metafrasi banner

due diligence = δέουσα επιμέλεια | (νομ.) νομικός έλεγχος | (κατ' επέκτ.) νομικοοικονομικός έλεγχος, εμπεριστατωμένος έλεγχος

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Υπάρχει καθιερωμένη ορολογία; Μάλλον όχι και το μεταφράζουμε περιφραστικά, αν κρίνω από τα διάφορα που βρίσκω:

 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μια ωραία απάντηση είναι εδώ:
Due diligence = Research; analysis; your homework. This term has caught on in all industries, because it sounds so "wired." Who would want to do analysis or research when they can do due diligence.
(Wired = Connected. Slang for "with it," and "in tune.")

Συμφωνώ ότι σημαίνει απλούστατα έρευνα, ανάλυση, και ότι δεν χρειάζεται να προστίθεται "με τη δέουσα επιμέλεια" ή τίποτα τέτοιο -- και ότι αυτοί που έπεσαν στην παγίδα να το μεταφράσουν κατά λέξη απλώς υιοθέτησαν άλλον έναν αγγλισμό.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το είδα και αυτό. Έλα όμως που το έχω σε ένα κείμενο όπου επαναλαμβάνεται καμιά δεκαριά φορές σε μία σελίδα σαν αυτόνομος όρος (αφού ο συγγραφέας έχει εξηγήσει πρώτα όλα τα στοιχεία που περιλαμβάνει ένα τέτοιο εκτενές ξεσκόνισμα των βιβλίων της εταιρείας)...

Χμμμ, ξεσκόνισμα της εταιρείας... Μπα...
 

Zazula

Administrator
Staff member
Κάνει ο σκέτος «νομικός έλεγχος», που αρέσει και στην Παλ Αύρα;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αυτό που μου κάνει εντύπωση και από τα ευρήματα σε ελληνικούς ιστότοπους είναι ότι προφανώς δεν εννοούν μόνο νομικό έλεγχο (επειδή απλώς θα το έγραφαν έτσι). Να τι αναφέρει ο συγγραφέας ως πιθανά πεδία μιας έρευνας due diligence, π.χ. κατά τη διαδικασία αγοράς μιας εταιρείας (πχ της ΠΑΕ ΑΕΚ καληώρα :)):

  • προηγούμενες και προβλεπόμενες οικονομικές επιδόσεις της επιχείρησης
  • λογαριασμοί και λογιστικές μέθοδοι
  • αποτίμηση ακινήτων κλπ περιουσιακών στοιχείων
  • συμμόρφωση με νομικούς και φορολογικούς κανόνες
  • εκκρεμείς νομικές ενέργειες εναντίον της επιχείρησης
  • μεγάλα συμβόλαια πελατών
  • προστασίες ευρεσιτεχνιών κ.ά. στοιχείων πνευματικής ιδιοκτησίας

Συνεπώς, είναι μεν κυρίως νομικοί έλεγχοι (κάθε λογής και με ευρεία έννοια) αλλά όχι μόνο --είναι κανονικό ξετίναγμα. Αλλά πώς να το γράψουμε αυτό;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Καλημέρα και ευχαριστώ!

Τελικά, ο νομικοοικονομικός έλεγχος κάθησε αρκετά καλά στο κείμενό μου. Δεν ξέρω αν θα καθιερωθεί ως όρος (έχει, μου φαίνεται, τα περισσότερα προσόντα)· πάντως, για να υπάρχουν ας συνεισφέρω ακόμη τον εξονυχιστικό και τον διεξοδικό έλεγχο. Αντίθετα, θα έλεγα κατευθείαν όχι σε σφαιρικούς, γενικούς, και εξαντλητικούς ελέγχους (αλλά είναι απλώς μία γνώμη).
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Κάνει ο σκέτος «νομικός έλεγχος», που αρέσει και στην Παλ Αύρα;
Μα να με αποστομώνει πριν μιλήσω;; :D
Νομικός έλεγχος. Όχι νομικοοικονομικός κτλ. Το είχα ξαναβρεί (και απαντήσει μόνη μου, Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει, ένα πράγμα:)) και στο Τρανσλάτουμ, τότε που ακόμα σύχναζα εκεί.

Και μιας και ξαναδιάβασα εκείνο το αραχνιασμένο νήμα, το legal audit που είχε αναφερθεί αφορά δικαστικές διαμάχες. Είναι κάτι σαν έλεγχος των αμοιβών των δικηγόρων και από όσο ξέρω στην Ελλάδα δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο.
http://www.thenalfa.org/
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Καλημέρα Παλ Αύρα!

Να υποθέσω επομένως ότι σε μια περίπτωση όπως αυτή στο βιβλίο μου θα χρησιμοποιούσες το «οικονομικός και νομικός έλεγχος» (οπότε γιατί όχι και νομικοοικονομικός) αφού σαφώς αναφέρει και οικονομικά στοιχεία της επιχείρησης; Θα μου πεις βέβαια, τα νομικά καλύπτουν τα πάντα, αλλά... :).
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Το νομικός έλεγχος χρησιμοποιείται γενικώς σε εταιρικά έγγραφα και σημαίνει όλα αυτά. Συνήθως γίνεται πριν από την εξαγορά εταιρείας ή άλλη παρόμοια πράξη.

Δε χρειάζεται το οικονομικός, κατά τη γνώμη μου. Τώρα, αν θέλετε, χερ ντοκτόρ, το βάζετε, ωστόσο εδώ στα μέρη μας δε συνηθίζεται, ιφ γιου νόου γουάτ άι μιν :)


Due Diligence - DD

1. An investigation or audit of a potential investment. Due diligence serves to confirm all material facts in regards to a sale.
2. Generally, due diligence refers to the care a reasonable person should take before entering into an agreement or a transaction with another party.



Και ένα παράδειγμα.

Κι άλλο παράδειγμα:

Οι σύμβουλοι της εταιρίας επενδύσεων θα διεξάγουν το "νομικό έλεγχο" για να επιβεβαιώσουν τα κύρια στοιχεία της επιχείρησή σας. Όπως:
  • Χρηματοοικονομικά στοιχεία.
    Για παράδειγμα, την πραγματική αξία του ενεργητικού και του παθητικού σας, πόσο ρεαλιστικές είναι οι προβλέψεις κερδών και ζημιών σας, πόσο αποτελεσματικοί είναι οι χρηματοοικονομικοί σας έλεγχοι.
  • Νομικά στοιχεία.
    Για παράδειγμα, εάν η επιχείρηση βρίσκεται σε δικαστικό αγώνα, ποιες είναι οι κύριες συμβάσεις προμηθευτών και υπαλλήλων, εάν υπάρχουν οι τίτλοι κυριότητας ακινήτων και πνευματικών δικαιωμάτων, έχουν βάρη.
  • Κύριους επιχειρηματικούς παράγοντες.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ακόμα ένα:
Νομικός έλεγχος της εταιρίας, της οποίας οι μετοχές πρόκειται να μεταβιβασθούν.

Για το νομικό έλεγχο μιας εταιρίας σε περίπτωση απόκτησης συμμετοχής σε αυτή [...] Ενδεικτικά σημειώνουμε τα εξής: i) λήψη πιστοποιητικού φορολογικής ενημερότητας από τη Δ.Ο.Υ., ii) λήψη πιστοποιητικού ασφαλιστικής ενημερότητας από το αρμόδιο γραφείο Ι.Κ.Α., iii) έλεγχος του σήματος της εταιρίας στη Διεύθυνση Εμπορικής και Βιομηχανικής Ιδιοκτησίας του Υπουργείου Ανάπτυξης, της κατοχύρωσης της επωνυμίας και τυχόν άλλων διακριτικών γνωρισμάτων στο αρμόδιο Επιμελητήριο, iv) λήψη πιστοποιητικών περί μη πτώχευσης, περί μη υποβολής σε αναγκαστική διαχείριση, μη υποβολής αιτήσεως για υπαγωγή σε μια από τις παραπάνω διαδικασίες και έλεγχος περί μη υπαγωγής σε διαδικασία ειδικής εκκαθάρισης, v) βεβαίωση περί μη υπάρξεως εκκρεμών αγωγών εναντίον της υπό εξαγορά εταιρίας από το Πρωτοδικείο της έδρας της, vi) μελέτη του Καταστατικού και των βιβλίων ΓΣ και ΔΣ της εταιρίας, vii) έλεγχος για την τήρηση των διατάξεων της εργατικής, ασφαλιστικής και περιβαλλοντικής νομοθεσίας, viii) έλεγχος από λογιστή για την ορθή τήρηση των βιβλίων της εταιρίας και την εκπλήρωση των φορολογικών της υποχρεώσεων σύμφωνα με τη φορολογική νομοθεσία, ix) έλεγχος τίτλων ακινήτων της εταιρίας στα αρμόδια κατά τόπον υποθηκοφυλακεία και κτηματολογικά γραφεία καθώς και πιθανών βαρών ή διεκδικήσεων επ’ αυτών, x) έλεγχος του συνόλου των συμβάσεων της εταιρίας από τις οποίες είναι δυνατόν να προκύψουν υποχρεώσεις για την εταιρία στο μέλλον.
 
Κι εγώ τον νομικό έλεγχο ήξερα πάντα για το due diligence. Νομίζω δηλαδή ότι είναι καθιερωμένος ο όρος.
 
Εδώ να σημειώσω ότι το due diligence σαν όρος είναι πολύ versatile και δεν είναι πάντα και σε όλα τα κείμενα νομικός έλεγχος. Σε κείμενα που αφορούν κατασκευές, δημόσια έργα ή site due diligence μπορεί να σημαίνει εντελώς διαφορετικά πράγματα (συνήθως αναφέρεται σε προκαταρκτικό έλεγχο/επιθεώρηση ή ποιοτικό έλεγχο.)
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Εκτός από τις σελίδες για (σκέτο) νομικό έλεγχο, βρίσκει κανείς και σελίδες για νομικό και οικονομικόοικονομολογιστικό) έλεγχο.

Όταν είναι να αλλάξει χέρια μια εταιρεία, αρκεί ο «νομικός έλεγχος» σαν διατύπωση; Είναι αυτονόητος ο οικονομικός έλεγχος; Είναι αυτονόητος σαν μέρος της διαδικασίας ή σαν μέρος του νοήματος του όρου «νομικός»; Υπάρχει περίπτωση ο έλεγχος να είναι μόνο νομικός και καθόλου οικονομικός; Οι απαντήσεις σε κάποια απ' αυτά τα ερωτήματα ίσως να επιβάλλουν τη διαζευκτική ύπαρξη του «νομικοοικονομικού ελέγχου» δίπλα στο σκέτο «νομικός έλεγχος». (Ή είναι πολύ νομικίστικη η προσέγγισή μου; :))
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Όταν είναι να αλλάξει χέρια μια εταιρεία, αρκεί ο «νομικός έλεγχος» σαν διατύπωση;
Ναι.
Είναι αυτονόητος ο οικονομικός έλεγχος;
Ναι.
Είναι αυτονόητος σαν μέρος της διαδικασίας ή σαν μέρος του νοήματος του όρου «νομικός»;
Της διαδικασίας.
Υπάρχει περίπτωση ο έλεγχος να είναι μόνο νομικός και καθόλου οικονομικός;
Στην περίπτωση εξαγοράς εταιρείας και παρομοίων περιπτώσεων, που ενδιαφέρουν και το δρα 7x στην προκειμένη, όχι.
Οι απαντήσεις σε κάποια απ' αυτά τα ερωτήματα ίσως να επιβάλλουν τη διαζευκτική ύπαρξη του «νομικοοικονομικού ελέγχου» δίπλα στο σκέτο «νομικός έλεγχος».
Από ό,τι ξέρω και έχω ακούσει ως τώρα, στο χώρο δε χρησιμοποιείται και σίγουρα θα στο διόρθωναν.
(Ή είναι πολύ νομικίστικη η προσέγγισή μου; :))
Το αντίθετο, ο όρος νομικός έλεγχος για όσους ασχολούνται με εξαγορές κτλ είναι διαφανής. Εσύ θέλεις να προσθέσεις κάτι για διευκρίνιση, ωστόσο δεν αποτελεί καθιερωμένη σύναψη-από ό,τι ξέρω, πάντα, ας περιμένουμε να δούμε αν υπάρχει και κανείς άλλος να συμπληρώσει/διορθώσει.

Πώς στο @#$!#% δουλεύει αυτό το multiquote;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Πώς στο @#$!#% δουλεύει αυτό το multiquote;
Το όριο είναι τρία τσιταρίσματα. Αν θες περισσότερα, πρέπει να κάνεις πατέντα (σαν κι αυτήν που, προφανώς, έκανες).
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Το όριο είναι τρία τσιταρίσματα. Αν θες περισσότερα, πρέπει να κάνεις πατέντα (σαν κι αυτήν που, προφανώς, έκανες).
Ναι, αλλά εγώ δεν μπορώ να το κάνω να δουλέψει καθόλου :(
 

Zazula

Administrator
Staff member
Άνοιξε στο Workgroups νήμα με την περιγραφή του προβλήματός σου, να το δούμε.
 
Top