σε μια εικόνα που δείχνει σχηματικά τον τόπο δολοφονίας του Ρόμπερτ Κένεντι. Μάλλον θα το σφάξω και θα βάλω σκέτο πόρτα, αλλά με τρώει το πώς θα μπορούσα να το πω.

Πόρτα διπλής κατεύθυνσης;

Είναι η ενδιάμεση πόρτα μεταξύ της αίθουσας όπου γινόταν η ομιλία του Κένεντι και ενός βοηθητικού χώρου δίπλα στην κουζίνα (pantry - άλλο πρόβλημα κι αυτό). Και αναρωτιέμαι, από εκεί βρήκαν να βάλουν την έξοδο του ομιλητή;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αλέ ρετούρ λέγονται πάντως αυτές οι πόρτες, όπως είπε και ο Κόμης στο #2 εδώ και κοντά έξι χρονάκια...
 

daeman

Administrator
Staff member
...
αμφίδρομη / παλινδρομική πόρτα / θύρα, πόρτα αλέ-ρετούρ

Τίποτα καινούργιο στο νήμα δεν προσθέτω, δηλαδή. Μόνο μια επικαιροποίηση με σημερινά ευρήματα.

Την πόρτα διπλής κατεύθυνσης τη λοξοκοιτάζω λίγο, γιατί μπορεί να κοντοσταθεί ο αναγνώστης, αφού πόρτα είναι μεν συνήθως αυτό που κλείνει την είσοδο-έξοδο δίοδο, είναι όμως και η ίδια η είσοδος-έξοδος δίοδος. Αλλά μπορεί να είναι ιδέα μου επειδή έτυχε τώρα να το διαβάσω έτσι.


Τη γλάστρα που θωρείς δεξά όντε στην πόρτα μπαίνεις
τηνε παντώνεις στα ζερβά σαν από μέσα βγαίνεις
 
Εις επίρρωσιν των παραπάνω:
door.jpg
 
Top