metafrasi banner

Chicken Little characters

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το γνωστό παραμύθι σε καρτούν. Θέλω να βρω, αν έχουν αποδοθεί, ή να αποδώσω για πρώτη φορά τους εξής χαρακτήρες:

  • Chicken Little = Το Κοτοπουλάκι ή ο Κοτοπουλάκης;
  • Cocky Locky
  • Henny Penny
  • Turkey Lurkey
  • Jitterbirds μια παρέα που αποτελείται από: Goosey Poosey και Ducky Lucky
  • Foxy Loxy

Το τι είναι ο καθένας απ' αυτούς είναι προφανές νομίζω. Θεωρείτε καλό να τα αφήσω εντελώς αμετάφραστα; Με εξαίρεση το Κοτοπουλάκι;

 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εγώ νομίζω ότι αν δεν έχουν αποδοθεί ήδη αλλιώς, καλύτερα είναι να τα μεταφράσεις.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Θέλω να τα μεταφράσω, αλλά δυσκολεύομαι με τα αρσενικά. Όλοι αυτοί είναι υποτίθεται αρσενικά ζώα. Πώς να τα πω; Ο Αλεπούς Λόξι, ο Γαλοπούλας Λέρκι, ο Πάπιος Λάκι και ο Χήνος Πούσι;
 
Αλεξάντρα, μπορείς να διατηρήσεις το «παιχνίδι» των ονομάτων: π.χ. Αλεπουδάκης Δάκης, ή πρέπει να παραμείνουν ως έχουν[όπως λες: Αλεπούς Λόξι];
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν έχω καμιά δέσμευση. Μόνο από το αν έχουν ήδη μεταφραστεί, που δεν το ξέρω.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ναι, δίκιο έχεις, πρέπει να υπάρχουν οι ίδιοι χαρακτήρες. Αλλά ποιος ξέρει πώς έχουν αποδοθεί;
 
Αλεξάνδρα, κάτσε να γυρίσουν οι ειδήμονες απ' το κουνγκ φου, και θα σου πω. Είναι ειδικοί κοτοπουλακιολόγοι
 
Το κοτοπουλάκι, θαρρώ, στον τίτλο, αλλά μέσα δεν θυμάμαι. Και το έχω δει, υπόψιν, συνοδεύοντας τις κόρες μου. Αδύνατο να μην υπάρχει στα γνωστά ραπιντάδικα.
 
Ότι είναι "Το Κοτοπουλάκι" δεν υπάρχει αμφιβολια. Για τους άλλους περιμένω.
 
Λοιπόν, σύμφωνα με τους ειδικούς, τα ονόματα πέφτουν καρφωτά:

η Πάπια, η Χήνα, το Ψάρι, η Γαλοπούλα, η Αλεπού, απλώς παίζει ένα γουρούνι που λέγεται Μπέιμπι Τζούνιορ.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Έχει κανείς πρόχειρη την απόδοση των Cocky Locky και Henny Penny;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Με πηγή το αρχείο υποτίτλων από DVD που κυκλοφορεί στο διαδίκτυο, το Henny Penny έχει αποδοθεί Κοτούλα, παρά το γεγονός ότι σύμφωνα με τη Wiki το Henny Penny είναι ένα άλλο όνομα για τον Chicken Little. Το Cocky Locky δεν βλέπω να εμφανίζεται πουθενά στο DVD.

Αν ψάχνεις για ονόματα κάποιας έντυπης μετάφρασης, δεν μπορώ να σε βοηθήσω. :(
 

daeman

Administrator
Staff member
... Το Cocky Locky δεν βλέπω να εμφανίζεται πουθενά στο DVD.

E τότε, το Κοκοράκι (2.β). The cock of the walk.



http://loniedwards.com/2011/12/17/chicken-little/

Αν ψάχνεις για ονόματα κάποιας έντυπης μετάφρασης, δεν μπορώ να σε βοηθήσω. :(

Ούτε εγώ, δυστυχώς. Μουσικό διάλειμμα: Μoving in With - Happy Mondays


Henny Penny, Cocky Locky, Goosey Loosey, Turkey Lurkey, Ducky Lucky, Chicken Little,
It seems they are all on the move when the sun is falling in
 

Attachments

  • 258__320x240_chicken-little.jpg
    258__320x240_chicken-little.jpg
    74.1 KB · Views: 172
Top