metafrasi banner

Quaoar (Μήτσο, βοήθεια!)

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Είναι ένα από τα υπερποσειδώνια αντικείμενα. Το όνομα προέρχεται από μυθική θεότητα των νησιών Τόνγκα.

Και ενώ κατά την αγγλική βικι η θεότητα προφέρεται κάπως σαν Κ*αοαρ, το αστρονομικό αντικείμενο προφέρεται Κβάβαρ (αγγλική βίκι, γερμανική βίκι, ρωσική βίκι), αλλά Κουάοαρ κατά την ελληνική βίκι.

Τι θα έλεγε εδώ ο Μήτσος; Μήπως Κβάοαρ;
 
Last edited by a moderator:

nickel

Administrator
Staff member
Και ο Μήτσος, που ξέρει μόνο από κβάζαρ και κβάντα, κβάοαρ θα το διάβαζε.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Στο δικό μου βιβλίο δεν τους είχαν ακόμη... :)

Το Μακεμάκε φαίνεται ασφαλές και από εδώ. Για τη Χαουμέια όμως, αν καταλαβαίνω σωστά, η προφορά είναι εδώ Χαουμέγια. Από την άλλη, ακόμη και η ρώσικη βίκι το δίνει Χαουμέα (αν και φαντάζομαι ότι υπάρχει και κάποιο λάθος, επειδή αυτό που γράφει για χαβανέζικη προέλευση προφέρεται, νομίζω, Ναουτέα).
 

Zazula

Administrator
Staff member
(αν και φαντάζομαι ότι υπάρχει και κάποιο λάθος, επειδή αυτό που γράφει για χαβανέζικη προέλευση προφέρεται, νομίζω, Ναουτέα)
Απλώς το γράφει με λατινικό αλφάβητο — στα ρωσικά το Haumea προφέρεται Ναϊτέα (είναι το Наитеа σε πλάγια γραφή).
 

crystal

Moderator
Κι άλλο ένα για τον Μήτσο: το Nauru θα γίνει Ναουρού ή Ναούρου; 357.000 μου βγάζει το Γκουγκλ για το πρώτο, 313.000 για το δεύτερο.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ψηφίζω υπέρ του Ναούρου, όπως ακούγεται εδώ (μόλις πέρασε από τα χέρια μου και το παρέδωσα...:))
 
Top