metafrasi banner

on spec

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Describes work, such as advertising that is done for a client without a contract or job order, for which the client will pay only if the work is to be used. When a job is done on speculation, the person doing the work takes the risk in the hope of making a profit, gaining a valuable credit, or for some other reason. In the advertising business, creative talent will often work on spec in order to establish a name in the industry.
 
Η αδελφή μου (και οι συνάδελφοί της στη διαφημιστική που δούλευε παλιά) το έλεγε σπεκ και απ' ό,τι έχω δει σπεκ το λένε και τα περιοδικά μάρκετινγκ κλπ.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Πάντως η λέξη σπεκ χρησιμοποιείται πολύ ως έχει (συνήθως spec):
O νικητής του σπεκ για τη διαφημιστική καμπάνια του ΙΚΕΑ είναι σύμφωνα με πληροφορίες η Leo Burnett Athens. Υπενθυμίζουμε ότι στην τελική αναμέτρηση η δεύτερη διαφημιστική ήταν η Upset.
Οπότε, θα μπορούσαμε να πούμε «βάσει σπεκ»;

ΥΓ Με πρόλαβε η Κ18 — ρε μπας κι είναι bot; :D
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Από ό,τι ακούω από γραφίστρια φιλενάδα εδώ και χρόνια, συμφωνώ με τους αποπάνω.
 
Σπεκ λέγεται κατά κάποιο τρόπο, αν και στην Ελληνική αγορά το σπεκ είναι σαν διαγωνισμός μεταξύ διαφορετικών (προσκεκλημένων) διαφημιστικών εταιρειών για έναν λογαριασμό. Στην Ελληνική αγορά τείνει να πάρει τη σημασία που έχει το pitch.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Από ό,τι μου έχει πει η γραφίστρια, σπεκ στην Ελλάδα είναι ακριβώς αυτό που περιγράφει η Αλεξάνδρα.
 

Bear

¥
Σας το διαβεβαιώνω κι εγώ, που η σκούφια μου κρατάει από τις πρώτες (χρονικά, ντε, μη νομίζετε ότι έχω καβαλήσει και κάνα καλάμι...) διαφημιστο-οικογένειες!
 

Zazula

Administrator
Staff member
Η έννοια πάντως του σπεκ, δηλαδή ότι όλη η δουλειά που έχει ήδη κάνει μία διαφημιστική προκειμένου να την παρουσιάσει σε έναν δυνητικό πελάτη, θα πάει χαμένη (κι απλήρωτη) εάν η διαφημιστική δεν κερδίσει τελικά το pitch (δεν υπάρχει, μ' άλλα λόγια, καμία απολύτως δέσμευση από μέρους του διαφημιζόμενου), ισχύει.
 

Bear

¥
Ας περιμένουμε να απαντήσουν και στο τελευταίο σχόλιο (στο link σου) για να έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα! ;)
 
ΟΚ. Επειδή όμως κι εμένα η σκούφια μου (όπα, προσοχή, βγήκανε τα βιογραφικά!) από κάπου εκεί κατάγεται (λες να είμαστε συγχωριανοί; LOL), σας βεβαιώνω ότι αυτό που λέω παραπάνω είναι αληθές. Τώρα, πώς θα το πει η Αλεξάνδρα είναι άλλο ζήτημα.

Αυτό που λέει ο Ζαζ έχει μια πολύ καλή λογική.

Υ.Γ. Αλεξάνδρα, αν είχαμε λίγο context ίσως να βοηθούσε.
 

nickel

Administrator
Staff member
Έξω και πέρα από τα κουμπιά συμφραζόμενα της Αλεξάνδρας, μπορούμε να κοιτάξουμε τον ιδιωματισμό, μια και δόθηκε η ευκαιρία, και λίγο ευρύτερα;

Μεταφέρω:
If you do something on spec, you do it without being sure that you will get what you are hoping for: I sent in an application on spec. (Longman)

(informal) without being asked to do something, or without an agreement that something will happen: He wrote to them on spec and they offered him a job!
(Macmillan)

εξ ιδίας πρωτοβουλίας; με δική του πρωτοβουλία;
χωρίς να του ζητηθεί;
στο βλέπουμε;
για να δούμε τι πουλιά θα πιάσουμε;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το δικό μου κόντεξτ είναι ότι δυο επίδοξοι σεναριογράφοι πήραν το The Hobbit και έφτιαξαν δικό τους σενάριο, το οποίο θέλουν να πουλήσουν. Λένε, λοιπόν, We did it on spec.
Προφανώς εμένα με βολεύουν οι πιο σύντομες αποδόσεις.
 
Πολλές φορές αυτά λέγονται απλά "παρουσιάσεις". Το γράψαμε για παρουσίαση;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Άρα, Αλεξάνδρα, σε βολεύει αυτό που λέει ο Νίκελ, «το κάναμε με δική μας πρωτοβουλία/από μόνοι μας»
 

nickel

Administrator
Staff member
Να προσθέσω μία ακόμα:
Το κάναμε για το κέφι μας και ό,τι βγει.
(Όχι, δεν ανήκει στις σύντομες...)
 
Τότε, ομοίως με το παραπάνω, ίσως και "το κάναμε για την πλάκα μας/ για πλάκα";
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εκτιμώ ότι τα «το κάναμε για την πλάκα μας» και «το κάναμε για πλάκα» αποκλίνουν εννοιολογικά σε σημαντικό βαθμό. Η υποβολή υλικού on spec είναι σοβαρή υπόθεση, διότι οι δημιουργοί του ελπίζουν κάτι να κερδίσουν εφόσον αυτό που έκαναν αρέσει.

Εγώ θα προσέθετα στη λίστα με τις αποδόσεις για τη γενική χρήση τού on spec και τα «κι άμα πιάσει», «κι αν πιάσει, έπιασε».
 
Σωστά, εφόσον θέλουν να πουλήσουν το σενάριο που έγραψαν!:D
 
Top