metafrasi banner

flightless

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πώς το λέμε αυτό όταν χαρακτηρίζουμε πουλιά που δεν πετάνε, π.χ. τον πινγκουίνο; Στη Βικιπαίδεια βλέπω, "πουλί που δεν μπορεί να πετάξει". Υπάρχει και μονολεκτικός όρος;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Κάπου το βρίσκω και «ανίκανο να πετάξει». Μονολεκτικά δεν το βρήκα (ακόμη).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
εδαφόβιο πτηνό

Βρήκα «πουλί του εδάφους» (για πέρδικα), βρήκα τη διάκριση ανάμεσα σε «ιπτάμενα» και «εδαφιαία» (αλλά για έντομα)... πάει πολύ να υποθέσω ότι μπορεί να λέγονται εδαφιαία και τα πτηνά αυτά;

Update: Τελικά, μάλλον λέγονται εδαφόβια πτηνά.
 
Βρήκα «πουλί του εδάφους» (για πέρδικα), βρήκα τη διάκριση ανάμεσα σε «ιπτάμενα» και «εδαφιαία» (αλλά για έντομα)... πάει πολύ να υποθέσω ότι μπορεί να λέγονται εδαφιαία και τα πτηνά αυτά;

Update: Τελικά, μάλλον λέγονται εδαφόβια πτηνά.

Με όλο το σεβασμό, δεν νομίζω ότι τα εδαφόβια είναι "flightless". Σχεδόν όλες οι παραπομπές αφορούν πτηνά που περνούν το μεγαλύτερο μέρος της καθημερινότητάς τους στο έδαφος, αλλά μπορούν να πετάξουν.
 
Η διάκριση εδαφόβιου (terrestrial) - δενδρόβιου (arboreal) αφορά προτίμηση διαβίωσης σε έδαφος, ακάλυπτο μέρος ή φυλλώματα, δέντρα. Δεν σχετίζεται με πτήση.
Μπορείς ίσως να πεις εδαφοπαγή (;)
Υπάρχει το επιθ. πετάσιμος γι' αυτόν που είναι σε θέση να πετάξει, αλλά δεν ξέρω αν λέγεται "μη πετάσιμα πουλιά".

Τώρα είδα του R., οπότε επιβεβαιωτικά :)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Με όλο το σεβασμό, δεν νομίζω ότι τα εδαφόβια είναι "flightless". Σχεδόν όλες οι παραπομπές αφορούν πτηνά που περνούν το μεγαλύτερο μέρος της καθημερινότητάς τους στο έδαφος, αλλά μπορούν να πετάξουν.

:eek: Ζητώ συγγνώμη, αλλά προφανώς παρασύρθηκα από τη σειρά του συλλογισμού και της έρευνάς μου. (Ευτυχώς που δεν δουλεύω για καμιά υπηρεσία forensics...)
 
Last edited:

daeman

Administrator
Staff member
Κι εγώ αναθάρρησα με το εδαφόβιο, αλλά ψάχνοντας διαπίστωσα ότι έχει δίκιο ο tsioutsiou (και λόγω ονόματος πιο αρμόδιος ;)), καθώς αναφέρεται ως εδαφόβια η πέρδικα ενώ στην ίδια πρόταση λένε ότι πετάει. Επίσης αλλού αναφέρουν ως άλλες κατηγορίες με βάση το ίδιο κριτήριο της προτίμησης διαβίωσης και τα υδρόβια και παρυδάτια...
Αλεξάνδρα, έχεις σχεδόν άμεση πρόσβαση σε έναν από τους διακεκριμένους ορνιθολόγους μας, θα τον ρωτήσεις εσύ ή να του τηλεφωνήσω εγώ;

Edit: Συγγνώμη, Ρογήριε (σωστά το λέω; ), μόλις τώρα είδα κι εγώ το σχόλιό σου που κάνει περιττό το δικό μου :eek:, εκτός από την γκρίζα ερώτηση...
 
Υπάρχει και το πετεινά του Μπαμπινιώτη, για όλα όσα πετούν.

Οπότε μη πετεινά ίσως;

Μονολεκτικό δεν βρίσκω, δυστυχώς.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αλεξάνδρα, έχεις σχεδόν άμεση πρόσβαση σε έναν από τους διακεκριμένους ορνιθολόγους μας, θα τον ρωτήσεις εσύ ή να του τηλεφωνήσω εγώ;
Εσύ καλύτερα.
 

daeman

Administrator
Staff member
Έχουν κι αλλού το πρόβλημα: το σπάνιο μη ιπτάμενο πτηνό τακάχε

Τέτοια εδαφόβια πατάτα :eek: :eek:

Με αφορμή το κείμενο όπου παραπέμπεις: Ώρες είναι να βρουν και κανέναν ξεχασμένο εκπρόσωπο του πιο διάσημου ίσως αν-ιπτάμενου πτηνού, του ντόντο (Raphus cucullatus)

και να το σκοτώσουν κι αυτό...:(
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Να προσθέσω από τις ανασκαφές μου ότι οι ΑΗΠ είχαν μεν την ευπτησία, αλλά δεν χρειάστηκαν φαίνεται ποτέ την *απτησία. Δεν είχαν ανακαλύψει το ντόντο και τους πιγκουίνους; Περίεργο... ;) Κρίμα, γιατί η *απτησία θα μας έδινε μια χαρά επίθετα... Στην Ιλιάδα μόνο λέει κάπου για άπτηνους νεοσσούς.
 

daeman

Administrator
Staff member
Κατά την τηλεφωνική επικοινωνία με καλό φίλο και παθιασμένο επαγγελματία ορνιθολόγο, μου εξήγησε ότι κατά πάσα πιθανότητα (αφού βρισκόταν στο πεδίο και δεν είχε πρόσβαση στα κιτάπια του) δεν υπάρχει ακόμη καθιερωμένος επιστημονικά όρος για την απόδοση του flightless :confused:. Ανέφερε τους όρους πτηνά δρομείς όπως η στρουθοκάμηλος (που μάλλον δεν μας κάνει γιατί δεν περιλαμβάνει όλα τα μη ιπτάμενα, αλλά βρήκα αυτό εδώ της ΙΑΤΕ μήπως βοηθήσει από σπόντα τους πολύγλωσσους) και ατροπίδωτα ή ratites, αυτά δηλαδή που δεν έχουν τρόπιδα (έχουν και τα πουλιά καρίνα!:cool:) στο στέρνο όπου θα στηρίζονταν οι μύες των πτερύγων, έστω κι αν είχαν αναπτύξει πτέρυγες κατάλληλες για πτήση. Επισήμανε επίσης την εξής λεπτή διάκριση στον ορισμό: όχι πτηνά που δεν μπορούν να πετάξουν αλλά πτηνά που δεν έχουν αναπτύξει την ικανότητα πτήσης.

Όπως φαίνεται, λοιπόν, πυροβολούμε πλάθουμε μάλλον κατά βούληση...
καταθέτουμε έπεα πτερόεντα για τα μη άπτερα, μη ιπτάμενα πτηνά.:)

Και ξαφνικά νιώθω δέος· για πολλοστή και σίγουρα όχι τελευταία φορά ανήμπορος μπροστά στα απύθμενα βάθη της υπάρχουσας γνώσης και εξειδίκευσης, αλλά και της άγνοιάς μου. Βάθη που προτιμώ να ξεχνώ για να μπορώ να πορεύομαι χωρίς έναν μόνιμο ίλιγγο σ' αυτή τη ζωή. Αλλά θα μου περάσει! Και θα ξαναρχίσω να αραδιάζω ασύστολα γνώμες και προτάσεις... ο φουκαράς επαρμένος αδαής.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Τι λέτε, βρε παιδιά; 5.000.000 λέξεις στα ελληνικά και δεν βρήκαν και μία για το flightless; Να ρωτήσουμε τον κ. καθηγητή/ακαδημαϊκό, δεν μπορεί αυτός θα την ξέρει.
 

daeman

Administrator
Staff member
Τι λέτε, βρε παιδιά; 5.000.000 λέξεις στα ελληνικά και δεν βρήκαν και μία για το flightless; Να ρωτήσουμε τον κ. καθηγητή/ακαδημαϊκό, δεν μπορεί αυτός θα την ξέρει.

Αν είναι να ακούσουμε μπαρούφες, καλύτερα να μπουρδολογήσουμε μόνοι μας, μη χάσουμε και τη χαρά της συμμετοχικής γκριζολεξιπλασίας...
 
Top