metafrasi banner

go-to guy

"How many Go To Guys does it take to screw in a light bulb?" κατά το γνωστό ανέκδοτο!

Έχω καταφύγει σε διάφορες λύσεις ανάλογα με τη σύνταξη και το χώρο που έχω στον υπότιτλο (ο άνθρωπός μου, αυτός που δίνει λύσεις, αυτός που έχει λύση για κάθε πρόβλημα κλπ), αλλά αυτή τη φορά σηκώνω τα χέρια ψηλά! Any ideas?
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Τον έχεις πει "το δεξί μου χέρι"; Ίσως θα μπορούσες λίγο παραπάνω να τον πεις έτσι, και μετά να πας στο αστείο, πόσα "δεξιά χέρια" χρειάζονται για να βιδώσουν μια λάμπα;
 
Υπάρχουν και οι σλανγκ όροι: «άει φερ» (από το «άει φέρε μου»), «αντεφέρ» (από το «άντε φέρε μου») και «πανφέρμ» (από το «πάνε φέρε μου»), αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να τους χρησιμοποιήσεις χωρίς παρανοήσεις. Ο πρώτος είναι αρκετά γνωστός και ευρέως χρησιμοποιούμενος, για τους υπόλοιπους δεν ξέρω.
 
Ουσιαστικά, στην ομάδα είναι τρεις και ισότιμοι (ο συγκεκριμένος είναι αυτός που ασχολείται με τα μερεμέτια και τις βαριές δουλειές ενώ οι άλλοι δυο είναι περισσότερο διακοσμητές), αλλά νομίζω ότι είναι πολύ καλό! Έχει αναφερθεί στην αρχή της εκπομπής και τώρα είμαι κοντά στο τέλος, θα το συνδέσει ο θεατής; Να το γράψω με κεφαλαία όπως στο αγγλικό κείμενο;
 
Τους έχω υπόψη μου, αλλά μου ακούγονται λίγο υποτιμητικοί. Γι' αυτό έχω προσπαθήσει να αποφύγω και "το παιδί για όλες τις δουλειές".
 
Ουσιαστικά, στην ομάδα είναι τρεις και ισότιμοι (ο συγκεκριμένος είναι αυτός που ασχολείται με τα μερεμέτια και τις βαριές δουλειές ενώ οι άλλοι δυο είναι περισσότερο διακοσμητές), αλλά νομίζω ότι είναι πολύ καλό! Έχει αναφερθεί στην αρχή της εκπομπής και τώρα είμαι κοντά στο τέλος, θα το συνδέσει ο θεατής; Να το γράψω με κεφαλαία όπως στο αγγλικό κείμενο;

Σε ποια απ' τις προτάσεις αναφέρεσαι; Δεν κατάλαβα...
 
Συγγνώμη, αλλά όσο γράφω ένα ποστ δεν εμφανίζονται οι νέες απαντήσεις! Το #4 είναι για την Αλεξάνδρα και το #5 για την Κατερίνα. Ευχαριστώ πολύ πάντως!
 

daeman

Administrator
Staff member
Clean House κάνεις, απ' ό,τι καταλαβαίνω (έχω κάνει κι εγώ 3-4;)), και αναφέρεσαι στον Ματ Άιζμαν. Να προτείνω μερικά, off the top:
Άνθρωπος για όλες τις δουλειές, καπάτσος, μάστορας...
για την απόδοση με συσχετισμό με το ανέκδοτο, καλό αυτό που λέει η Αλεξάνδρα στο #2,
και μια όχι τόσο καλή εναλλακτική:
-Πόσοι "μάστορες" χρειάζονται για να βιδώσουν μια λάμπα;
 

nickel

Administrator
Staff member
Και ο πολυτεχνίτης ίσως βοηθά εδώ.

Πάντως ο go-to guy είναι ο αξιόπιστος, η «σίγουρη λύση», ο άνθρωπος που ξέρεις ότι θα σου δώσει τη λύση.
 
Ναι, Daeman, από το Clean House είναι! Σας ευχαριστώ, με βοηθήσατε πολύ!
 
Top