Διασκεδάστε και μ' αυτό...

nickel

Administrator
Staff member
“Knicker nicker nicked”: the most overworn pun?

http://www.sunderlandecho.com/news/MS-knicker-nicker-nicked.3925905.jp
http://www.metro.co.uk/weird/article.html?in_article_id=41143&in_page_id=2
και άλλα 85

Σε κάποιον η όλη ιστορία θύμισε το In The Middle Of The Night των Madness:

Nice man George, newsagent on the corner,
Not very rich, but never any poorer,
Jaunty old George, a happy sixty-three,
Not very tall, but healthier than me.
He whistles timeless tunes as he saunters down the street,
Springs in his legs and elastic in his feet.

But in the middle of the night,
He steals through your garden,
Gives your hosiery a fright,
And doesn’t say pardon.
As soft as a breeze,
With an arm full of underwear,
On his hands and knees,
Dreams about the knicker scare.

Hello there, George, newsagent on the corner,
How’s the old car, yes the climate’s getting warmer,
Chatty old George as you get your morning paper,
Read about the knicker thief, underwear taker.
Bids you ‘Good day’, as you wander out the door,
Never closes early, always cleans the floor.

But when darkness hits the town,
And there’s washing on your line,
Get your knickers down,
Before the dreaded sign.
When the clock strikes eight,
And you’re snuggled up in bed,
He’ll be at the garden gate,
Filling underwear with dread.

Nice man, George, newsagent on the corner,
He was closed today, maybe gone to mow the lawn,
I had to go further down the road to get me current bun,
Hello - Isn’t that George on page one?
No, it couldn’t be, but yes it is,
Difficult to see from these photofits.

But they are after him,
Of that you can be sure,
They’ve called him on the phone,
They’ve knocked on his door.
But he’s gone away,
Gone to stay with some mates,
He got the papers early,
And saw his own face.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ζητώ συγγνώμη από τον Μπουκάλα και την Καθημερινή, αλλά θα το ανεβάσω ολόκληρο το κείμενο, γιατί έζησα κι εγώ το επεισόδιο, με τις ίδιες ακριβώς αντιδράσεις. (Ναι, παρακολούθησα καλλιστεία, με την άκρη του ματιού μου την περισσότερη ώρα, με γουρλωμένα τα μάτια ενίοτε, και είχα και διαφωνίες για τις επιλογές των νικητριών. Εντάξει, δεν μου συμβαίνει κάθε χρόνο, έτυχε φέτος κι έπεσα πάνω τους. Και ο Μπουκάλας, προφανώς.)

Καλλιστεία πατριωτισμού

Του Παντελή Μπουκάλα

Και στα καλλιστεία; Και στα καλλιστεία, γιατί όχι. Αν είναι να υπηρετήσουμε την πατρίδα και να διαπαιδαγωγήσουμε τη νέα γενιά, βεβαίως και θα συμμετάσχουμε στην κριτική επιτροπή των καλλιστείων. Κι εκεί, καταβάλλοντας εξουθενωτική προσπάθεια για να μην πιάσει ο φακός το βλέμμα μας την ώρα που καρφώνει τις «φαινομηρίδες» (έτσι αποκαλούσε ο Ευριπίδης, όχι ο Στυλιανίδης, ο άλλος, ο παλιός, τις Σπαρτιάτισσες, που φορούσαν κάτι σαν μίνι εποχής και φαίνονταν προκλητικοί οι μηροί τους), θα δώσουμε μαθήματα πατριωτικής επαγρύπνησης.

Παίζοντας συστηματικά το παιχνίδι «εγώ είμαι αυτός που είμαι κι είμαι αυθεντικός», ο νομάρχης Θεσσαλονίκης και Πάντων των Καναλιών, αυτοσκηνοθετούμενος σαν γνήσιος και υποδυόμενος τον αυθόρμητο όπως κάθε καλός λαϊκιστής, εμφανίστηκε και στα καλλιστεία ως μέλος της κριτικής επιτροπής για να βαθμολογήσει όχι μόνο τις περιφέρειες των υποψηφίων, αλλά και τον πυρήνα των γνώσεων και του φρονήματός τους. «Τι θα έκανες αν σε διεθνή καλλιστεία εμφανιζόταν η Σκοπιανή και δήλωνε ότι εκπροσωπεί τη Μακεδονία;», ρώτησε αυστηρά ο κ. Ψωμιάδης μια υποψήφια (με όση αυστηρότητα τέλος πάντων επιτρέπει ένα περιβάλλον κρεοπωλείου και θεσμοθετημένης οφθαλμολαγνίας); Εμβρόντητη η ερωτηθείσα, αφού η ερώτηση δεν ήταν στα SOS, ζήτησε από τον κ. Ψωμιάδη να επαναλάβει την ερώτησή του, μήπως προλάβει να σκεφτεί κάτι. Δεν πρόλαβε. Και ζήτησε βοήθεια από την οικοδέσποινα, την κ. Στεφανίδου, η οποία, ξέροντας τι ήθελε ν’ ακούσει ο κύριος νομάρχης, της ψιθύρισε να πει «Θα έφευγα». «Θα έφευγα» είπε λοιπόν με δυσδιάκριτο πατριωτικό σθένος η κοπελιά. «Μπράβο» της είπε ο κύριος νομάρχης, που, ζαλισμένος από το να βλέπει συνεχώς τον εαυτό του στο γυαλί, δεν κατάλαβε τη στιγμή εκείνη ότι ακριβώς η αδυναμία της υποψήφιας να απαντήσει, ακριβώς το ότι χρειάστηκε να της δώσει σκονάκι η «δασκάλα»-παρουσιάστρια, γκρέμισε όλο το οικοδόμημα που προσπαθεί να στήσει ο κύριος νομάρχης και διάφοροι άλλοι δάσκαλοι της τηλεοπτικής πατριδογνωσίας, ιερωμένοι, βουλευτές, έμποροι ελληνοκοπικών βιβλίων κ.ο.κ.

Φυσικά και είναι δικαίωμα του κυρίου νομάρχη να κάνει και να λέει ό,τι θέλει. Δικαίωμά του επίσης να μη λογαριάζει, σιγά τώρα, τον Καβάφη και τη συμβουλή του να «μην εξευτελίζει» κανείς τη ζωή του «μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου, μες στις πολλές κινήσεις κι ομιλίες». Δικαίωμά του και να πιστεύει ότι οι Θερμοπύλες και τα Δερβενάκια βρίσκονται πια στα κανάλια. Η ταπεινότητά μου κρατάει το δικαίωμα να πιστεύει ότι ώρες ώρες δεν είναι μεγάλη η απόσταση από το «Ελλάς το μεγαλείο σου» έως το «Ελλάδα το γελοίο σου».
 
Εγώ δεν το είδα μεν αλλά το άκουσα, στη ραδιοφωνική μετάδοση της εκπομπής του Λαζόπουλου (εν ταξί ευρισκόμενος). Ομολογώ ότι δεν έπιασα το ψιθύρισμα, κατά τ' άλλα όμως η γελοιότητα του πράγματος ήταν το ίδιο αβάσταχτη. (Αναζητείται το οπτικό ντοκουμέντο, ο ευρών αμειφθήσεται με εν τεμάχιον μακεδονικού χαλβά.)
Ποιον και τι να πρωτοσχολιάσεις; Τον Ψωνιάδη; Την εθνική μας Τατιάνα; Την υποψήφια; Το "θεσμό" των καλλιστείων; Την μακεδονολαγνεία; (Ελπίζω να μην ξέχασα τίποτα.)
 
Εγώ δεν το είδα μεν αλλά το άκουσα, στη ραδιοφωνική μετάδοση της εκπομπής του Λαζόπουλου (εν ταξί ευρισκόμενος). ... (Ελπίζω να μην ξέχασα τίποτα.)

Ναι, νομίζω πως ξέχασες! :)
Τον εθνικό μας διασκεδαστή, τον Αριστοφάνη του φτωχού κοσμάκη, που κάνει τη δουλειά του Ζαχαρέα καλύτερα και από τον ίδιο τον Ζαχαρέα. :D
Έχουμε το όπιο που μας αξίζει.
 
Ναι, νομίζω πως ξέχασες! :)
Τον εθνικό μας διασκεδαστή, τον Αριστοφάνη του φτωχού κοσμάκη, που κάνει τη δουλειά του Ζαχαρέα καλύτερα και από τον ίδιο τον Ζαχαρέα. :D
Δεν τον ξέχασα τον Λαζόπουλο, απλώς σκέφτηκα ότι μπορούμε να του αφιερώσουμε ξεχωριστή συζήτηση, ευκαιρίας δοθείσης.
Αυτό το κακό έχουν οι αντιφατικές προσωπικότητες (βλέπε και Κούλογλου): σηκώνουν μεγάλη κουβέντα. Ενώ με τον εθνικό μας νομάρχη, φερειπείν, είναι ξεκάθαρα τα πράγματα, δεν χρειάζεται να πεις πολλά (ειδικά όταν είσαι σκασμένος στα γέλια).
 

curry

New member
Αχ ναι, να ανοίξουμε νήμα για τον Λαζόπουλο! Αλλά να βρει κάποιος ένα φτυάρι να βάλουμε δίπλα στον τίτλο του νήματος!
 

nickel

Administrator
Staff member
Λοιπόν, για τον Antanas Mockus είχα ακούσει πριν από μερικούς μήνες, νομίζω σε δελτίο ειδήσεων, και κοίταξα την εγγραφή στη Wikipedia. Το άρθρο που βρήκες είναι χορταστικότατο.

Ναι, όταν οι δομές έχουν αποσαθρωθεί εντελώς, χρειαζόμαστε σε ηγετικές θέσεις ανθρώπους με φαντασία (εκτός από ικανότητες και τιμιότητα και τσαγανό — σιγά το δύσκολο). Εμάς, στην καλύτερη περίπτωση, μας αναλογεί ένας... Ψωμιάδης, όπως φαίνεται.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Θέλετε να μάθετε πώς μεταφράζεται το (κινηματογραφικό) τρέιλερ στα ελληνικά; Ρυμουλκούμενο, duh!

 

danae

¥
Μην το γελάς, Έλσα, πριν από καμιά δεκαετία πουλούσαν ήδη σε φαρμακεία στη Γερμανία. Πάντως όταν ήμουν παιδί μου έλεγε η γιαγιά μου πως όταν εκείνη ήταν μικρή πάθαινε όλη την ώρα αμυγδαλίτιδες, μέχρι που κάποιος έφερε βδέλλες, τις τοποθέτησε στο λαιμό της (εξωτερικά και στο σημείο όπου βρίσκονται οι αμυγδαλές), εκείνες ρούφηξαν το μολυσμένο αίμα κι από τότε η γιαγιά μου δεν ξανάπαθε αμυγδαλίτιδα. Ανατριχιαστικό, αλλά αποτελεσματικό!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Προφανώς δεν βλέπετε Grey's Anatomy :cool: (είχαν ολόκληρο επεισόδιο κάποια στιγμή), αλλιώς θα ξέρατε ότι

Today, medicinal leeches are now making a comeback in microsurgery. They provide an effective means to reduce blood coagulation, relieve venous pressure from pooling blood (venous insufficiency), and in reconstructive surgery to stimulate circulation in reattachment operations for organs with critical blood flow, such as eye lids, fingers, and ears.

Από την αγγλική βίκι, εδώ.
 
Γκάλοπ Αγάπης (σε παιδάκια)

ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ...​

Bασίλης 4 ετών
Αγάπη είναι όταν ένα κορίτσι βάζει άρωμα κι ένα αγόρι άφτερ σέιβ και μετά βγαίνουν έξω μαζί και μυρίζουν ο ένας τον άλλο.

Κάρολος 5 ετών
Αγάπη είναι όταν βγαίνεις γιά φαγητό και δίνεις στον άλλο τις μισές τηγανιτές σου πατάτες χωρίς να του ζητήσεις να σου δώσει κι αυτός από τις δικές του.

Λευτέρης 4 ετών
Αγάπη είναι όταν η μαμά φιάχνει καφέ για τον μπαμπά και πίνει πρώτα μια γουλιά εκείνη για να δει αν τον πέτυχε.

Δανιήλ 7 ετών
Αγάπη είναι όταν φιλιέσαι όλη την ώρα. Μετά βαριέσαι να φιλιέσαι αλλά θέλεις συνέχεια να είσαι μαζί με τον άλλο και να μιλάτε.

Αιμιλία 8 ετών
Η αγάπη είναι όταν είσαι στο δωμάτιό σου τα Χριστούγεννα κι ανοίγεις τα δώρα, αν σταματήσεις το άνοιγμα θα ακούσεις την αγάπη.

Τζένη 8 ετών
Η αγάπη είναι όταν λες σε ένα αγόρι ότι σου αρέσει το πουκάμισό του κι αυτός το φοράει μετά κάθε μέρα.

Κλαίρη 6 ετών
Η αγάπη είναι όταν η μαμά δίνει στο μπαμπά την καλύτερη μερίδα φαί.

Μαριάννα 4 ετών
Ξέρω ότι η αδελφή μου μ' αγαπά γιατί μου δίνει όλα τα ρούχα της ακόμα κι άν πρέπει να βγεί έξω και να αγοράσει άλλα.

Αλεξάνδρα 4 ετών
Όταν αγαπάς κάποιον οι βλεφαρίδες σου ανοιγοκλείνουν και βγάζουν αστεράκια.

Μάρκος 6 ετών
Δεν πρέπει να λές σ' αγαπώ αν δεν το εννοείς. Αλλά αν το εννοείς πρέπει να το λες συνέχεια γιατί οι άνθρωποι ξεχνάνε....
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
What Is Love?

A group of professional people posed this question to a group of 4 to 8 year-olds, "What does love mean?" The answers they got were broader and deeper than anyone could have imagined, See what you think:

"When my grandmother got arthritis, she couldn't bend over and paint her toenails anymore. So my grandfather does it for her all the time, even when his hands got arthritis too. That's love." Rebecca- age 8
"When someone loves you, the way they say your name is different. You just know that your name is safe in their mouth." Billy- age 4
"Love is when a girl puts on perfume and a boy puts on shaving cologne and they go out and smell each other." Karl - age 5
"Love is when you go out to eat and give somebody most of your French fries without making them give you any of theirs." Chrissy - age 6
"Love is what makes you smile when you're tired." Terri - age 4
"Love is when my mommy makes coffee for my daddy and she takes a sip before giving it to him, to make sure the taste is OK." Danny - age 7
"Love is when you kiss all the time. Then when you get tired of kissing, you still want to be together and you talk more. My Mommy and Daddy are like that. They look gross when they kiss" Emily - age 8
"Love is what's in the room with you at Christmas if you stop opening presents and listen." Bobby - age 7
"If you want to learn to love better, you should start with a friend who you hate," Nikka - age 6
"Love is when you tell a guy you like his shirt, then he wears it everyday." Noelle - age 7
"Love is like a little old woman and a little old man who are still friends even after they know each other so well." Tommy - age 6
"During my piano recital, I was on a stage and I was scared. I looked at all the people watching me and saw my daddy waving and smiling. He was the only one doing that. I wasn't scared anymore." Cindy - age 8
"My mommy loves me more than anybody . You don't see anyone else kissing me to sleep at night." Clare - age 6
"Love is when Mommy gives Daddy the best piece of chicken." Elaine-age 5
"Love is when Mommy sees Daddy smelly and sweaty and still says he is handsomer than Robert Redford." Chris - age 7
"Love is when your puppy licks your face even after you left him alone all day." Mary Ann - age 4
"I know my older sister loves me because she gives me all her old clothes and has to go out and buy new ones." Lauren - age 4
"When you love somebody, your eyelashes go up and down and little stars come out of you." Karen - age 7
"Love is when Mommy sees Daddy on the toilet and she doesn't think it's gross." Mark - age 6
"You really shouldn't say 'I love you' unless you mean it. But if you mean it, you should say it a lot. People forget." Jessica - age 8


Μεταξύ άλλων, από εδώ. :)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Από μια γρήγορη ματιά που έριξα στο ελληνικό, κατάλαβα ότι ήταν μετάφραση, επειδή δεν είναι πολύ πετυχημένη.
 

nickel

Administrator
Staff member
Εγώ προτείνω να πάρετε εμένα εκείνο το κουτάκι που του βάζεις ένα πενηντάλεπτο και σου δίνει ρέστα δύο πενηντάευρα.
 
Top