Μνημονικές φράσεις

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια μνημονική φράση που να θυμίζει τους πλανήτες (Ερμής, Αφροδίτη, Γη κ.ο.κ.). Εννοώ κάτι ανάλογο με το «αεί ο Θεός ο μέγας γεωμετρεί» για τα πρώτα ψηφία του π (ή και άλλες μνημονικές φράσεις —προσθέστε τις ελεύθερα!)

Την αφορμή για την ερώτηση μου έδωσε η γερμανική φράση Mein Vater erklärt mir jeden Samstag unsere neun Planeten (που σημαίνει «ο πατέρας μου μού εξηγεί κάθε Σάββατο τους εννέα πλανήτες μας») στην οποία το αρχικό της κάθε λέξης είναι ίδιο με το αρχικό των πλανητών στα γερμανικά: Merkur, Venus, Erde (Γη), Mars, Jupiter, Saturn, Uranus, Neptun και Pluto (η φράση είναι πριν από τον υποβιβασμό του Πλούτωνα ;) ).

Ευχαριστώ!
 
Υπάρχει μια τέτοια μνημονική φράση (στα αγγλικά φυσικά) σε ένα από τα διηγήματα της συλλογής Speaking with the angel. Αν θες, μπορώ να δω πώς μεταφράστηκε στα ελληνικά, αλλά θα πρέπει να περιμένεις λίγες μέρες γιατί η ελληνική έκδοση βρίσκεται στο πατρικό μου.
 
Εγώ, δυστυχώς, δεν ξέρω μνημονική φράση για τους πλανήτες, τα μόνα που μου έρχονται προς το παρόν είναι:
ποκατάψυξη" (τα σύμφωνα της λέξης είναι αυτά πριν από τα οποία βάζουμε τελικό νι, μαζί με τα μπ, ντ, γκ, τσ και τζ)
και
"χενεαρκρεξεραδόνιο" για τα ευγενή αέρια. (He, Ne, Ar, Kr, Xe, Rn). Αυτό το καινούριο το Uuo (Ουνουνόκτιο; ), δεν υπήρχε όταν ήμουν στο σχολείο.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Υπάρχει μια τέτοια μνημονική φράση (στα αγγλικά φυσικά) σε ένα από τα διηγήματα της συλλογής Speaking with the angel. Αν θες, μπορώ να δω πώς μεταφράστηκε στα ελληνικά, αλλά θα πρέπει να περιμένεις λίγες μέρες γιατί η ελληνική έκδοση βρίσκεται στο πατρικό μου.

Κι εγώ ήξερα ότι υπάρχει στα αγγλικά, αλλά δεν την είχα πρόχειρη —και αν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά, δεν με πειράζει να περιμένω λίγες μέρες (το καλό πράγμα κλπ) :)
 
Εγώ, δυστυχώς, δεν ξέρω μνημονική φράση για τους πλανήτες, τα μόνα που μου έρχονται προς το παρόν είναι:
ποκατάψυξη" (τα σύμφωνα της λέξης είναι αυτά πριν από τα οποία βάζουμε τελικό νι, μαζί με τα μπ, ντ, γκ, τσ και τζ)

Τα οποία εγώ θυμάμαι με τη λέξη μπουλντόγκ :)
 
Εγώ, δυστυχώς, δεν ξέρω μνημονική φράση για τους πλανήτες, τα μόνα που μου έρχονται προς το παρόν είναι:
ποκατάψυξη" (τα σύμφωνα της λέξης είναι αυτά πριν από τα οποία βάζουμε τελικό νι, μαζί με τα μπ, ντ, γκ, τσ και τζ)
Τα οποία εγώ θυμάμαι με τη λέξη μπουλντόγκ :)
Αν πρέπει για οχτώ ψωροσύμφωνα και δίψηφα σύμφωνα να θυμηθείς να βγάλεις το μπουλντόγκ από την κατάψυξη (αφήνοντας μάλιστα απέξω τα τσ και τζ), ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω μνημονική φράση. :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Ζητείται ΕρμΑφρόδιτη ΓηΑ ΔιΚΟυΠο.

Μην ξεχάσετε ότι ο Πλούτωνας μάς τελείωσε.
 
Μην ξεχάσετε ότι ο Πλούτωνας μάς τελείωσε.

Σύμφωνα με την IAU, ο Πλούτωνας φινίτο (μπήκε στην κατηγορία του πλανήτη-νάνου). Αλλά είναι πολλοί οι αστρονόμοι που έχουν σοβαρές αντιρρήσεις. Ένα ωραίο άρθρο εδώ.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ζητείται ΕρμΑφρόδιτη ΓηΑ ΔιΚΟυΠο.
:) :D :)

Αν είναι να αρχίσουμε τα δημιουργικά, αβάντι μαέστρο:

(με αναφορά στο ότι ο Αρίσταρχος ήταν «ηλιοκεντριστής», αλλά τα αρχαία μου μάλλον έχουν παρασκουριάσει και οι νεότεροι πλανήτες πολύ ασύντακτοι μοιάζουν):

Ελλήνων Αστρονόμος Γεραρός Αρίσταρχος Διέγνω Κάλλιον Ουρανούς Πτολεμαίου
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ελλήνων Αστρονόμος Γεραρός Αρίσταρχος Διέγνω Κάλλιον Ουρανούς Πτολεμαίου
Ως πάσχουσας από πρόωρη απώλεια μνήμης, πιο εύκολο θα μου ήταν να παπαγαλίσω Ερμής, Αφροδίτη, Γη, Άρης, Δίας, Κρόνος, Ουρανός, Ποσειδώνας παρά αυτό... :eek::eek::eek:

Εντωμεταξύ, Νικ-Ελ, τι εννοείς δίκουπο;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ως πάσχουσας από πρόωρη απώλεια μνήμης, πιο εύκολο θα μου ήταν να παπαγαλίσω Ερμής, Αφροδίτη, Γη, Άρης, Δίας, Κρόνος, Ουρανός, Ποσειδώνας παρά αυτό... :eek::eek::eek:

Χμμ... μάλλον δίκιο έχεις (και μάλλον γι' αυτό δεν έχουμε κάτι ανάλογο στα ελληνικά), αλλά τι θα έλεγες για το:

Ελα Αμέσως Γιατί Αλλιώς Δεν Καταλαβαίνω Ούτε Παπαγαλίζω;
:)
 

Elsa

¥
Έκαστο Αστέρι Γυρίζει Αέναα Δίχως Κανένα Ουράνιο Πατέρα :D

(ή και άλλες μνημονικές φράσεις —προσθέστε τις ελεύθερα!)

Ένα που μου φάνηκε εντελώς χαζό όταν το πρωτοάκουσα, αλλά -ίσως γιαυτό- μου κόλλησε: ΜαρΙαΙουλΜαΟκτωΔεκΑυγά! Χρήσιμο μόνο όταν είναι σκοτάδι και έχετε δεμένα τα χέρια σας αλλά παρ΄όλα αυτά πρέπει οπωσδήποτε να βρείτε ποιοι μήνες έχουν 31 μέρες!
 

nickel

Administrator
Staff member
Αντιλαμβάνεστε, ελπίζω, ότι κάποιες προτάσεις δεν αντιμετωπίζουν το καίριο ερώτημα: «Ποιος είναι, μωρέ, από τη μεριά του Ήλιου: ο Άρης ή η Αφροδίτη;».
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ε, τότε, για να λογοκλέψω ασυστόλως το δόκτορα,
Ελα ΆΦΡισε Γιατί Αλλιώς Δεν Καταλαβαίνω Ούτε Παπαγαλίζω :D
 

Elsa

¥
Αντιλαμβάνεστε, ελπίζω, ότι κάποιες προτάσεις δεν αντιμετωπίζουν το καίριο ερώτημα: «Ποιος είναι, μωρέ, από τη μεριά του Ήλιου: ο Άρης ή η Αφροδίτη;».
Ε, καλά, ας θυμόμαστε και κάτι χωρίς υποβοήθηση...:D
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αντιλαμβάνεστε, ελπίζω, ότι κάποιες προτάσεις δεν αντιμετωπίζουν το καίριο ερώτημα: «Ποιος είναι, μωρέ, από τη μεριά του Ήλιου: ο Άρης ή η Αφροδίτη;».

Τι να κάνουμε που ο Αρίσταρχος δεν ήταν Αφστρονόμος; :)
 

Elsa

¥
Εσύ, λόγω ...επαγγέλματος, πρέπει να παίζεις τους πλανήτες στα δαχτυλάκια σου (για να παραφράσω και το άσμα). Δεν πιστεύω να χρειάζεσαι μνημονικούς κανόνες! :D
 
"χενεαρκρεξεραδόνιο" για τα ευγενή αέρια. (He, Ne, Ar, Kr, Xe, Rn). Αυτό το καινούριο το Uuo (Ουνουνόκτιο; ), δεν υπήρχε όταν ήμουν στο σχολείο.

Μου θυμίζεις (στο περίπου) το άλλο λυκειακό ποιηματάκι, που κατά τα φαινόμενα κυκλοφορεί σε πολλές παραλλαγές:

Κάνε (K) βαριά (Ba) καρδιά (Ca) ναύτη (Na) μάγκα (Mg) άλλους (Al) μη (Mn) ζητάς (Zn) χρησμούς (Cr) φεύγει (Fe) κόρη (Co) νίκη (Ni) σύντομη (Sn) πομπώδης (Pb) ή (H2) βιαστική (Bi) κουκουλώνει (Cu) ηγεμόνα (Hg) αργυροφορεμένο (Ag) με πλατίνα (Pt) και χρυσό (Au).
 
Top