metafrasi banner

sentient beings = αισθανόμενα όντα, ευαίσθητα όντα, έλλογα όντα

Elsa

¥
sentient (perceptually aware) being
Στο Magenta, «που έχει την ικανότητα να αντιλαμβάνεται ή να αισθάνεται», αν όμως το λέγατε με μία λέξη, θα το λέγατε ενσυναίσθητο ή αισθανόμενο ή πώς; :confused:
Καλησπέρα!
 

Elsa

¥
Όχι, δεν είναι έλλογο, πρόκειται για sentient (perceptually aware) nonhuman being.
 

nickel

Administrator
Staff member
Θα μπορούσα να ισχυριστώ ότι ο καθιερωμένος όρος είναι «αισθανόμενα όντα», σε σχέση με αισθαντικά, συναισθανόμενα ή ενσυναίσθητα, και τις μεταφράσεις που αντιστοιχούν σε αυτά, π.χ. αισθαντικός καλλιτέχνης, sensitive artist, ενσυναίσθηση, empathy. Μένει να λύσουμε και το πρόβλημα του sentience.

http://www.answers.com/sentient?gwp=11&ver=2.3.0.609&method=3
 
Όχι, δεν είναι έλλογο, πρόκειται για sentient (perceptually aware) nonhuman being.

Ωραία. Τώρα που το ξεκαθάρισες κι εφόσον δεν μιλάμε για ανθρώπους, λέγονται ευαίσθητα όντα (είναι και τα ζώα ευαίσθητα όντα κλπ, κλπ). Τα αισθανόμενα όντα που δίνει το Google είναι κυρίως από μεταφράσεις βουδιστικών κειμένων.
 

daeman

Administrator
Staff member
ίσως και αντιληπτικά ή αντιλαμβανόμενα ή ακριβέστερο το περιφραστικό όντα με ικανότητα αντίληψης.

Τις περισσότερες φορές που το συνάντησα στην εφ, πάντως, είχε μεταφραστεί ίσως άστοχα ως έλλογα ή νοήμονα όντα.

Ωραία κουβέντα, αλλά χωράει πολλή συζήτηση και δεν προλαβαίνω τώρα :(

Μπορεί να είναι ιδέα μου, αλλά οι όροι που περιέχουν την αίσθηση, παρότι σωστοί, δεν μου αρέσουν γιατί παραπέμπουν και στο συναίσθημα κι εδώ μιλάμε για perception, αντίληψη του κόσμου μέσω των αισθήσεων...
 
Last edited:

nickel

Administrator
Staff member
Το ευαίσθητα δίνει και την εύκολη ευαισθησία — για τα ζώα.

Στη ΕΦ:
In science fiction, an alien, android, robot, hologram or computer who is described as sentient is usually treated as a fully human character, with similar rights, qualities and capabilities as any other character. Foremost among these properties is human level intelligence (see above), but sentient characters also typically display desire, will, consciousness, ethics, personality, insight, and many other human qualities. Sentience is being used in this context to describe an essential human property that brings all these other qualities with it. The words "sapience", "self-awareness" and "consciousness" are used in similar ways in science fiction.

Οπότε εκεί μάλλον πάμε σε έλλογα και νοήμονα, ναι; (Take your time, daeman. Έχει ψωμί εδώ.)
 
Δεν ξέρω ποιός είναι ο δόκιμος όρος στα ελληνικά, πάντως οι σκύλοι θεωρούνται sentient beings χωρίς να είναι έλλογα πλάσματα. Στην ιατρική όταν έχουμε εμμένουσα φυτική κατάσταση (persistent vegetative state, PVS) δεν έχουμε sentient life.
 
Αν πάμε στο αντίθετο: insentient = άψυχο

ΤΟΤΕ -- το sentient αποδίδεται ως έμψυχο.

Εξ ου ο βουδισμός παραγγέλλει να συμπάσχουμε με όλα τα έμψυχα -- "compassion to all sentient beings".

Γενικά στη φιλοσοφία γίνεται λόγος για "έμψυχα και άψυχα" (sentient and insentient)

Φυσικά σε επιστημονικές έρευνες που αφορούν αντι-"λήψεις" (perceptions) ληφθέντων διά των αισθητηρίων οργάνων, αρμόζει η χρήση διαφόρων όρων με "αισθ-", "-αισθ-",
 

tuna

¥
Αν πάμε στο αντίθετο: insentient = άψυχο

ΤΟΤΕ -- το sentient αποδίδεται ως έμψυχο.

Εξ ου ο βουδισμός παραγγέλλει να συμπάσχουμε με όλα τα έμψυχα -- "compassion to all sentient beings".

Γενικά στη φιλοσοφία γίνεται λόγος για "έμψυχα και άψυχα" (sentient and insentient)

Φυσικά σε επιστημονικές έρευνες που αφορούν αντι-"λήψεις" (perceptions) ληφθέντων διά των αισθητηρίων οργάνων, αρμόζει η χρήση διαφόρων όρων με "αισθ-", "-αισθ-",

Κι εγώ, αν έπρεπε να καταλήξω σε μία μόνο λέξη, θα προτιμούσα το έμψυχο. Διαφορετικά: έμψυχα, νοήμονα όντα.
 

Elsa

¥
Δεν νομίζω οτι πρόκειται απλώς για έμψυχο-άψυχο. Ένα μικρόβιο είναι έμψυχο αλλά δεν είναι sentient, έτσι; Το κείμενο μιλάει για την abolitionist approach (χα! να κι άλλο δύσκολο!) των δικαιωμάτων των ζώων στην βάση ακριβώς της ιδιότητάς τους να είναι sentient beings, δηλαδή να νιώθουν πόνο, φόβο, ευχαρίστηση, μοναξιά, αγωνία κ.λπ.

[...]The solution is to recognize that just as we recognize that every human, irrespective of her particular characteristics, has the fundamental right not to be treated as the property of another, we must recognize that every sentient (perceptually aware) nonhuman has that right as well.

edit: έμψυχο εδώ, εννοούμε έμβιο, έτσι; Μην ανοίξουμε κουβέντα περί ψυχής...:)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ένα μικρόβιο είναι έμψυχο αλλά δεν είναι sentient, έτσι; Το κείμενο μιλάει για την abolitionist approach (χα! να κι άλλο δύσκολο!) των δικαιωμάτων των ζώων στην βάση ακριβώς της ιδιότητάς τους να είναι sentient beings, δηλαδή να νιώθουν πόνο, φόβο, ευχαρίστηση, μοναξιά, αγωνία κ.λπ.

Δεν νομίζω ότι με οποιονδήποτε ορισμό ένα μικρόβιο μπορεί να χαρακτηριστεί έμψυχο. Και φοβάμαι ότι, όσο και να θέλεις (λογικά!!) να αποφύγεις τη συζήτηση περί ψυχής, δεν μπορείς· είναι ενσωματωμένη στο όλο σκεπτικό του abolitionist approach:
«Μην κλοτσάς το σκυλί, παιδάκι μου. Ψυχούλα έχει κι αυτό...»​
 

daeman

Administrator
Staff member
Τι μου θύμισες, Έλσα!

Ποτέ δε θα πειράξω τα ζώα τα καημένα,
μην τάχα σαν κι εμένα κι εκείνα δεν πονούν...

Δεν ξέρω αν το μικρόβιο είναι έμψυχο· οι βιολόγοι, πάντως, μάλλον έμβια τα χαρακτηρίζουν...
 

Elsa

¥
Ναι, γι αυτό έγραψα μετά, έμβιο. Το κείμενό μου μιλάει για όλα τα ζώα. Αν δεν περιορίσουμε την ύπαρξη ψυχής στα χαριτωμένα θηλαστικά αλλά δεχτούμε οτι έχει π.χ. και ο αστακός, τότε εντάξει.
Για να παραφράσω αυτό που έγραψες: «Μην μασουλάς την αθερίνα, παιδάκι μου, ψυχούλα έχει κι αυτή...»
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν ξέρω τι λένε τα μέλη του ζωοαπελευθερωτικού κινήματος, αλλά, όταν έχουμε animate και inanimate για έμψυχο και άψυχο και το sentient βασίζεται στο λατινικό ρήμα για το αισθάνομαι (sentient = αισθανόμενος), και, τέλος πάντων, η επιστήμη δεν μπορεί να ορίσει τι είναι η ψυχή, και στα ελληνικά οι ζωόφιλοι φαίνεται να προτιμούν το «ευαίσθητα όντα», ας αφήσουμε την ψυχή για τις μεταφυσικές ανησυχίες μας.

Μέλος του σαρκοβόρου δαρβινισμού
 

Elsa

¥
Δηλαδή το αισθανόμενος, που κι εγώ προτιμώ, σου φαίνεται σωστό;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ναι, γι αυτό έγραψα μετά, έμβιο. Το κείμενό μου μιλάει για όλα τα ζώα. Αν δεν περιορίσουμε την ύπαρξη ψυχής στα χαριτωμένα θηλαστικά αλλά δεχτούμε οτι έχει π.χ. και ο αστακός, τότε εντάξει.
Για να παραφράσω αυτό που έγραψες: «Μην μασουλάς την αθερίνα, παιδάκι μου, ψυχούλα έχει κι αυτή...»

Μα προφανώς, αυτό είναι το μεγάλο θέμα στην όλη ιστορία. Αν το κείμενό σου θεωρεί sentient όλα τα ζώα, υποθέτω ότι δεν εννοεί και τους μονοκύτταρους οργανισμούς. Κάποια (έστω σιωπηρή) διαβάθμιση θα αποδέχεται.

Το κυνικά πιθανότερο είναι ότι εννοεί ως «έμψυχα» (sentient) τα ζώα που γίνονται άμεσα ή έμμεσα θύματα του ανθρώπου, είτε για τροφή, είτε για λόγους άμυνας (παλιά) και επίδειξης (τώρα), είτε για να κατοικιδιοποιηθούν (έφτιαξα λέξη τώρα; ). Υπόρρητα υπονοείται και κάποια στοιχειώδης νοημοσύνη αυτών των ζώων (έστω και «μυαλό κότας»).

Για παράδειγμα, δεν ξέρω αν η θεωρία αυτή καλύπτει, ξέρω γω, το πλαγκτόν και τα οστρακοειδή...
 

Elsa

¥
Μα προφανώς, αυτό είναι το μεγάλο θέμα στην όλη ιστορία. Αν το κείμενό σου θεωρεί sentient όλα τα ζώα, υποθέτω ότι δεν εννοεί και τους μονοκύτταρους οργανισμούς. Κάποια (έστω σιωπηρή) διαβάθμιση θα αποδέχεται.

Το κυνικά πιθανότερο είναι ότι εννοεί ως «έμψυχα» (sentient) τα ζώα που γίνονται άμεσα ή έμμεσα θύματα του ανθρώπου, είτε για τροφή, είτε για λόγους άμυνας (παλιά) και επίδειξης (τώρα), είτε για να κατοικιδιοποιηθούν (έφτιαξα λέξη τώρα; ). Υπόρρητα υπονοείται και κάποια στοιχειώδης νοημοσύνη αυτών των ζώων (έστω και «μυαλό κότας»).

Για παράδειγμα, δεν ξέρω αν η θεωρία αυτή καλύπτει, ξέρω γω, το πλαγκτόν και τα οστρακοειδή...

Επίσης: για ιατρικούς σκοπούς (πειράματα), ή «διασκέδαση» (τσίρκα, ταυρομαχίες, ιπποδρομίες κ.α.) και ντύσιμο (μάλλινα, δερμάτινα, γούνες).
Τα οστρακοειδή τα καλύπτει, το πλαγκτόν δεν ξέρω...
 

nickel

Administrator
Staff member
Δηλαδή το αισθανόμενος, που κι εγώ προτιμώ, σου φαίνεται σωστό;
Αυτή ήταν η αρχική επιλογή μου — μέχρι που έμαθα ότι οι ντόπιοι ζωόφιλοι προτιμούν το «ευαίσθητα» (κι ας μην είναι το ίδιο). Αλλά η σημασία τού sentient είναι αυτή ακριβώς, «αισθανόμενος».

[ad. L. sentient-em, present participle of sentire to feel.]
A. adj.
1. That feels or is capable of feeling; having the power or function of sensation or of perception by the senses.

(OED)


είτε για να κατοικιδιοποιηθούν (έφτιαξα λέξη τώρα; )
Σχεδόν. Σε πρόλαβαν στην κατοικιδιοποίηση.
 

Elsa

¥
Το ευαίσθητος πάντως εμένα μου δίνει να καταλάβω άλλο πράγμα από το «αυτός που έχει την ικανότητα να αντιλαμβάνεται ή να αισθάνεται».
 
Top