metafrasi banner

acoustic set

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Π.χ.
NOVEMBERS DOOM have just confirmed that they will be adding a very special acoustic set on the same night, May 9th, of their main stage performance at this year's CHICAGO POWERFEST. This will be their first ever acoustic set on American soil, and will be held in the Pearl Room's connected lounge (Capone's) prior to their main set.

Τι ακριβώς είναι αυτό;
 
Με τις φτωχές μου γνώσεις, acoustic set (ή και ακουστικό σετ, επι το ελληνικότερον, υπάρχει σαν όρος), είναι απλά μουσική, οχι live. Δηλ. που παίζει είτε κάποιος dj, είτε ακούγεται από τα μηχανήματα. Στο συγκεκριμένο απόσπασμα που παρέθεσες, προφανώς εννοούν οτι πριν το κυρίως μέρος της συναυλιάς, θα ακούγεται μουσική , επιλεγμένη/δημιουργημένη/παιγμένη (προηχογραφημένη ωστόσο) από την εν λόγω μπάντα.
Έτσι το ξέρω, ελπίζω να μην σε πάρω στο λαιμό μου....
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Λογικό φαίνεται αυτό που λες. Στο δικό μου κείμενο το acoustic set μεταδίδεται από ραδιοφωνικό σταθμό.
 
Και προφανώς δεν εννοείς ότι απλά κάνουν live αναμετάδοση μιας συναυλίας, με έμφαση στο κομμάτι του ακουστικού σετ? Γιατί αυτό θα ήταν το λογικό. Το πώς ερμηνεύεται σε ραδιοφωνική ορολογία, δεν το γνωρίζω και δεν θέλω να κάνω εικασίες....
 
Ακουστικό σετ είναι μια "μη ηλεκτρική" συναυλία. Δηλαδή το συγκρότημα εκτελεί τα κομμάτια του χωρίς ενισχυτές, μπάσα και ντραμς. Μεγάλη μπάντα οι NOVEMBERS DOOM! Μόνο που παίζουν doom/death και αναρωτιέμαι πώς θα έβγαιναν ακουστικά τα κομμάτια. :)
 
Εδώ το γύρισε στο ντεθ μέταλ η Αλεξάνδρα, τι να λέμε τώρα! :)
Άλεξ, είναι 100% αυτό που σου λέω. Πιο σίγουρος δεν θα μπορούσα να είμαι.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αυτή η σημασία του acoustic, πολύ γνωστή σε όσους ακούνε μουσική, δεν έχει περάσει ακόμα στα ελληνικά λεξικά.

Στην Encarta:
music not amplified: describes music or a musical instrument that is not electronically amplified, e.g. a guitar

Και η μεν ακουστική κιθάρα (acoustic guitar) έχει αυτόν τον μάλλον αδιαφανή χαρακτηρισμό, και χρησιμοποιείται και η έκφραση «ακουστική εκτέλεση» ή «ακουστική εκδοχή» για το acoustic version, δηλαδή την εκτέλεση με τα όργανα χωρίς ηλεκτρική ενίσχυση, αλλά σε άλλες περιπτώσεις καλό είναι να χρησιμοποιούμε την περιφραστική εξήγηση, γιατί το «ακουστικός» δεν θα έλεγε κάτι. Το λέω γιατί υπάρχουν πολλά «ακουστική συναυλία».
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δηλαδή, όταν λένε στο κείμενό μου ότι πάνε στον ραδιοφωνικό σταθμό για συνέντευξη και acoustic set, εννοούν ότι θα παίξουν ζωντανά και χωρίς ενισχυμένους ήχους;
 

nickel

Administrator
Staff member
Ναι, και νόμιζα ότι είχα ανεβάσει δύο πολύ ωραία βιντεάκια με ακουστική και ηλεκτρική εκτέλεση εντός κομματιού, αλλά στάθηκε αδύνατο να τα βρω.
 

nickel

Administrator
Staff member
Α, βρήκα την ακουστική εκτέλεση σε στούντιο που θυμόμουν. Οι Hot Chip εδώ.
 
Θα συμφωνήσω με τον zephyrous, είναι εκτέλεση χωρίς ηλεκτρικά όργανα, αυτό που το MTV και πολλοί άλλοι λένε "unplugged". Στην πράξη μερικοί "κλέβουν" και βάζουν μπάσο ή κάποια διακριτικά πλήκτρα για να μη ακούγεται εντελώς άδειο το κομμάτι.

Όμως, αγαπητέ Ζέφυρε, γιατί βάζεις και τα ντραμς στα ηλεκτρικά όργανα; Υπάρχουν βέβαια και ηλεκτρονικά ντραμς, αλλά αυτά που ξέρουν hoi polloi είναι ακουστικότατα.
 
Λεξοπλάστη, συνήθως η ντραμς δεν χρησιμοποιείται παρά μόνο συνοδευτικά στα ακουστικά σετ (άντε, κανά πιατίνι, καμιά μπότα κ.λπ.). Τώρα, για τους November's Doom... δεν θέλω να τους φανταστώ με ντραμς σε ακουστικό σετ. Θα γκρεμιστεί το στούντιο. :)
 
Η σημασιολογική επέκταση της λέξης acoustic σύμφωνα με το etymonline.com:

In reference to material meant to deaden sound, 1924. Of sound reproduced mechanically (rather than electrically) from 1932 in reference to gramophone players; acoustic guitar (as distinguished from electric) is attested by 1958.

Το επόμενο βήμα θα μπορούσε κάλλιστα να είναι οτιδήποτε μηχανικό και όχι ηλεκτρικό, κρίνοντας από αυτό το ενδιαφέρον άρθρο για τη βιώσιμη μετακίνηση στο Παρίσι, όπου γίνεται λόγος για… acoustic bikes!

Εννοεί τα γνωστά, απλά, σκέτα ποδήλατα (και κάποτε «ποδήλατα ασφαλείας», σε αντιδιαστολή με τα παλαιότερα μοντέλα που διέθεταν ανισομεγέθεις τροχούς), τα οποία κινούνται αποκλειστικά με τη μυϊκή δύναμη του αναβάτη τους. Φαίνεται πως ο όρος διαδίδεται σε κάποιους κύκλους εδώ και λίγα χρόνια, αν και σύμφωνα με δυο-τρεις σχετικές συζητήσεις που είδα, διχάζει. Και όχι άδικα: από τη μια έχεις τους φιλόμουσους που δεν έχουν άλλο σημείο αναφοράς παρά τις κιθάρες τους, και απ' την άλλη όσους γνωρίζουν περί ακουστικής και αντιλαμβάνονται ότι ακούγεται γελοία ακόμα και στα αγγλικά η σύμφραση «ακουστικά ποδήλατα».

Προσωπικά ελπίζω να μην καθιερωθεί στην αγγλική γλώσσα, αν και θεωρώ πως, ανεξαρτήτως αυτού, δύσκολα θα έπιανε στη δική μας μια τέτοια κατασκευή. Βέβαια παραμένει το ζήτημα πώς να τα πεις: «παραδοσιακά ποδήλατα», «συμβατικά», «μηχανικά», «ποδοκίνητα»…; Κάπου θα καθίσει η μπίλια, όπως με τα σταθερά τηλέφωνα, τους φυσικούς δορυφόρους, τον βωβό κινηματογράφο, τα αναλογικά ρολόγια, τη ζωντανή μουσική, τα ενσύρματα ποντίκια, το παλιό ημερολόγιο, την κλασική μηχανική, τα σκληρόδετα βιβλία, το χειροκίνητο κιβώτιο ταχυτήτων, το νερό βρύσης, τον σκληρό δίσκο, τα συμβατικά όπλα, τον μονοφωνικό ήχο και διάφορα άλλα retronyms. Από την άλλη βέβαια, δεν πρέπει να καταλήξαμε για το μη ηλεκτρονικό ταχυδρομείο ή για τα μη έξυπνα τηλέφωνα, έτσι; Ή τα λέμε απλώς «χαζά» εκείνα;
 

skol

Active member
Ας προσθέσω και ένα πρόσφατο σχετικά ρετρωνύμιο που έχει αρχίσει να γίνεται όλο και πιο συχνό μετά τη εξάπλωση του ηλεκτρικού αυτοκινήτου: θερμικό αυτοκίνητο (thermal car)
Μήπως και το συμβατικό ποδήλατο να το λέγαμε θερμιδικό ποδήλατο μιας και καίμε περισσότερες θερμίδες με αυτό; :-)
 
Ας προσθέσω και ένα πρόσφατο σχετικά ρετρωνύμιο που έχει αρχίσει να γίνεται όλο και πιο συχνό μετά τη εξάπλωση του ηλεκτρικού αυτοκινήτου: θερμικό αυτοκίνητο (thermal car)
Σωστά, είναι ολόκληρη κουμούτσα το «με κινητήρα εσωτερικής καύσης». (Έχω πετύχει κι εγώ ένα «θερμικό», τώρα που το σκέφτομαι, αλλά πριν καιρό.)
 

pontios

Well-known member
Στην Αυστραλία, είχαμε τον όρο "pushbike" στη φαρέτρα μας (και τον χρησιμοποιούμε) εδώ και χρόνια.

Είχαμε, δηλαδή, την προνοητικότητα (αστειεύομαι, βέβαια) να επινοησουμε αυτό τον αρκετά καταλληλο ρετρονύμιο εκ των προτέρων.

pushbike ... (φαντάζομαι) δεδομένου ότι σπρώχνεις/πιέζεις τα πεντάλ/πετάλια (οι τετρακέφαλοι μύες να είναι καλά) προκειμένου να κινήσεις το ποδήλατο. 🙂

Edit:
We even released a song about it.
 
Last edited:

Zazula

Administrator
Staff member
Ας προσθέσω και ένα πρόσφατο σχετικά ρετρωνύμιο που έχει αρχίσει να γίνεται όλο και πιο συχνό μετά τη εξάπλωση του ηλεκτρικού αυτοκινήτου: θερμικό αυτοκίνητο (thermal car)
Μήπως και το συμβατικό ποδήλατο να το λέγαμε θερμιδικό ποδήλατο μιας και καίμε περισσότερες θερμίδες με αυτό; :-)
Σωστά, είναι ολόκληρη κουμούτσα το «με κινητήρα εσωτερικής καύσης». (Έχω πετύχει κι εγώ ένα «θερμικό», τώρα που το σκέφτομαι, αλλά πριν καιρό.)
Ελπίζω να μην σας πειράζει που θα σας τρολάρω επειδή @skol το «σχετικά πρόσφατο» είναι μια τριαντακονταετία, ε; :-)
 
Top