metafrasi banner

black tar heroin

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πώς τη λένε αυτή την ηρωίνη; Μαύρη ηρωίνη;
Black Tar Heroin is a variety of heroin produced primarily in Mexico. It is one of the most prevalent forms of heroin in the western United States, while occasionally found in western Canada and Europe. Mexican heroin has a hashish-like, non-powdery consistency (though it can also appear as a dark brown or dark orange powder and adulterated), which distinguishes itself from other forms of heroin.

"Black tar heroin" is the typical street term for the drug,[1] but it has many other street (colloquial) names, such as:
Pigment
Negro: the Spanish word for black
Piedra: the Spanish word for stone
Chiva: a Spanish word for a young goat
Nut Job
"Muck"
"Frown"
"Slab"
"Boy"
 

nickel

Administrator
Staff member
Η ηρωίνη «μαύρη πίσσα» (με εισαγωγικά).

Εναλλακτικά: η ηρωίνη «πνευμόνια του καπνιστή». :eek:
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εναλλακτικά: η ηρωίνη «πνευμόνια του καπνιστή». :eek:
Μια και ανέφερες τα πνευμόνια του καπνιστή, εδώ κολλάει και κάτι άλλο: Η ασυγκράτητη Λιάνα του ΚΚΕ, όταν της είπαν ότι πρέπει να απαγορευτεί το κάπνισμα για να προστατευτεί η υγεία των παιδιών, κατά την προσφιλή τακτική της να απαντάει άλλα αντ' άλλων, είπε: "Τι λέτε τώρα; Τα βιντεοπαιχνίδια που είναι γεμάτα από βία είναι χειρότερα για την υγεία τους."
Και αμέσως πρόσθεσε ότι αφού στην Αγγλία δεν την αφήνουν να καπνίζει, δεν θα ξαναπάει, και ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΔΩΣΕΙ ΤΑ ΩΡΑΙΑ ΤΗΣ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑ ΛΕΦΤΑ! Όχι, βρε Λιάνα, άκαρδη! Πώς το κάνεις αυτό; Δεν βλέπεις μια ολόκληρη χώρα γονατιστή να κλαίει -- από χαρά;
 

SBE

¥

Και αμέσως πρόσθεσε ότι αφού στην Αγγλία δεν την αφήνουν να καπνίζει, δεν θα ξαναπάει, και ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΔΩΣΕΙ ΤΑ ΩΡΑΙΑ ΤΗΣ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑ ΛΕΦΤΑ! Όχι, βρε Λιάνα, άκαρδη! Πώς το κάνεις αυτό; Δεν βλέπεις μια ολόκληρη χώρα γονατιστή να κλαίει -- από χαρά;

Και η σκηνοθέτρια της Περσέπολης, μου διαφεύγει το όνομα, είχε πει σε συνέντευξη ότι θα μετακόμιζε στην Ελλάδα με την απαγόρευση στη Γαλλία. :D
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Και η σκηνοθέτρια της Περσέπολης, μου διαφεύγει το όνομα, είχε πει σε συνέντευξη ότι θα μετακόμιζε στην Ελλάδα με την απαγόρευση στη Γαλλία. :D

Αν δεν κάνω λάθος λέγεται Marjane Satrapi. Και δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχουν κάποιοι καπνιστές που έχουν τέτοια εξάρτηση από το ναρκωτικό τους που του επιτρέπουν να τους καθορίζει όλη τους τη ζωή, π.χ. το πού θα πάνε, πού θα κάνουν τουρισμό ή σε ποια χώρα θα ζουν. Δηλαδή στη ζωή τους είναι πρώτο το τσιγάρο και μετά όλα τ' άλλα.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αν σε παίρνει να αυτοσχεδιάσεις λίγο (ιδίως αν στη συνέχεια παρέχονται εξηγήσεις για το είδος αυτό τής ηρωίνης), για δε δοκιμάζεις το κατραμόπρεζα;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αν σε παίρνει να αυτοσχεδιάσεις λίγο (ιδίως αν στη συνέχεια παρέχονται εξηγήσεις για το είδος αυτό τής ηρωίνης), για δε δοκιμάζεις το κατραμόπρεζα;

ή κατραμαύρη; :D
 

daeman

Administrator
Staff member
Αυτή εδώ είναι

κι εδώ:
Black tar heroin is produced only in Mexico. Black tar heroin may be sticky like roofing tar or hard like coal, and its color may vary from dark brown to black. The color and consistency of black tar heroin result from the crude processing methods used to illicitly manufacture heroin in Mexico.
οπότε, αν βέβαια δεν έχει φτάσει αρκετή εδώ από το Μεξικό ώστε να έχει ήδη βαφτιστεί, η κατραμόπρεζα του Ζάζουλα είναι πιστή στο αγγλικό και την υφή της. Από την άλλη, μια και είναι Μεξικάνα, το νέγκρα του Δρ7χ της πάει. Εξάλλου, it has many other street (colloquial) names, such as... Negro: the Spanish word for black.

πρέζα "νέγκρα", ίσως;

κατραμαύρη, μαύρη άσπρη... μελανόλευκη :p
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Στην ταινία αναφέρεται μόνο μια φορά και δεν έχει ιδιαίτερη συμβολή στην υπόθεση. Βρίσκουν κάποιον νεκρό από overdose και κοντά του βρίσκουν balloons με black-tar heroin. Θα μπορούσε να λέει και σκέτο heroin.
 
Αν έβαζες 'Μεξικάνα' ή 'Μεξικάνικη' λόγω της κύριας προέλευσής της, χωρίς να μεταφράσεις το πώς ακριβώς μοιάζει;

Η Wikipedia όπως είδες λέει το εξής, γι' αυτό και μου ήρθε αυτή η ιδέα:

Black Tar Heroin is a variety of heroin produced primarily in Mexico. It is one of the most prevalent forms of heroin in the western United States, while occasionally found in western Canada and Europe.

Επίσης, έχω δει σε κείμενα 'Κολομπιάνα' ή 'Κολομβιανή', όπως λέμε 'Καλαματιανή' και ούτω καθεξής.
 
Να ρωτήσω τι έκανες τελικά, Αλεξάνδρα; Γιατί τη συνάντησα κι εγώ τώρα. Προς το παρόν το έχω "μεξικάνικη" και βλέπουμε.
 

nickel

Administrator
Staff member
Να ρωτήσω τι έκανες τελικά, Αλεξάνδρα; Γιατί τη συνάντησα κι εγώ τώρα. Προς το παρόν το έχω "μεξικάνικη" και βλέπουμε.

Δεν θυμάται, αλλά ίσως δεν θέλει να το παραδεχτεί. :)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν θυμάμαι, δυστυχώς. Και είναι αδύνατο να βρω σε ποιο αρχείο το συνάντησα.
 
Top