metafrasi banner

body shot

nickel

Administrator
Staff member
Πάντα κάτι τέτοια είναι ευκαιρία να θυμίσουμε τη διαφορά ανάμεσα στο γλείφω (με τη γλώσσα) και το γλύφω (όπως ο γλύπτης).

Τζούρα δεν είναι μόνο η ρουφηξιά, αλλά, σύμφωνα και με τα λεξικά, και «(προφ.) για μικρή ποσότητα υγρού· γουλιά: Ούτε δυο τζούρες καφέ δεν πρόλαβα να πιω». Αφού λοιπόν έχουμε ήδη το γλειφιτζούρι, ας αποκτήσουμε και τη γλειφιτζούρα! :p
 

daeman

Administrator
Staff member
Όχι, δεν πρόκειται να προτείνω να το πεις πόση αλκοολούχου ποτού από φυσικές ή τεχνητές σωματικές κοιλότητες, ούτε θα συμπληρώσω σ' αυτό που λέει ο Αμβρόσιος ότι αν η σωματική διάπλαση του υποκειμένου το επιτρέπει, δεν γίνονται μόνο από τον αφαλό. Λακάκια έχει το ανθρώπινο σώμα πολλά και γοητευτικά, στον λαιμό, χαμηλά στην πλάτη (προσοχή! ψηλότερα από το σημείο που η πλάτη αρχίζει να λέγεται γλουτοί), και με διαφορετικές χωρητικότητες...
Γιατί έχω τσίπα και αυτοσυγκράτηση εγώ. Αμ πώς! :eek:

Αλλά ήρθε ο αρμόδιος και με πρόλαβε πάλι. Εξαιρετική ιδέα η γλειφιτζούρα, στο κατάλληλο σημείο συγκείμενο! :p

Edit: Αμβρόσιε, χαίρομαι που απευθύνομαι σε τόσο καλά καταρτισμένους συνομιλητές! :)
 
ούτε θα συμπληρώσω σ' αυτό που λέει ο Αμβρόσιος ότι αν η σωματική διάπλαση του υποκειμένου το επιτρέπει, δεν γίνονται μόνο από τον αφαλό.

Φυσικά ο Αμβρόσιος το γνωρίζει αυτό και γι' αυτό άλλωστε το πρότεινε ως προσωρινή λύση, αν της κάνει στο συγκείμενο, ελλείψει άλλων ιδεών. :)
 
Πάντως όποιος καταλάβει το σχετικό άρθρο στη βίκι με το πρώτο διάβασμα (και δεν ξενερώσει εντελώς) κερδίζει σφηνάκι... :D

To συγκεκριμένο άρθρο Dr. είναι αριστούργημα επιστημονικής/εγκυκλοπαιδικής γραφής! Αντιγράφω:

However, proper health safety precautions should be followed as the person consuming the liquor is having oral contact with the partner's body. If the partner had been doing vigorous exercise prior to the body shot or was in contact to contaminated materials (such as fecal matter), it may indirectly get the consumer sick and to a certain extent the partner sick as they share the kiss in the end. This could be prevented if the consumer asks the partner to clean themselves by showering, or perhaps alcohol swabs prior to the body shot.
 

daeman

Administrator
Staff member
Πάντως όποιος καταλάβει το σχετικό άρθρο στη βίκι με το πρώτο διάβασμα (και δεν ξενερώσει εντελώς) κερδίζει σφηνάκι... :D

Εγώ, θείο, το διάβασα και το κατάλαβα με την πρώτη, αλλά ξενέρωσα φρικτά (ειδικά στο τέλος με τα μέτρα προφύλαξης από νοσήματα, αφροδισιακά και μη, στην παράγραφο που αναφέρει και ο Αμβρόσιος). Το απόλυτο αντιαφροδισιακό! Κερδίζω τίποτα - το ποτηράκι του σφηνακίου, π.χ. - ή καλύτερα ν' αρχίσω να μαζεύω κουπόνια;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πάντως, αν γίνονταν μόνο στον αφαλό, θα τα έλεγα αφαλοσφηνάκια!

Αλλά νομίζω ότι ήρθε η στιγμή να αποκτήσει κι αυτός ο όρος ελληνική απόδοση: γλειφιτζούρα, λοιπόν!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
@daeman: Άξιος αφού δεν κοντοστάθηκες σε αυτό εδώ: A body shot is a shot of alcohol (such as tequila) that is consumed from a person's body, usually from erogenous zones such as the navel... (δεν ήθελε ένα off εδώ αντί για το from ή είμαι από πολύ σχολαστικός έως λάθος); :D

Το σφηνάκι με ρακές κλπ, ξέρεις...
:)

Α, ναι, και ξέχασα να πω, ναι στη γλειφιτζούρα με τα 1000!
 

daeman

Administrator
Staff member
@daeman: Άξιος αφού δεν κοντοστάθηκες σε αυτό εδώ: A body shot is a shot of alcohol (such as tequila) that is consumed from a person's body, usually from erogenous zones such as the navel... (δεν ήθελε ένα off εδώ αντί για το from ή είμαι από πολύ σχολαστικός έως λάθος); :D

Το σφηνάκι με ρακές κλπ, ξέρεις... :)

Α, ναι, και ξέχασα να πω, ναι στη γλειφιτζούρα με τα 1000!

Μα ανάγνωση είπες, όχι επιμέλεια/διόρθωση!
Αν θέλεις τέτοια δουλειά, θα σου κοστίσει κάτι παραπάνω... ένα μπουκάλι, ας πούμε, φιλική τιμή πάντα! Και με παραδοσιακό, ορθόδοξο τρόπο σερβιρίσματος, με ποτηράκια στο τραπέζι ή στην μπάρα, όχι body shots και τέτοιες αμερικανιές. Το πήρε η άκρη του ματιού μου, αλλά με τόσα body parts (λες και είναι φανοποιείο) τι να κάνω; Θαμπώθηκα· άσε που προσπαθούσα να καταλάβω την εγκυκλοπαιδική περιγραφή και ταυτόχρονα να μην ξενερώσω, μπας και κερδίσω το σφηνάκι που πρόσφερες... Δυο σφηνάκια καρπούζια στην ίδια μασχάλη δεν χωράνε!
 
Top