metafrasi banner

a ten millionth of a billionth of a watt

La usurpadora

New member
Υπάρχει κάποιος τρόπος να το πούμε συνοπτικά αυτό;
Άσε που έχω μπλέξει με τα εκατομμυριοστά και δισεκατομμυριοστά και δεν ξέρω τι είναι τι.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αυτό ίσως να διαβάζεται «ένα δεκάκις εκατομμυριοστό του δισεκατομμυριοστού του βατ». Δηλ. 1 βατ διά 1.000.000.000 διά 10.000.000 (νομίζω είναι σωστά τα μηδενικά).

Αλλιώς: 1-16 βατ. (Το μείον 16 σε θέση εκθέτη.)

Αλλιώς: 100 πεντάκις εκατομμυριοστά του βατ.
 

La usurpadora

New member
Η χρήση της μονάδας είναι για υπότιτλο ντοκιμαντέρ.
Το φεμτοβάτ είναι ωραιότατο και οικονομικότατο, αλλά
μάλλον δεν το ξέρει και πολύς κόσμος.
Από την άλλη, τα άλλα είναι μακρινάρια και δεν διαβάζονται.

Αυτό που θέλει ουσιαστικά να πει είναι το πόσο ασθενές είναι ένα σήμα.

Μου φαίνεται ότι θα το προδώσω. :(

ΕΝΤΙΤ: BTW, μερσί για το λινκ!
 
Last edited:

SBE

¥
Αυτό που θέλει ουσιαστικά να πει είναι το πόσο ασθενές είναι ένα σήμα.

Είναι ΠΟΛΥ ασθενές. :D
Αν είναι ντοκυμανταίρ βάλε το 10^(-16), κάτι θα θυμηθούν από το σχολείο κάποιοι, και θα σε βρίζουν όσοι δεν τους λέει τίποτα ;)
Άλλωστε μόνο για κιλοβάτ έχουν ακούσει οι περισσότεροι.

Προσθήκη: βεβαίως είναι 0.1 φεμτοβάτ, δεν είναι της τάξης του φεμτοβάτ, είναι ακόμα πιο μικρό.
 

La usurpadora

New member
Είναι ΠΟΛΥ ασθενές. :D
Αν είναι ντοκυμανταίρ βάλε το 10^(-16), κάτι θα θυμηθούν από το σχολείο κάποιοι, και θα σε βρίζουν όσοι δεν τους λέει τίποτα ;)
Λες, ε;

Προσθήκη: βεβαίως είναι 0.1 φεμτοβάτ, δεν είναι της τάξης του φεμτοβάτ, είναι ακόμα πιο μικρό.

Ναι ντε :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Μόνο να φανεί καλά το μείον και να πεις και κανένα «απειροελάχιστο», γιατί αν πάνε στο άλλο άκρο, στα 10 πεταβάτ, τότε:

AUSTIN, Texas, April 9, 2008 -- The Texas Petawatt laser produced a petawatt of peak power on March 31, making it the highest powered laser in the world, said Todd Ditmire, a physicist at the University of Texas at Austin. The laser is brighter than sunlight on the surface of the sun, but it only lasts for an instant -- a tenth of a trillionth of a second (0.0000000000001 second).



— Petawatt.
— Peta— what?
 

La usurpadora

New member
LOL
Ναι, θα χρησιμοποιήσω και τα δύο, με έμφαση στο απειροελάχιστο, πολύ ασθενές κλπ.
Μερσί πολύ σε όλους! :)
 

daeman

Administrator
Staff member
0.1 φεμτοβάτ
10^ (-15) femto f
10^(-16) W= 0.1 x 10^ (-15)W = 0.1 fW (femtowatt)
Να ο πίνακας που τα λέει όλα αυτά:
http://www.knowledgedoor.com/1/Unit_Conversion/Power_Prefixes.htm

Πολύ σωστά, αλλά ίσως είναι καλύτερα να βεβαιωθείς ότι το λογισμικό που χρησιμοποιεί ο πελάτης/εργοδότης σου (ή ο δικός του π/ε) δέχεται το ^, μην πέσεις σε καμιά ασυμβατότητα και δεν ξέρεις τι θα σου βγει στο τέλος... Παίζει ρόλο στην αφήγηση ο συγκεκριμένος αριθμός ή είναι απλώς σχήμα λόγου σε κάποιο υπότιτλο; Αν είναι σημαντικός και αναφέρεται ξανά μάλλον θέλεις αριθμό.
Αν είναι σχήμα λόγου, ακόμα και το σουπερτοσοδούλιμίνι (ιτσιμπιτσιτινιγουίνι) θα έκανε, που λέει και το τραγούδι (
σε διαφήμιση). :p


SBE, ευχαριστώ κι εγώ για το λινκ.
 
Top