Page 2 of 11 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 ... LastLast
Results 11 to 20 of 108

Thread: lapsus clavis

Administrator nickel's Avatar
    Πάντως, όχι μετά από βαρύ ξενύχτι. Δεν ξέρεις τι σημαίνει αυτό!
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Θα περάσει κι αυτό
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Super Moderator Alexandra's Avatar
    Εδώ κάνεις λάθος. Ξέρω πολύ καλά τι θα πει βαρύ ξενύχτι. Το ότι δεν το κάνω συχνά ή ότι δεν το κάνω τα τελευταία χρόνια, δεν σημαίνει ότι δεν το έχω κάνει πολλές φορές.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Senior Member daeman's Avatar
    Quote Originally Posted by Alexandra View Post
    Εμένα μού έχει συμβεί να ρίξω τη σκόνη του καφέ στην υποδοχή του νερού.
    Και όλες οι υπόλοιπες δυνατές παραλλαγές, αν και στατιστικά συχνότερες είναι οι πιο μπελαλίδικες, σύμφωνα με τον σχετικό νόμο του Μέρφι. Με το πνεύμα νυσταγμένο και βαρύ, όταν το μάτι (το ένα) δεν λέει να ανοίξει με τίποτα (για το άλλο, ούτε συζήτηση!) και δεν μπορείς ούτε καφέ να φτιάξεις σαν άνθρωπος, να πρέπει να καθαρίσεις/ξεμπλέξεις/επισκευάσεις τον χαμό που προκάλεσες, για να φτιάξεις έναν ρημαδοκαφέ-ελιξήριο* ζωής...

Πάντως, μια και μιλάμε για λάθη πληκτρολόγησης, έχετε παρατηρήσει ότι μπορεί ένα κείμενο που παραδίδεις να είναι άψογο από κάθε άποψη, ελεγμένο πάνω-κάτω-οριζοντίως-καθέτως-πλαγίως (σταυρόλεξα φτιάχνεις αλλά το πρώτο που θα προσέξει ο επιμελητής/διορθωτής/πελάτης/αναγνώστης/αποδέκτης είναι εκείνη η ασήμαντη αβλεψία, η μοναδική που έμεινε μετά από τόσα "χτενίσματα" και την οποία είχες επισημάνει από την αρχή, αλλά μέσα στη φούρια ξέχασες τελικά να διορθώσεις;

*γκουγκλιές: ελιξήριο=12.400, ελιξίριο=12.000. Έχει συζητηθεί και δεν το βρίσκω; Ή υπάρχει ως αναφορά μόνον εδώ: http://www.lexilogia.gr/forum/showth...81%CE%B9%CE%BF ;

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Φρέσκο: It is certifried that... [Please, discontinue use of keyboard when brain fried. Thank you]
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Administrator Zazula's Avatar
    Quote Originally Posted by Palavra View Post
    Φρέσκο: It is certifried that...
    Εξαιρετικό! Λεξιπλάθει χαρακτηρισμό για τον "σίγουρα, επιβεβαιωμένα καμένο" (certi- < L. certus "sure, settled" + fried).

Senior Member SBE's Avatar
    Εγώ έχω να καταθέσω όλα τα κείμενά μου σαν δείγματα ανάκατης πληκτρολόγησης.
    Το φαινόμενο άρχισε να εμφανίζεται πριν καμιά δεκαετία, αρχικά με μετάθεση δύο γραμμάτων στις μικρές λέξεις με τα δύο ή τρία γράμματα, και με τα χρόνια έχει εξελιχτεί σε μεγαλειώδη κείμενα που έχουν όλα τα γράμματα και τα κενά και τη στίξη, αλλά είναι πλέον σπαζοκεφαλιές- αναγραμματισμοί. Ο Δαεμάνος δεν είναι παρά ένας ερασιτέχνης που ωχριά μπροστά μου. Μου λένε ότι οφείλεται σε άνιση κατανομή της δύναμης των δαχτύλων, τα μεσαία πιο δυνατά από τα ακριανά. Αν είναι έτσι τότε συμπίπτει με την εποχή που σταμάτησα τη μουσική λόγω έλλειψης χώρου (δεν χάθηκε κανένα μεγάλο ταλέντο, ούτε καν μέτριο, εκτός από το ταλέντο να διώχνεις αρουραίους και κατσαρίδες από τα κτήρια).
    Κωμικά αποτελέσματα; Χμ, πολλά...
    Last edited by Palavra; 27-10-2010 at 04:35 PM.

Senior Member azimuthios's Avatar
    Και ένα ακόμα ποθ μοθ σθμβαίνει σθχνά. Το θ αντί για υ...

Όπως και το ωάρι(ο) αντί για το ψάρι(οοοοο)
    Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,/
    τούτο προσπάθησε τουλάχιστον / όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις --Κ. Καβάφης--

Whereof one cannot speak, thereof one must be silent. --Ludwig Wittgenstein, Tractatus Logico-Philosophicus--

Quote Originally Posted by azimuthios View Post
    Και ένα ακόμα ποθ μοθ σθμβαίνει σθχνά. Το θ αντί για υ...
    Να μαντέψω ότι δεν γράφεις τυφλό σύστημα; Όταν κοιτάς τα πλήκτρα και βλέπεις ότι γράφει U πάνω στο Θ, φυσικό είναι να το πατήσεις αντί για το Υ. Αν γράφεις τυφλό, το δάχτυλό σου ξέρει ποιο είναι το σωστό πλήκτρο, δεν το μπερδεύει με το διπλανό.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Senior Member azimuthios's Avatar
    Wrong guess, Alexandra...
    Μεταφράζω γράφοντας με τυφλό, ουχί στα τυφλά. Και όταν δεν ξέρω την τύφλα μου ή τα μάτια και το μυαλό μου έχουν τυφλωθεί από την υπερβολική έκθεση στο υπέρλαμπρο φως της οθόνης ή από κάνα δυο βραδινά ποτηράκια παραπάνω, τότε μόνο μπερδεύω το υ με το θ και το ψ με το ω και το α με το αχ και το β με το βαχ...
    Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,/
    τούτο προσπάθησε τουλάχιστον / όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις --Κ. Καβάφης--

Whereof one cannot speak, thereof one must be silent. --Ludwig Wittgenstein, Tractatus Logico-Philosophicus--

Quote Originally Posted by azimuthios View Post
    Wrong guess, Alexandra...
    Και όταν δεν ξέρω την τύφλα μου ή τα μάτια μου έχουν τυφλωθεί από την υπερβολική έκθεση στο υπέρλαμπρο της οθόνης ή από κάνα δυο βραδινά ποτηράκια παραπάνω, τότε μόνο μπερδεύω το υ με το θ και το ψ με το ω και το α με το αχ και β με το βαχ...
    Πες το, ντε. Δεν δίνεις όλα τα στοιχεία...
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Page 2 of 11 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks