metafrasi banner

tapper

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δηλαδή, μεταφορικά ο δρυοκολάπτης, σύμφωνα με την Magenta.
tapper = ουσ. πλήκτρο (τηλέγραφου κτλ.) # πληκτρολογητής # μτφ. δρυοκολάπτης

To περίεργο είναι ότι στα αγγλικά λεξικά δεν αναφέρεται το σκέτο tapper σε συσχετισμό με τον δρυοκολάπτη.
1. tapper - a tavern keeper who taps kegs or casks, tapster
2. tapper - a person who strikes a surface lightly and usually repeatedly
3. tapper - a worker who uses a tap to cut screw threads
4. tapper - someone who wiretaps a telephone or telegraph wire
5. tapper - a dancer who sounds out rhythms by using metal taps on the toes and heels of the shoes, tap dancer

Αλλά υπάρχει το wood tapper, βέβαια.
The lesser spotted woodpecker (Dendrocopus minor); called also tapperer, tabberer, little wood pie, barred woodpecker, wood tapper, hickwall, and pump borer.

Μέσα στο κείμενό μου αναφέρεται ως όνομα για έναν δρυοκολάπτη. Καμιά πρόταση;
 
Προφανώς περίπτωση ονοματοποίας από τον ήχο του ταπ-ταπ στο ξύλο. Ψάχνεις μετάφραση ή ένα ωραίο όνομα;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Τα «τάπερ» και «τάπερμαν» έχουν χρησιμοποιηθεί και παραπέμπουν αλλού στα ελληνικά.
Ο «Ταπατάπας» ίσως; Αν έχει και επώνυμο, Ταπατάπας Δεντροκόπος (να μην πάει χαμένο αυτό το Dendrocopus)...
Μετά, σε άλλο μοντελάκι, ο «Χτύπας»;
(Τα σύνθετα με γκαπ, γκουπ, ντουπ μάλλον αποκλείονται ως πολύ ογκώδη...)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ναι, ίσως κάτι σαν Χτύπας ή Χτυπητής ή Ταπατάπας μπορεί να είναι οι μόνες λύσεις.
 

nickel

Administrator
Staff member
Κοίταζα τον Thumper στον Μπάμπι, το ελαφάκι, αλλά φαίνεται να τον έχουν μεταφράσει Θάμπερ.

Συμφωνώ με όσα έχετε πει. Να προσθέσω: δεντροχτύπης, ξυλοχτύπης.
 

daeman

Administrator
Staff member
Τα «τάπερ» και «τάπερμαν» έχουν χρησιμοποιηθεί και παραπέμπουν αλλού στα ελληνικά.
Ο «Ταπατάπας» ίσως; Αν έχει και επώνυμο, Ταπατάπας Δεντροκόπος (να μην πάει χαμένο αυτό το Dendrocopus)...
Μετά, σε άλλο μοντελάκι, ο «Χτύπας»;
(Τα σύνθετα με γκαπ, γκουπ, ντουπ μάλλον αποκλείονται ως πολύ ογκώδη...)

Καλό!
μου θύμισε τον "παταπάτα", αργκό κωδικό χαρακτηρισμό γι' αυτόν που συνηθίζει τη χρήση της γνωστότερης φυτικής ευφορικής ουσίας (5 γενικές στη σειρά!), που προέρχεται από τον στίχο "...φύσα, ρούφα, τράβα τονε, πάτα τονε κι άναφ' τονε..." αυτού εδώ (στο 1:10):
http://www.youtube.com/watch?v=xT9tEytN7sY
π.χ.
-Μα καλά, δεν χαμπαριάζει τίποτα;
-Αυτός; Γνωστός παταπάτας...
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Αν δεν ήταν δική σου εγγραφή που θυμήθηκες, θα είχα εκνευριστεί πολύ, μα πάρα πολύ. Από τον εκνευρισμό το πόδι μου (η ποδάρα μου) ανεβοκατεβαίνει σαν την πλάτη του γατιού σου.

 
Top