Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 22

Thread: Πού να δώσω τα παλιά μου ρούχα/παπούτσια;

Senior Member diceman's Avatar

Πού να δώσω τα παλιά μου ρούχα/παπούτσια;

Μετά από ένα γερό spring cleaning έχω μαζέψει σακούλες με ρούχα και παπούτσια που δε χρειάζομαι πλέον. Θα ήθελα να τα δώσω κάπου και να πιάσουν τόπο, να μοιραστούν σε ανθρώπους που τα έχουν πραγματική ανάγκη. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο φορέα; Αν τον έχετε δοκιμάσει κι εσείς, ακόμα καλύτερα.

Ευχαριστώ!

Senior Member Ambrose's Avatar
    Καλημέρα.

Από την ιστοσελίδα του Ελληνικού Συμβουλίου για τους Πρόσφυγες:

Αν θέλετε να προσφέρετε ρούχα, τρόφιμα, ηλεκτρικές συσκευές, έπιπλα κ.α. στο ΕΣΠ για τους αιτούντες άσυλο και τους πρόσφυγες που έχουν ανάγκη, μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας στα τηλέφωνα 210-3320006 & 210-3320027.

Δεδομένου ότι βασική αρχή μας είναι ο σεβασμός στην ανθρώπινη αξιοπρέπεια, θα παρακαλούσαμε τα πράγματα που επιθυμείτε να προσφέρετε να είναι σε καλή κατάσταση ώστε να μπορούν να αξιοποιηθούν καταλλήλως.
    Spiritus ubi vult spirat

Senior Member curry's Avatar
    Επίσης, στην εκκλησία της γειτονιάς μου έχουν από έξω μεγάλα μεταλλικά κιβώτια όπου βλέπω τον κόσμο συχνά-πυκνά να αφήνει πράγματα (ρουχισμό κλπ). Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω δει σε πολλές εκκλησίες αυτό και μου έχει κάνει καλή εντύπωση. Α, και μιλάω για περιοχή κέντρου, σε περίπτωση που ενδιαφέρεσαι.
    "There wanst was two cats of Kilkenny/Each thought there was one cat too many/ So they fought and they fit/ And they scratched and they bit/ 'Til instead of two cats there weren't any."

Super Moderator Palavra's Avatar
    Κάρι, δεν ξέρω για την εκκλησία σου, αλλά από τα όσα έχω ακούσει και δει, θα έλεγα όχι σε εκκλησία. Έχω μαρτυρίες από πρώτο χέρι ότι τα μοιράζονται οι νεωκόροι και λοιποί και ότι δε φτάνουν ποτέ στα χέρια ανθρώπων που τα χρειάζονται.
    Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.

Senior Member curry's Avatar
    Στάνταρ αυτό, τους είχαν ξεφωνίσει και στην τι-βι αν δεν απατώμαι... αλλά νομίζω ότι η συγκεκριμένη ενορία παράγει έργο, σύμφωνα με όσα βλέπω βέβαια από μακριά, δεν μπορώ να πω ότι έχω και κάποια στενή σχέση με την εκκλησία!
    "There wanst was two cats of Kilkenny/Each thought there was one cat too many/ So they fought and they fit/ And they scratched and they bit/ 'Til instead of two cats there weren't any."

Senior Member SBE's Avatar
    Μην υπερβάλλουμε κι όλας! Κι εγώ πριν μερικους μήνες ήμουνα εθελόντρια σε μια φιλανθρωπική αγορά με μεταχειρισμένα και δωρεές. Πήγαμε την προηγούμενη να φτιάξουμε το εμπόρευμα κι όταν το στήσαμε, μεταξύ μας αγοράσαμε ότι μας γιάλισε. Ομοίως στο τέλος που τα μαζέυαμε, από αυτά που έμειναν όποιος ήθελε αγόραζε κάτι κοψοχρονιά. Η οικονομική μας προσφορά εντελώς συμβολική, αλλά κάποιος θα μπορούσε να μας κατηγορήσει ότι τα παιρνουμε και δεν τα αφήνουμε να πουληθουν για να βγάλει χρηματα ο φιλανθρωπικός σκοπός.

Είναι αυτονόητο όταν δινεις ότι κάποια που είναι καλά μπορέι να τα πάρει αυτός που τα ξεδιαλέγει.

Super Moderator Palavra's Avatar
    Μια μικρή παρατήρηση: στην εκκλησία δεν κάνουν μπαζάρ, δηλαδή δε δίνει κανείς χρήματα για να πάρει αυτά που εσύ δωρίζεις. Παίρνουν απλώς τα ρούχα, στερώντας τα από ανθρώπους όπως πρόσφυγες και άπορους που πραγματικά τα χρειάζονται.

Ξέρω πάμπολλα παραδείγματα τέτοιας κατάχρησης από ανθρώπους που σχετίζονται με την εκκλησία. Ίσως να ισχύει και κάτι άλλο, προσωπικά ωστόσο δεν έχω υπόψη κάτι τέτοιο.
    Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.

Senior Member SBE's Avatar
    Κι όταν εγώ παίρνω κάτι που καινούργιο έκανε 50, είναι ακόμα μέσα στο κουτί του και δίνω 0.50 για να το πάρω, κάποιο θα έλεγαν ότι είναι κλεψιά γιατί το πήρα τσάμπα.

Γενικά δεν πιστεύω ότι είτε τα πάρει η εκκλησία είτε κάποιος σύλλογος έχει διαφορά. Κι ο σύλλογος μπορεί να κλέψει, κι η εκκλησία. Αυτός που τα δίνει από την άλλη θέλει να πάνε για καλό σκοπό αλλά κυρίως θέλει να φύγουν από πάνω του.

Επίσης, τι χρειάζονται οι άνθρωποι για τους οποίους γίνεται η συλλογή ρούχων. Γιατί οι περισσότεροι δε χρειάζονται ούτε το βραδυνό με τα φρουφρου, ούτε τις γραβάτες τις σινιέ, ούτε παπούτσια με στρας και δεκαπέντε πόντους τακούνι. Ούτε έχουν όλοι τη δυνατότητα να μεταποιήσουν κάτι. Έχει αναρωτηθεί ποτέ κανένας τι γίνονται αυτά τα ρούχα που δωρίζει "για τους φτωχούς"; Και γιατί δε βλέπουμε φτωχούς να τα φοράνε;

Παλιότερα είχα ακούσει ότι στην Ελλάδα τα πουλάνε με το βάρος σε εταιρείες που τα ανακυκλώνουν αν είναι χάλια ή τα στέλνουν σε μαγαζιά με μεταχειρισμένα του εξωτερικού φυσικά, μια που στην Ελλάδα δεν είναι διαδεδομένη η αγορά μεταχειρισμένων. Δεν είναι και τόσο περίεργο αυτό, γιατί καλύτερα ντύνεις δέκα ανθρώπους άμα έχεις λεφτά να τους ντύσεις παρά άμα έχεις δέκα σακιά ρούχα που μπορεί να είναι ακατάλληλα τελείως.

Senior Member Elsa's Avatar
    Όπως είχα πει κάποτε και σε ένα άλλο φόρουμ, δίνω τα ρούχα των παιδιών, (αλλά και τα δικά μας που πλέον πήραμε απόφαση οτι δεν πρόκειται να μας ξαναμπούν ) ή στην Κάριτας Ελλάς (Καποδιστρίου 12, πλ. Βάθης) ή πάω και τα αφήνω στον α' όροφο στο Στέκι Μεταναστών, στην Τσαμαδού (και συ, Diceman τα είχες πάει κάποτε εκεί, αν θυμάμαι καλά).
    Ακόμα συχνότερα, τα δίνω σε μητέρα-μετανάστρια που έχω γνωρίσει από το Δημοτικό σχολείο και τα μοιράζει εκείνη όπως νομίζει.
    Παλιότερα τα πήγαινα στους Γιατρούς του Κόσμου, Σαπφούς 12 (κάθετη στην Πειραιώς, κοντά στην πλ. Κουμονδούρου), αλλά κάποια στιγμή είχαν μαζέψει πολλά και μου είπαν οτι δεν θέλουν άλλα, ίσως όμως τώρα θέλουν πάλι. Από ότι μου λέγανε οι εθελόντριες εκεί, γίνονται ανάρπαστα σε χρόνο μηδέν (και όχι γιατί είναι σινιέ, που δεν είναι άλλωστε).
    Δεν δίνω κουρέλια, δίνω ρούχα που δεν κάνουν πια στα παιδιά μου, μερικά από αυτά μάλιστα μου τα χάρισε κι εμένα μια φιλενάδα μου, αλλά τα παιδιά μεγαλώνουν σαν τα μαρούλια και δεν προφταίνουν να τα χαλάσουν...
    Πωλείται όπως είναι, επιπλωμένο...

Junior Member selenia's Avatar
    Για παιδικά ρούχα, χωρίς να είμαι σίγουρη νομίζω πως μαζεύει και "το χαμόγελο του παιδιού" για τα σπίτια φιλοξενίας του.
    Επίσης μπορείς να τα δώσεις (όχι μόνο παιδικά) στην φιλοζωϊκή που διοργανώνει μπαζάρ (κάποτε ήταν κάθε πρώτη κυριακή του μήνα στην πλατεία βικτωρίας).
    'Αλλο αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς (πολλά δεν θυμάμαι αλλά είναι αργά) στο Mall, υπάρχει ειδικό κουτί για ρούχα και παπούτσια για ΜΚΟ, είχαν κάνει και διαφήμιση στην τηλεόραση.
    Αυτά...όταν επιστρέψει η μνήμη θα επανέλθω !

Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Bookmarks

Bookmarks