metafrasi banner

bromantic comedy = ρομανδρική κομεντί

"I call this movie a bromantic comedy", λέει ο σκηνοθέτης στα VAMS μιας ταινίας που υποτιτλίζω.

Και κάνει ένα λογοπαίγνιο ενώνοντας τις λέξεις brother και romantic.

Εγώ μέχρι στιγμής έχω σκεφτεί το εξής: ανδρομαντική κομεντί

Να σημειώσω πως η ταινία μιλάει για τους δεσμούς φιλίας μεταξύ ανδρών, το male bonding που λέμε (εξ ου και το brother).
Σκεφτόμουν μήπως έχετε κάτι καλύτερο που δεν πάει το μυαλό μου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

nickel

Administrator
Staff member
Στα αγγλικά λειτουργεί ικανοποιητικά γιατί είναι πολύ συνηθισμένο το σκέτο bro. Αντιθέτως, στα ελληνικά το λογοπαίγνιο κινδυνεύει να διαβαστεί ανδρο-μαντική. Πρέπει να βοηθήσεις τον θεατή να καταλάβει. Π.χ. Είναι μια κωμωδία για την ανδρική φιλία, ανδ-ρομαντική κομεντί τη λέω εγώ. Στη χειρότερη περίπτωση, το δεύτερο μέρος με το ενωτικό.
 

nickel

Administrator
Staff member
Κατά το κωμειδύλλιο, ανδρειδύλλιο. Θυμίζει και δενδρύλλιο. (Όχι, όχι, δεν ήρθε η ώρα της αποδόμησης.)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Δηλαδή εσύ, δηλώνοντας απλά πως δεν ήρθε (ακόμη) η ώρα τής αποδόμησης, πιστεύεις ότι το ανδρειδύλλιο ΔΕΝ θα σημαίνει για όλους που θα τ' ακούσουν την «τρυφερή ερωτική σχέση μεταξύ (όχι ιδιαίτερα φανατικών, προφανώς) ανδρών, ε; :D
 
Ευχαριστώ πολύ. Ίσως το ρομανδρική για να αποφύγω τα ενωτικά και την παρερμηνεία.

Η αλήθεια πάντως είναι πως δεν φαίνονται και πολύ φανατικοί άνδρες...
 

nickel

Administrator
Staff member
Ήξερα και τι δενδρύλλιο είναι...

Θαυμάσιο είναι το ρομανδρική κομεντί. Μην το κάνεις ρομαντρική!
 

Zazula

Administrator
Staff member
Στο Big Bang Theory τώρα το bromance αποδόθηκε βρομάντζο στους υπότιτλους. Η παρήχηση με το βρόμικος έχω την αίσθηση ότι δεν βοηθά αυτήν τη λεξιπλασία (δεν συζητούμε καν το να περάσει τη σωστή σημασία).
 

nickel

Administrator
Staff member
Έτσι και η πορνοταινία για τα αδέλφια Ρώμος και Ρωμύλος και τα ανδραγαθήματά τους θα ονομαστεί Βρώμος και Βρωμύλος (καμία σχέση με τις λέξεις βρόμος και βρομύλος :) ).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πάντως, ενώ η ανδρομαντική κομεντί δεν λειτουργεί, θα μπορούσε ίσως να λειτουργήσει ένα κωμικό αντρομάντζο (λιγότερο, ή μόνο σε ειδική περίπτωση, το αδερφομάντζο).
 
Ευχαριστώ πολύ. Ίσως το ρομανδρική για να αποφύγω τα ενωτικά και την παρερμηνεία.

Η αλήθεια πάντως είναι πως δεν φαίνονται και πολύ φανατικοί άνδρες...

Αμάν πια αυτό το Χόλιγουντ που βάλθηκε να τους κάνει όλους γκέι! Πάντως, εμένα το αντρομαντική (ή αντρορομαντική) κομεντί μου αρέσει και δεν με παραπέμπει σε αυγουλομαντεία ή σε οτιδήποτε σχετικό με μαντική, αστρολογία, δαίμονες κλπ. Το ρομανδρική κομεντί δεν λειτουργεί, μου θυμίζει ρομά και ρομανί. :D
 
Top