metafrasi banner

Helioupolis

Να την πω "Ηλιούπολη" (και να βάλω επεξηγηματική σημείωση για μη δημιουργηθεί η προφανής σύγχυση-απορία) ή "Ηλιόπολη" (δεν μου αρέσει, υπάρχει εδώ: http://el.science.wikia.com/wiki/Ηλιόπολη_\Αίγυπτος για την αρχαία αιγυπτιακή πόλη, η οποία ουδεμία σχέση έχει με την Helioupolis που αναφέρει ο συγγραφέας μου, καθώς τη βάζει μαζί με το Μάριενμπαντ και το Μόντε Κάρλο, κοσμικά κέντρα της εποχής);

Λέει η wiki:
http://en.wikipedia.org/wiki/Heliopolis_(ancient)

"Heliopolis (or On) (Greek: Ἡλίου πόλις or Ἡλιούπολις), meaning sun-city, was one of the most ancient cities of Egypt, and capital of the 13th Lower Egyptian nome. Its name also refers to an unrelated modern suburb of Cairo..."

και εδώ:
http://en.wikipedia.org/wiki/Heliopolis_(Cairo_suburb)
In 1905, Empain established the Cairo Electric Railways and Heliopolis Oases Company, which bought a large stretch of desert some distance to the northeast of Cairo at a low price from the colonial government. His efforts culminated in 1907 with the building of the new town of Heliopolis, in the desert ten kilometers from the center of Cairo. It was designed as a "city of luxury and leisure", with broad avenues and equipped with all necessary conveniences and infrastructure; water, drains, electricity, hotel facilities, such as the Palace Hotel and Heliopolis House, and recreational amenities including a golf course, racetrack and park. In addition, there was housing for rent, offered in a range of innovative design types targeting specific social classes with detached and terraced villas, apartment buildings, tenement blocks with balcony access and workers' bungalows.

Ευχαριστώ!
 

nickel

Administrator
Staff member
Το ότι θα την πεις Ηλιούπολη δεν σε γλιτώνει από πιθανές παρερμηνείες, ούτε σε σχέση με την αρχαία ούτε με τις δικές μας συνοικίες. Η λόγια κατάληξη δεν είναι αποκλειστικό προνόμιο της αρχαίας (να εδώ ο Χρήστου που «γεννήθηκε στη συνοικία "Ηλιούπολις" του Καΐρου»). Από την άλλη, πολλοί (και εγώ μαζί) λέμε Ηλιούπολη την αρχαία — όπως Ακρόπολη της Αθήνας και Τρίπολη της Λιβύης και Περσέπολη και Μιννεάπολη. :)

Οπότε, αν θεωρείς ότι χρειάζεται υποσημείωση, δώσ' την εκεί να ξέρει ο κόσμος τι του γίνεται. Με το ίντερνετ δίπλα θα διαβάσουν το βιβλίο σου;
 
Κι αν λέγαμε Ηλιόπολις, για να τονισθεί η διαφορά, θα ήταν λάθος;
 

La usurpadora

New member
Trivia
Και τωρα που το διάβασα αυτό, θυμήθηκα την ιστορία που μου λέει ο πατέρας μου για την Ηλιούπολη, όπου και μεγάλωσα. Ότι δηλαδή το σχέδιό της, που όσοι έχετε έρθει, ξέρετε πόσο διαφορετικό από τα άλλα προάστια της Αθήνας είναι, το έφεραν άγγλοι μηχανικοί από το ομώνυμο προάστιο του Καϊρου.
Έριξα μια ματιά στους χάρτες της εδώ και της εκεί Ηλιούπολης, σίγουρα δεν είναι με τίποτα καρμπόν, αλλά έχουν κοινό χαρακτηριστικό το θέμα της πλατείας.
Τώρα, στη wiki βλέπω μια άλλη εκδοχή για τη δημιουργία του αθηναικού προαστίου. Είναι και ξημερώματα, μάλλον περισσότερες πληροφορίες θα τις έχω αύριο γιατί πριν λίγα χρόνια κυκλοφόρησε και ένα βιβλίο με την ιστορία της πόλης.
 
Απλώς ως σημείωση το παραθέτω:
στον ταξιδιωτικό οδηγό Explorer, αναφέρεται "Ηλιούπολη". Μάλιστα το κείμενο ξεκινά ως εξής: "Η Γκίζα και η Ηλιούπολη είναι δύο προάστια διαμετρικά αντίθετα πο μαζί συνοψίζουν τα δύο άκρα της αιγυπτιακής ιστορίας".

Ηλιούπολη αναφέρεται και στη σειρά "Μεγάλοι Πολιτισμοί" της Καθημερινής, και στους 4 τόμους που αναφέρονται στην Αίγυπτο (πολύ καλή και ενημερωμένη σειρά αυτή, παρεμπτιπτόντως).
 
Top