metafrasi banner

screen media

nickel

Administrator
Staff member
Δεν αναφέρομαι στο digital signage, την «ψηφιακή σήμανση» ή όπως αλλιώς λένε τις ηλεκτρονικές ταμπέλες,
αλλά στη λεγόμενη screen culture, την «κουλτούρα της οθόνης».
Αν ήταν να βασιστούμε στον τίτλο του βιβλίου Screen Media: Analysing Film and Television θα λέγαμε ότι ο όρος αναφέρεται μόνο στη μικρή και τη μεγάλη οθόνη.

Αλλά έχει γίνει πολύ ευρύτερος:
Contemporary media studies includes the analysis of new media with emphasis on the internet, video games, mobile devices, interactive television, and other forms of mass media which developed from the 1990s.
http://en.wikipedia.org/wiki/Media_studies

Π.χ.
The screen media studied include film, television, and the digital technologies of the Internet and computer-based media.
...film, television, video, computer-mediated communication...
Department of History of Art and Screen Media: Film & Visual Media (Early Cinema, Film History, Television Studies, Contemporary Cinema and Media


Μορφή τέχνης και επικοινωνίας είναι πια και το γιουτιουμπάκι, όχι μόνο αυτό που μεταφέρει στο διαδίκτυο ένα προϊόν που μπορούσε να καταναλωθεί σε κινηματογραφική αίθουσα (κλιπ ταινίας) ή στο MTV (βιντεάκι τραγουδιού), αλλά και τις ιδιωτικές δημιουργίες που απολαμβάνουμε μόνο στο διαδίκτυο (ή και στα κινητά τηλέφωνα).

Ποιος είναι ο καλύτερος όρος για όλα αυτά που έχουν σαν κοινό γνώρισμα την οθόνη;

οπτικοακουστικά μέσα; (άλλο πράγμα)

μέσα της οθόνης; (άγνωστο)
μέσα της εικόνας; (σπάνιο!)
τεχνολογίες της εικόνας; (πιο συνηθισμένο)

Το «οθονικός» (που χρησιμοποιεί και ο Μπουκάλας) λέτε να έχει μέλλον;



Η απορία μου προέρχεται από ερώτηση σε άλλο φόρουμ.
 
Γιατί τεχνολογίες; Είναι εμφανές ότι πρόκειται για μέσα, κάτι πολύ διαφορετικό και ειδικό από το γενικό τεχνολογίες που άλλωστε παραπέμπει σε άλλο πράγμα (το υπόβαθρο του μέσου και όχι το ίδιο το μέσο). Το οθονικά μέσα δεν είναι άσχημο. Μου αρέσει και το μέσα της εικόνας, σπάνιο ή μη. Προσοχή όμως στα εικονικά μέσα που είναι άλλο πράγμα.

Edit: βλέπω ότι το πρώτο εύρημα για "τεχνολογίες της οθόνης" οδηγεί σε απόφαση του συμβουλίου της Ευρώπης, όπου αποδίδει τον όρο display technologies και αναφέρεται σε διαφορετικά τεχνολογικά πρότυπα υλικού (οθονών): Field Effect Displays, Electro-Luminescent Displays, Ferro Electric Displays, κτλ.
 
Ούτε εγώ βλέπω κάποιο πρόβλημα με το «οθονικά», αλλά θέλω να προτείνω και το «μέσα επί οθόνης».
 

nickel

Administrator
Staff member
Πάμε λοιπόν για οθονικά μέσα. (Μπορεί να προλάβουμε και την ΕΛΕΤΟ.)
 
Top