metafrasi banner

gold-digger = "γυναίκα-χρυσοθήρας", ερωμένη πολυτελείας (παραδόπιστη, συμφεροντολόγα)

Alexandra

Super Moderator
Staff member
A woman who seeks money and expensive gifts from men. Η Magenta λέει "κοκότα", αλλά δεν θέλω τόσο βαριά λέξη.

Context:
You know, you are playing this Matt thing perfectly. A few more moves, and you will be in the gold-digger hall of fame.
 

SBE

¥
Προικοθήρας. Α, όχι, αυτό είναι για άντρες... αλλά τώρα που έχουμε ισότητα και προίκα- δωρεά παίρνουν όλα τα παιδιά, γιατί όχι και για τις γυναίκες;
 
Last edited by a moderator:

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
A woman who seeks money and expensive gifts from men. Η Magenta λέει "κοκότα", αλλά δεν θέλω τόσο βαριά λέξη.

Θα έλεγα ότι μάλλον ανάλαφρος είναι ο ορισμός της Ματζέντα (στο χωριό μου τις γυναίκες που «ζητάνε χρήματα και ακριβά δώρα από τους άντρες» αλλιώς τις φωνάζανε :) ) αλλά επειδή gold-digger club νομίζω ότι είναι οι «χρυσοζωντοχήρες», τι θάλεγες για κάτι σε χρυσοχήραχρυσοχείρα, αλλά ίσως παραπηγαίνει το καλαμπούρι...)
 

nickel

Administrator
Staff member

Γυναίκα Μασάι



Γυναίκα που του τα μασάει (του τα μάσαγε, τέλος πάντων)


Να πούμε «ερωμένη πολυτελείας»; (Και θα καταλάβουν όλοι το «κοκότα πολυτελείας»). :D
 
Έχω ακούσει ν' αντιστοιχίζεται με τη "γυναίκα-αράχνη" (αν κι η τελευταία έχει κι άλλες "αρετές"!). Αν είναι πολύ γενικό για την περίπτωση πάντως, δε θα με ξένιζε καθόλου να δω στη λίστα με τους τύπους γυναικών και τη "γυναίκα-χρυσοθήρα". Αφού αυτό είναι, γιατί να το πούμε συγκαλυμμένα; :p
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αλεξάνδρα, στα Φιλαράκια το είχες αποδώσει παραδόπιστη (δεν ξέρω αν το θυμάσαι) :).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πες το, βρε Ζαζ!!! Όχι, δεν το θυμόμουν, αλλά ήμουν σίγουρη ότι υπάρχει και κάποια άλλη λέξη!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πάντως, στο εδώ συγκείμενό σου δεν φαίνεται να ταιριάζει καλά... «συνέχισε και θα γίνεις παραδόπιστη..» :confused:
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όχι, δόκτωρ, νομίζω ότι ταιριάζει. Δεν λέει "συνέχισε και θα γίνεις παραδόπιστη", λέει "συνέχισε έτσι και θα μπεις στο hall of fame των παραδόπιστων".
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
:eek: Αυτή είναι όλη κι όλη η φατσούλα που έχουμε για το mea culpa; Είναι να μην μου κολλήσει κάτι...
 

Zazula

Administrator
Staff member
Τι πουρό τι καγκουρό, τσέπες έχουν και τα δυο: :)
 
Top