metafrasi banner

widow bird = χήρα

tuna

¥
Το έψαξα, βρήκα τις λατινικές του ονομασίες, αλλά αυτό το παράξενο αφρικάνικο πουλί (με τη μαύρη, μακριά ουρά) μάλλον δεν χρειάστηκε κανείς ποτέ να το αποδώσει στα ελληνικά - μέχρι σήμερα, που το χρειάζομαι εγώ. Θα ήταν πολύ αυθαίρετο (και κακόγουστο) να το πω 'χηροπούλι';
 

nickel

Administrator
Staff member
Από τον Πάπυρο:

χήρες, οι (αγγλ. whydahs, widowbirds, γαλλ. veuves) (Ζωολ.) κοινή ονομασία των αφρικανικών Στρουθιόμορφων Πτηνών της υποοικογένειας Viduinae, με 12 περίπου είδη που ανήκουν στην ίδια οικογένεια με τον σπουργίτη και χαρακτηρίζονται από το ωραιότατο γαμήλιο φτέρωμα τού αρσενικού, με μακριά μαύρη ουρά σαν «πλερέζα» (απ’ όπου και η ονομασία τους, από την λατινική λέξη vidua = χήρα), αποτελούμενη από 4 επιμήκη φτερά. Σποροφάγα πουλιά της σαβάνας νοτίως τής Σαχάρας, οι χήρες εκδηλώνουν παρασιτισμό στο στάδιο τού νεοσσού, όπως οι κούκοι, και γεννούν τα αβγά τους στην φωλιά συγγενικών ειδών (π.χ. τού γένους Ευπλέκτης), τα οποία αναλαμβάνουν την επώαση και την ανατροφή των νεοσσών.
Το τυπικό γένος Βίντουα (Vidua) περιλαμβάνει 8 ή 9 είδη, μαζί με τα είδη που ταξινομούνται, σύμφωνα με κάποιους ειδικούς, στα γένη Steganura, Hypochera ή Tetraenura, δημοφιλέστατα διακοσμητικά πουλιά με μήκος σώματος 10 ως 13 εκατοστόμετρα, όπως π.χ. τα είδη V. macroura, V. regia, V. orientalis και V. ή Steganura paradisaea.
Κατ’ επέκταση, ονομάζονται χήρες τα είδη τής υποοικογένειας Ploceinae (π.χ. τα είδη Coliuspasserardens και C. ή Drepanoplectes, jacksoni), που δεν εκδηλώνουν παρασιτισμό των νεοσσών και, λόγω τής ομοιότητας της συμπεριφοράς τους μ' αυτήν του Εύπλεκτη, ταξινομούνται από ορισμένους ειδικούς στο γένος αυτό.

Από το διαδίκτυο:


Από τον Σέλεϊ:

A widow bird sate mourning for her Love
Upon a wintry bough;
The frozen wind crept on above,
The freezing stream below.

There was no leaf upon the forest bare,
No flower upon the ground,
And little motion in the air
Except the mill-wheel's sound.
 

SBE

¥
Εμένα το χηροπούλι μου ακούγεται λίγο κωμικό, να σου πω την αλήθεια. Αλλά βλέπω ότι είναι της οικογενειας των σπίνων, μήπως βολεύει καλύτερα;
 

tuna

¥
Ευχαριστώ, nickel!
Οι 'χήρες' ταιριάζουν μια χαρά στο κείμενό μου, αλλά θα πρέπει να βάλω υποσημείωση - ενώ με το 'χηροπούλι' θα μπορούσα να ξεμπερδέψω και χωρίς. Από την άλλη, ο/η SΒΕ το βρίσκει κάπως κωμικό και μάλλον έχει δίκιο...
 

SBE

¥
Παραπέμπει στο χαζοπούλι ηχητικά, γι΄αυτό. Άμα επίσημο όνομα είναι χήρα βάλτο χήρα.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Από τον Σέλεϊ, τον Jason Thorpe Buchanan, τη σοπράνο Nicole Yazolino και την Carolyn Villavicencio Grossmann στο πιάνο.

A Widow Bird, No. 3 from Six Shelley Songs

 
Top