metafrasi banner

getting talked about (??)

Παιδιά, εδώ και καιρό το έχω σκεφτεί αλλά αναβάλλω να το θέσω. Λείπει, λέω, μια υποκατηγορία για γενικού χαρακτήρα απορίες, όχι ελληνοαγγλικές ή ελληνοελληνικές ή ό,τι άλλο. Όχι tools of the trade, που μπορεί να μην περιλαμβάνει απορία.

Εγώ έχω το εξής ερώτημα.
Ψάχνω μια φράση/ρητό/απόφθεγμα, που νομίζω ότι υπάρχει αλλά μπορεί και να μην, ότι "το θέμα είναι να γίνεται λόγος για σένα, κι ας σε κακολογούν". Έχει βέβαια (;) πει ο Όσκαρ Ουάιλντ ότι είναι κακό να σε κακολογούν αλλά ακόμα χειρότερο να μη μιλάνε καθόλου για σένα, αλλά αυτό που λέω εγώ υπήρξε ή το φαντάστηκα;
 

daeman

Administrator
Staff member
Το μόνο που σκέφτομαι έτσι πρόχειρα είναι:
the only bad publicity is no publicity at all
που κάπου έχει πάρει το μάτι/αυτί μου, αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι πού (συνήθης ύποπτος: κάποια αμερικάνικη ταινία).

Αν, βέβαια, κατάλαβα καλά ότι ψάχνεις για παραπλήσια αγγλική φράση. Περισσότερα και τεκμηριωμένα αύριο, αν δεν προλάβει άλλος (μάλλον απίθανο).

Έντιτ:
2.330 ευρήματα στο Γκουγκλ για το παραπάνω απόφθεγμα, αλλά στα πρώτα που κοίταξα δεν αναφέρεται ως ρήση κάποιου γνωστού αλλά ως As the old saying goes...

Πάντως, αυτό που λες για ξεχωριστή κατηγορία γενικότερων αποριών είναι καλή ιδέα, χρήσιμη θα ήταν για ό,τι δεν χωράει αλλού...
 

Zazula

Administrator
Staff member
Συναφή με το παραπάνω για το bad publicity:

There is no such thing as bad publicity except your own obituary.
Brendan Behan
Irish author & dramatist (1923 - 1964)

Good publicity is preferable to bad, but from the bottom line perspective bad publicity is better than none. Bad publicity is sometimes better than no publicity at all.
Donald Trump
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εδώ βρίσκω ότι το τσιτάτο του Όσκαρ Γουάιλντ είναι:
If there is anything in the world more annoying than having people talk about you, it is certainly having no one talk about you.
Οι έρευνες συνεχίζονται... :)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Βέβαια, όταν θ' αρχίσουν τελικά να μιλάνε για σένα, ας μην ξεχνάμε ότι «κρέσσων οικτιρμού φθόνος» (κάλλιο να σε ζηλεύουνε, παρά να σε λυπούνται). :D
 
Το "να μιλάνε για σένα κι ας λένε και κακά λόγια" είναι το αγαπημένο, ανώνυμο γνωμικό στα μεσημεριανάδικα, από το οποίο αντλούν λόγο ύπαρξης.
 

ABridges

New member
Και υπάρχει παροιμία στα αγγλικά, σχετική με τις εφημερίδες: I don't care what they say about me as long as they spell my name right.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Καλωσόρισες από (κοντά από) το Σαν Φρανσίσκο!

Και υπάρχει παροιμία στα αγγλικά, σχετική με τις εφημερίδες: I don't care what they say about me as long as they spell my name right.
Σωστά --και εδώ το αποδίδει στον Φ.Τ.Μπάρνουμ:
The greatest publicist of them all, Phineas T. Barnum, once said, "I don't care what they say about me as long as they spell my name right."
 
Last edited:

nickel

Administrator
Staff member
Για να ακριβολογήσουμε ως προς το του Όσκαρ Γουάιλντ (από το 1ο κεφάλαιο του Πορτρέτου του Ντόριαν Γκρέι):

It is silly of you, for there is only one thing in the world worse than being talked about, and that is not being talked about.

Μια απόδοση:
«Χειρότερο απ’ το να σε σχολιάζουν, είναι το να μη σε σχολιάζουν καθόλου».
 
Last edited by a moderator:
Top