metafrasi banner

hacky sack / footbag

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Έχουμε καμιά ονομασία γι' αυτά τα μπαλάκια, ή είναι πάλι σκέτη αμερικανιά;



Circle kicking is the most common game played with a footbag, and it is the game people refer to when they talk about "Hacking it up." Players stand in a circle and keep the bag moving around the circle, with the goal of keeping the bag from touching the ground.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όχι, δεν φαίνεται να είναι παιδικό παιχνίδι. Μάλλον αργόσχολα κολεγιόπαιδα το παίζουν.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Καλημέρα (τέτοια ώρα;!)

Να συνεισφέρω απλώς ότι στις προπονήσεις σε ομαδικά αθλήματα με μπάλα (ποδόσφαιρο, μπάσκετ) όπου οι αθλητές στέκονται σε κύκλο και η μπάλα περνάει από πόδι σε πόδι ή από χέρια σε χέρια το λέμε απλώς πάσες, πασούλες, πασίτσες κ.λπ.

Μαλακο(μπαλο)πασούλες; :D
 
Να συμπληρώσω, επίσης, πως οι μπαλίτσες αυτές είναι γεμάτες ρύζι ή κάποιον άλλο σπόρο και χρησιμεύουν ενίοτε και για anti-stress ball.

Πασούλες κι εγώ, όπως ο Δόκτωρ.
 
Καλημέρα! Έχω σε υπότιτλο τη λέξη hacky-sack, στη φράση "The hacky-sack team made it to semi-finals."

Προς το παρόν έχω βάλει "ομάδα χάκισακ" αλλά αν έχετε κάποια άλλη πρόταση, ευχαρίστως να την ακούσω.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Προς το παρόν έχω βάλει "ομάδα χάκισακ" αλλά αν έχετε κάποια άλλη πρόταση, ευχαρίστως να την ακούσω.

Η ομάδα που παίζει τόπι, ίσως, αν σου κάνει; Όπως έγραφε η SBE στο #3 πριν από μια οχταετία.

τόπι: είδος μικρής μπάλας για παιδιά, που την παίζουν με τα χέρια.

Μελάνη, να ένα τόπι.

 
Νομίζω πως έχουμε άλλη εικόνα στο Ελλάντα για το τι είναι τόπι.
Το τόπι είναι μια λέξη μάλλον παρωχημένη και νομίζω ότι οι περισσότεροι θεωρούμε ότι η λέξη τόπι σημαίνει απλώς μπάλα, αλλά σε άλλες εποχές.
Νομίζω ότι "η ομάδα που παίζει τόπι" θα ξενίσει και δεν θα βοηθήσει καθόλου την κατανόηση. Αποκλείεται να φανταστούν το συγκεκριμένο είδος μπάλας βλέποντας απλώς "τόπι". Μάλλον θα φανταστούν τον παππού τους στην αλάνα.
Προτιμώ προς το παρόν το "χάκισακ" που επίσης ξενίζει, αλλά δίνει την εντύπωση του "ξένου" και "μοντέρνου" συνάμα, ώστε να καταλάβουν ότι είναι κάποιο σύγχρονο σπορ, έστω κι αν δεν ξέρουν ακριβώς τι σπορ.

Τέλος πάντων εγώ θα βάλω κάτι, μετά ο επιμελητής αν θέλει μπορεί να το αλλάξει. ;)
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Εσύ ξέρεις το κείμενό σου, οπότε ξα σου.

Για την κουβέντα και μόνο: Μα σύγχρονο σπορ οι πασούλες; Αυτό είναι από τα αρχαιότερα, από τότε που ανακαλύφτηκαν τα μπαλάκια! Με κουρέλια το φτιάχνανε παλιά, μέχρι να βγουν τα μπομπόλια που βάζουνε μέσα τώρα. Μπορεί οι νεότεροι να ανακαλύπτουν τον τροχό κάθε τόσο, αλλά το τόπι παραμένει τόπι, άσχετα με το πώς το λένε ή τι μαρκετίστικα του κοτσάρουν ή τι «αναβαθμίσεις» πλασάρουν. Τα κουρέλια τραγουδάνε παίζουνε ακόμα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Χωρίς πολλή έρευνα, να πω ότι δεν θα με ενοχλούσε το μη εξωτικό «ομάδα υφασμάτινης μπάλας» — εκτός αν είναι φανερό ότι είναι πλεχτή, οπότε «η ομάδα πλεχτής μπάλας».
 

rogne

¥
Το άθλημα βλέπω ότι το λένε μερικοί και "ποδοπτέριση", αν και στο Ελλάντα (που λέει και η Μελάνη) ο όρος χρησιμοποιείται επισήμως για την πιο παραδοσιακή ασιατική εκδοχή του παιχνιδιού, που λέγεται shuttlecock ή featherball, είναι μπάντμιντον με τα πόδια και παίζεται με μπαλάκι με φτερά ("φτερόμπαλα"). Αλλά διεθνώς οι χρήσεις μοιάζουν να συγχέονται, και πιθανόν η σύγχυση να είναι προς το συμφέρον μας εδώ.

ΥΓ. Και το "χάκισακ" πάντως μια χαρά το βρίσκω.
 
Το άθλημα [...] παίζεται με μπαλάκι με φτερά ("φτερόμπαλα").

il_340x270.1061150352_aq8m.jpg

Εδώ σας θέλω τώρα: το Κουίντιτς πώς θα το μεταφράζατε; (Ή οποιοδήποτε άθλημα παίζεται σε πλεκτά σκουπόξυλα;)
 
Δυστυχώς η πετοσφαίριση είναι πιασμένη.
Αεροσφαίριση; Ιπτάμενη πτερυγόσφαιρα; :D

Χωρίς πολλή έρευνα, να πω ότι δεν θα με ενοχλούσε το μη εξωτικό «ομάδα υφασμάτινης μπάλας» — εκτός αν είναι φανερό ότι είναι πλεχτή, οπότε «η ομάδα πλεχτής μπάλας».
Κι εμένα δεν θα με χάλαγε, μάλιστα το "ομάδα πλεχτής μπάλας" ήταν από τα πρώτα που σκέφτηκα και παραμένει προφανώς μια αποδεκτή επιλογή. Κρατάω προς το παρόν το χάκισακ, μεταξύ άλλων κι επειδή είναι σύντομο και δεν ξέρω πού θα το ξαναβρώ μπροστά μου (πουθενά, ελπίζω).
 
Top