Ποιος είπε ότι οι μεταφράστριες κακοπληρώνονται;

Zazula

Administrator
Staff member
Από την Athens Voice, τεύχος 270 (10-16/09/2009), σελ. 92:

Διερμηνέας μεταφράστρια 32χρονη, εντυπωσιακής εμφάνισης και φινέτσας, με παιδεία και ήθος, ευγενική, ευχάριστη, μηνιαίως € 3.600, οροφοδιαμέρισμα, 2 σπίτια, ενοικιαζόμενα, εξοχικό, Ι.Χ., επιθυμεί γνωριμία γάμου με κύριο έως 45 ετών, καλλιεργημένο, με σοβαρό χαρακτήρα.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εμένα η απορία μου είναι γιατί διαβάζει ο Ζάζουλας αυτές τις αγγελίες...
 
Κάθε αγόρι σε ηλικία γάμου κοιτάει πώς να αποκατασταθεί :-D
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Για να βρει μια 32χρονη μεταφράστρια με εισόδημα 3.600.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εμένα η απορία μου είναι γιατί διαβάζει ο Ζάζουλας αυτές τις αγγελίες...
Ο Ζάζουλας διαβάζει τα πάντα — είναι μια μορφή ψυχαναγκασμού. :D
 
Ψυχαναγκασμός;
Μήπως είσαι σπαμεράς;:D
 

Attachments

  • ΟΡΙΣΜΟΣ ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ.doc
    27.5 KB · Views: 226

daeman

Administrator
Staff member
WTF?
Αφού το διάβασες, βρε Ζαζ, δεν κάνεις κι ένα τηλεφώνημα;
Θυμήσου να της ζητήσεις το τελευταίο εκκαθαριστικό, να μας λυθεί η απορία από πού τα βγάζει τόσα. Κι αν είναι από μεταφράσεις, δώσ' της αμέσως βιογραφικό, μήπως βγει κάνα κελεπούρι! Και πρόσεξε, μην της αναφέρεις τίποτα για zazcats στο πρώτο ραντεβού, γιατί μπορεί να είναι dog person (η επιλογή του χαρακτηρισμού "εντυπωσιακής εμφάνισης" από μεταφράστρια και το γεγονός ότι ακολουθούν τόσα "χαρίσματα" με υποψιάζει κάπως...;))
Το οροφοδιαμέρισμα, πάντως, μου θύμισε το ανέκδοτο:
Πάει στο φαρμακείο ένας με πριαπισμό και λέει στη φαρμακοποιό:
-Τι έχεις να μου δώσεις γι' αυτό το πράμα;
-Το φαρμακείο που βλέπεις, δύο οροφοδιαμερίσματα κι ένα εξοχικό!
 

SBE

¥
(η επιλογή του χαρακτηρισμού "εντυπωσιακής εμφάνισης" από μεταφράστρια και το γεγονός ότι ακολουθούν τόσα "χαρίσματα" με υποψιάζει κάπως...;))

Γιατί σε υποψιάζει; Εντυπωσιακή εμφάνιση είπε η γυναίκα, δεν είπε ότι έιναι Σταρ Ελλάς. Εντυπωσιακή είναι η εμφάνιση της Ρόσι ντε Πάλμα.
 

Elsa

¥
Άσχετο (μα τελείως, αλλά ας όψεται το λινκ της SBE!) την τελευταία ταινία του Αλμοδοβάρ δεν κατάφερα να την δω ως το τέλος και αυτό πρώτη φορά μου συμβαίνει με ταινία του! :(
Η Πενέλοπε-Πενέλοπε, αλλά μιλάμε για πολύ βαρεμάρα...
 

Zazula

Administrator
Staff member
Λοιπόν, μπορεί να με κράζετε αλλά εγώ έχω πλέον αδιάσειστες αποδείξεις ότι οι μεταφράστριες καλοπληρώνονται: Τρεις αγγελίες στη Χρυσή Ευκαιρία, και
- η μία είναι «ΔΙΕΡΜΗΝΕΑΣ μεταφράστρια 36χρονη μπλαμπλαμπλά 6 γλώσσες, 2 ντοκτορά, μηνιαίως 5.000 ευρώ, μεζονέτα Λυκαβηττό, εξοχικό, Ι.Χ. μπλαμπλαμπλά»
- η άλλη είναι «ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΡΙΑ 28χρονη μπλαμπλαμπλά 2.700 ευρώ μηνιαίως μπλαμπλαμπλά»
- η τρίτη δεν λέει εισόδημα.
Αν το δούμε στατιστικά, βγαίνει ένα υπεραξιοπρεπές μέσο εισόδημα που δεν θα 'πρεπε να κλαίγεστε κάποιες εδώ μέσα. :p
Να πάρει, λάθος επάγγελμα φύλο διάλεξα... :D
 
Πάντως, τέτοιες διερμηνείες κάνουν και άντρες. Για ψάξ' το λίγο :)
 
Πάντως, τέτοιες διερμηνείες κάνουν και άντρες. Για ψάξ' το λίγο :)

Χαχαχαχα! Ναι, αλλά τι λες στον πελάτη/στην πελάτισσα; Έλα να σου μεταφράσω τ' όνειρο; :D :D :D :p :p :p
(Το ροζ μπήκε λόγω περιεχομένου. Είναι ένα ροζ νήμα πια!)
 

Zazula

Administrator
Staff member
«ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΡΙΑ 28χρονη μπλαμπλαμπλά 2.700 ευρώ μηνιαίως μπλαμπλαμπλά»
Να προστεθεί: «και ιδιοκτήτρια μηχανής που σταματά τον χρόνο»: :p
Μεταφράστρια 28χρονη [...], 2.700€ μηνιαίως [...]
 
Top