metafrasi banner

ducts and ducks, and two appendices

daeman

Administrator
Staff member
Ζητώ επειγόντως βοήθεια.

Υποτιτλίζω stand-up comedy όπου ο Eddie Izzard, στο συχνά ξεκαρδιστικό παραλήρημά του, αναφέρει το εξής:
The Romans took over everything, they built aqueducts, viaducts, they could move ducks around faster than anyone ever had.

Ψάχνω αποδόσεις των ducts που να μοιάζουν ηχητικά με τις πάπιες (ή κάτι πολύ παραπλήσιο). Δεν μπορώ να... φάω τις πάπιες, γιατί λίγο παρακάτω ο αθεόφοβος κάνει κουάκ κουάκ κουάκ.

Σε άλλο σημείο, ειρωνευόμενος τη διαμάχη μεταξύ οπαδών του δαρβινισμού και του δημιουργισμού/ευφυούς σχεδιασμού, κάνει λογοπαίγνιο με το appendix, με τις σημασίες της σκωληκοειδούς απόφυσης και του παραρτήματος βιβλίου. Θα ήθελα κι εδώ λίγη βοήθεια στο πώς να αποδώσω το λογοπαίγνιο, που δεν μπορώ (ούτε θέλω) να κόψω, γιατί δεν είναι μια στιγμιαία αναφορά, αλλά επεκτείνεται αρκετά.

Σε άλλο απόσπασμα ανακατεύει λατινικά, ιταλικά, αγγλικά, ισπανικά, γερμανικά και αγγλικά για να βγάλει γέλιο, αλλά θα μου βγάλει και την ψυχή να το μεταφράσω σωστά. Εκεί πιστεύω ότι θα τα στουρνέψω καταφέρω ικανοποιητικά.
Το κακό είναι ότι δεν το έχω δει ακόμη όλο και δεν είναι απίθανο να προκύψουν κι άλλα. Το χειρότερο είναι ότι παραδίδω αύριο πρωί (δηλαδή αργά το βράδυ/νωρίς το πρωί), οπότε βοήθεια, help, Hilfe, aider, aiuto, ayuda, μιλιτάν σύντροφοι! ;)

Ευχαριστώ πολύ, προκαταβολικά, για κάθε ιδέα που θα πέσει στο τραπέζι!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Για το appendix μήπως μπορείς να πεις πολύ απλά, εξάρτημα και παράρτημα;
 

daeman

Administrator
Staff member
Για το appendix μήπως μπορείς να πεις πολύ απλά, εξάρτημα και παράρτημα;

Αυτό το κρατάω από την αρχή για καβάτζα, if all else fails... ;)
Αλλά δεν μπορεί, κάτι θα βρούμε!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Γρήγορα-γρήγορα (ημίχρονο γαρ):
Για τα παπιά, πάμε στα υποκοριστικά: δρομάκια και γεφυράκια όπου κινούνται τα παπάκια.
Για το άλλο, είναι καλό της Άλεξ, αν έρθει καμιά έμπνευση, εδώ είμαστε.
 
Στάσου, στάσου... να το, το έχω, το έχω... να σφιχτώ λίγο...

Κάτι μου 'ρχεται με ανισόπεδη (ανησσόπεδη) γέφυρα και νήσσα... Λίγο τραβηγμένο όμως.

Σκέφτηκα στην αρχή και να το αλλάξεις σε χήνες, αφού κι αυτές κάτι σαν πα πα πα (σίγουρα όχι χη χη χη) κάνουν! Οι Ρωμαίοι τύπωναν χήνες, βάδιζαν σαν χήνες και τις έκαναν να πηγαίνουν γρήγορα... (ιστορικά ανακριβές και θα μου την πέσουν τώρα... το ξέρω)

Με πάπια αδύνατον! Ομοιοκαταληξία κάνουν κάνουν μόνο τα κιτάπια...

Όσο για τη σκωληκοειδίτιδα γράψε μας το λογοπαίγνιο, σε παρακαλώ.
 

daeman

Administrator
Staff member
So the appendix, it's just next to your oesophagus your entire life going, "Any grass? Is that grass, mate? Is that grass? What's that, bok choi? No?"
και συνεχίζει παρακάτω με τις σκωληκοειδείς αποφύσεις να τηλεφωνούν στα κεντρικά της υπηρεσίας "Ευφυής Σχεδιασμός" ζητώντας ν' αλλάξουν θέση και ρόλο:
"We want to be somewhere else. Where? We want to be in the back of books."
Και στη συνέχεια μιλάει για τα παραρτήματα των βιβλίων.


Κι άλλο ένα:

Λέει ο Πυθαγόρας:
Pi? (το μαθηματικό π)
Και απαντά ο άλλος:
Danke schoen. Delicious pie!

 
Ή ίσως, κάνανε δρόμους, κάνανε γέφυρες, δεν κάνανε την πάπια βλέπεις.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
(Αν δεν είναι μακριά τα παπιά...)
Λέει ο Πυθαγόρας:
Το πι;
Και απαντά ο άλλος:
Ντάνκεσεν. Νόστιμο παπί!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Για τις σκωληκοειδείς: Αν τις κάνεις να ζητάνε να γίνουν βιβλιοσκούληκα;
 
Όσο για το πι...

Λέει ο Πυθαγόρας: Πι;
Απάντηση: Ευχαριστώ. Μόλις έκανα πιπί.


Ρωτάω ο άσχετος παρά τους 5 κύκλους Grey's Anatomy και House που έχω δει. Η σκωληκοειδίτιδα είναι δίπλα στον οισοφάγο; Τότε γιατί όταν τη βγάζουμε, οι γιατροί μας ανοίγουν εκεί κάτω δεξιά;


Αν έχεις το περιθώριο να το αλλάξεις εντελώς, που νομίζω πως έχεις, τότε παίξε με τη σκωληκοειδίτιδα και το σκουλήκι. Δηλαδή, για τη δεύτερη φράση: Θέλουμε να πάμε κάπου αλλού. Πίσω στο χώμα (ή μέσα σε μια γλάστρα)...

Βρε τι τραβάς;!
 
Έτσι, σαν συμπληρωματική ιδέα τη ρίχνω... Δεν νομίζω να σου χωράει κιόλας, αλλά τη λέω μήπως σε οδηγήσει πουθενά.

"Θέλουμε να πάμε κάπου αλλού (ή να κάνουμε κάτι άλλο, εν προκειμένω). Να γίνουμε γλωσσοδέτες (κατά το Φτου σκουληκομυρμηγκότρυπα)"

Άσε που μου ήρθαν στο μυαλό τώρα, τα τεράστια σκουλήκια από το Dune...
 

daeman

Administrator
Staff member
Ή ίσως, κάνανε δρόμους, κάνανε γέφυρες, δεν κάνανε την πάπια βλέπεις.

Προσαρμόζοντας στα γρήγορα την ιδέα σου στο κείμενο, γιατί παίζει αρκετά με αυτό, έχω την εντύπωση πως το πέτυχες, sarant. Μου δίνει την ευχέρεια να παίξω διαφορετικά, ώστε να αποδοθεί ο απαιτούμενος παραλογισμός του αστείου.

@Δρ7χ: Άψογος στα λογοπαίγνια, όπως πάντα!
Δεν είναι πολύ μακριά απ' τις πάπιες, θα τις πω ενδιάμεσα παπιά και να η γέφυρα για τον θεατή!
Το βιβλιοσκούληκο καλή ιδέα, (το bookworm είναι αγγλικός ιδιωματισμός, βέβαια, αλλά θα το έλεγα βιβλιοφάγο), δεν γίνεται όμως, γιατί περιγράφει σαφώς ένα παράρτημα βιβλίου στη συνέχεια.

Ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας, την Αλεξάνδρα για τα εξαρτήματα/παραρτήματα και τον αζιμούθιο για τη βοήθεια! :)

Η αποστολή συνεχίζεται και σίγουρα θα ξημερωθώ, αλλά είναι απολαυστικό!
 

daeman

Administrator
Staff member
Όσο για το πι...

Λέει ο Πυθαγόρας: Πι;
Απάντηση: Ευχαριστώ. Μόλις έκανα πιπί.

Ρωτάω ο άσχετος παρά τους 5 κύκλους Grey's Anatomy και House που έχω δει. Η σκωληκοειδίτιδα είναι δίπλα στον οισοφάγο; Τότε γιατί όταν τη βγάζουμε, οι γιατροί μας ανοίγουν εκεί κάτω δεξιά;

Αν έχεις το περιθώριο να το αλλάξεις εντελώς, που νομίζω πως έχεις, τότε παίξε με τη σκωληκοειδίτιδα και το σκουλήκι. Δηλαδή, για τη δεύτερη φράση: Θέλουμε να πάμε κάπου αλλού. Πίσω στο χώμα (ή μέσα σε μια γλάστρα)...

Βρε τι τραβάς;!

Το πιπί δεν παίζει γιατί μετά τον ρωτάει σε τι θερμοκρασία (ή μάλλον ένδειξη του μπουτόν, gas mark) την έψησε την πίτα και η απάντηση είναι: 3,14.

Η θέση της απόφυσης με παραξένεψε κι εμένα, αλλά από στάνταπ κόμεντι δεν έχω τις απαιτήσεις που θα είχα από ιατρικό σήριαλ... και υποψιάζομαι ότι του άρεσε το oesophagus γιατί προηγουμένως μιλάει συνέχεια δήθεν λατινικά.

Για τα σκουλήκια, δες το προηγούμενο μήνυμα. Θενκς!
 

Zazula

Administrator
Staff member
Η σκωληκοειδίτιδα είναι δίπλα στον οισοφάγο; Τότε γιατί όταν τη βγάζουμε, οι γιατροί μας ανοίγουν εκεί κάτω δεξιά;
Βρίσκεται κοντά στο σημείο όπου ενώνεται το λεπτό με το παχύ έντερο. Θα μπορούσε βέβαια να πει caecum που 'ναι επίσης λατινικό και ιατρικώς ακριβές, αλλά ποιος θα τον καταλάβαινε τότε; Τι να κάνουμε, κι ο κωμικός πρέπει να λαμβάνει υπόψη του το κοινό στο οποίο απευθύνεται... Το oesophagus το γνωρίζουν όλοι.
 

daeman

Administrator
Staff member
Βρίσκεται κοντά στο σημείο όπου ενώνεται το λεπτό με το παχύ έντερο. Θα μπορούσε βέβαια να πει caecum που 'ναι επίσης λατινικό και ιατρικώς ακριβές, αλλά ποιος θα τον καταλάβαινε τότε; Τι να κάνουμε, κι ο κωμικός πρέπει να λαμβάνει υπόψη του το κοινό στο οποίο απευθύνεται... Το oesophagus το γνωρίζουν όλοι.

Spot on, on the matter of the wrong spot, Zazula! ;)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Για τα σκουλήκια, δες το προηγούμενο μήνυμα. Θενκς!

Τα βιβλιοσκούληκα (σαράκια) τα πρότεινα ακριβώς για να γίνει γέφυρα που θα περάσει στα βιβλία που τα τρώνε τα σκουλήκια, αλλά αν δεν κάθεται καλά με τα επόμενα, δεν γίνεται...

Για τον Πυθαγόρα και την πίτα του:
Λέει ο Πυθαγόρας: Το πι;
Απάντηση: Ευχαριστώ/Ντάνκεσεν/Γιαβόλ/Ναι κλπ. Με φύλλο και τυρί.

Όλες οι ιδέες χαλάνε από τα παρακάτω ρε παιδί μου...
 

nickel

Administrator
Staff member
Με τη σειρά, όπως ακούγονται:

Για το π:
Επειδή ακούγεται μετά απ' όλες τις μετοχές και τα σουπίνα, όλα τα -άτους και -άτουμ:

- Σοκολάτουμ;
- Ντάνκεσεν!

(Εναλλακτικά:
-Τρανσλάτουμ;
-Νάιν, φερμπότεν.)


Για τη σκωληκοειδή:
- Θα θέλαμε να είμαστε
στον κώλο των σκουληκιών.

Άκυρο, δεν βοηθάει η συνέχεια.

Για τις ντάπιες - πάπιες, θα σου πω σε λίγο...
 

daeman

Administrator
Staff member
Τα βιβλιοσκούληκα (σαράκια) τα πρότεινα ακριβώς για να γίνει γέφυρα που θα περάσει στα βιβλία που τα τρώνε τα σκουλήκια, αλλά αν δεν κάθεται καλά με τα επόμενα, δεν γίνεται...

Για τον Πυθαγόρα και την πίτα του:
Λέει ο Πυθαγόρας: Το πι;
Απάντηση: Ευχαριστώ/Ντάνκεσεν/Γιαβόλ/Ναι κλπ. Με φύλλο και τυρί.

Όλες οι ιδέες χαλάνε από τα παρακάτω ρε παιδί μου...

Αυτό κατάλαβα κι εγώ για το bookworm και θα το έλεγα βιβλιοφάγο, κλείνοντας το μάτι στον ξυλοφάγο (το σαράκι του ξύλου, όχι τη ράσπα). Περιγράφει όμως αναλυτικά ένα παράρτημα μετά, οπότε μάλλον θα προτιμήσω το άχρηστο εξάρτημα για τη σκωληκοειδή για να κολλήσει: Δεν θέλουμε πια να είμαστε άχρηστα εξαρτήματα. Θέλουμε να μπούμε στα βιβλία. Να γίνουμε παραρτήματα!

Μακάρι να μπορούσα να τα χρησιμοποιήσω όλα αυτά, αλλά... Δεν πειράζει, θα τα κρατήσω για όταν θα κάνω εγώ στάνταπ!

Για το πι μην παιδεύεσαι, Δρ, κατοχυρώθηκε το παπί (στον φούρνο, στο 3,14, να ψήνεται μέχρι αύριο, ώσπου να μελώσει... πάω να τσιμπήσω κάτι, μου άνοιξε την όρεξη). ;)
 
Top