Eurovision 2009

nickel

Administrator
Staff member
Για να μην ξεχνιόμαστε... Ο βαρόνος Λόιντ Γουέμπερ ανέλαβε φέτος την εκστρατεία των Βρετανών για να αντιμετωπίσουν τις σλαβικές ορδές. Το αποτέλεσμα, βγαλμένο κατευθείαν από κάποιο βεμπερικό μιούζικαλ, το επόμενο ενδεχομένως, που θα έχει τον τίτλο Don't Cry For Me, Eurovision, τραγουδισμένο από την ευειδεστάτη κυρία Jade Ewen.


Άψογη οδοντοφυΐα. Όπως άλλωστε και του δικού μας:

 
Ενώ οι Γάλλοι στέλνουν ολόκληρη Patricia Kaas παρακαλώ. Κι αναρωτιέμαι ο Άντριου Λόυντ και η Πατρίσια δεν φοβούνται τον εξευτελισμό που θα προκύψει κατά πάσα πιθανότητα; Έχει να πέσει πολύ γέλιο φέτος με φαβορί από τη Νορβηγία και κάτι που λένε ότι μοιάζει με κέλτικη μουσική.

 
Έχει να πέσει πολύ γέλιο φέτος με φαβορί από τη Νορβηγία και κάτι που λένε ότι μοιάζει με κέλτικη μουσική.

Και εμένα μου αρέσει πολύ το τραγούδι της Νορβηγίας. Απολαύστε το:
 

SBE

¥
Γιουροβίζιον- προγνώσεις

Για όσους έχουν αγωνία για το αποτέλεσμα, το Γκουγκλ έχει τη λύση iGoogle "Predictor" gadget
 
Last edited by a moderator:

nickel

Administrator
Staff member
Παρακολουθείς τα πρώτα (στις προτιμήσεις) βιντεάκια (ιδιαίτερα της Ουκρανίας) και καταλαβαίνεις πόσο εκτός κλίματος είναι ο βαρόνος και η ... προτεσταντική ηθική.

 

SBE

¥
Παρακολουθείς τα πρώτα (στις προτιμήσεις) βιντεάκια (ιδιαίτερα της Ουκρανίας) και καταλαβαίνεις πόσο εκτός κλίματος είναι ο βαρόνος και η ... προτεσταντική ηθική.

Ενώ οι ρουμάνοι στέλνουν Balkan Girls, για να δει η κρυοπλαστη Εσπερία τι φρούτα βγάζει η χερσόνησος. ;)

Ο Λόυντ Γουέμπερ τα τελευταία χρόνια το έχει ρίξει κι αυτός στα ρηάλιτι, και ακόμα και το κοινό που κάποτε τον λατρευε τον θεωρεί πλέον βαρετό και εκτός κλίματος (έχει όμως φοβερό υφος όποτε ακούει παραφωνία στα ρηάλιτι, δείχνει ότι πραγματικά πονάει ο ανθρωπος εκείνη τη στιγμή).

Στα προγνωστικά βλέπω πολλή αναζήτηση της Τουρκάλας- ασυναγώνιστοι οι γείτονες στο κούνημα, κατα τ'αλλα το τραγούδι γνωστό καρμπόν αντίγραφο των σουξεδιάρικων που πάνε καλά στη Γιουροβίζιον. Μέχρι κιοι Ισπανοί κατεβάζουν λαικοποπ.
 
Μέχρι κιοι Ισπανοί κατεβάζουν λαικοποπ.

Επειδή αρχικά μπερδεύτηκα, να σημειώσω ότι η Soraya των Ισπανών δεν έχει καμία σχέση με τη μακαρίτισσα Soraya του
.
 
Last edited by a moderator:

Elsa

¥
Όσο να 'ναι υπάρχει μια παράδοσις. Αδύνατον να βρω βιντεάκι (αρκεστείτε σε φωτογραφία) από την ιστορική ταινία του Dušan Makavejev αλλά αμέσως πέρασε από το νου μου η αξέχαστη σκηνή της σοκολάτας του Sweet Movie.
.
 

nickel

Administrator
Staff member
Κρίμα. Ήθελα να τους δώσω το βραβείο της πιο δροσερής εμφάνισης. Ας ελπίσουμε ότι θα τους πάρει καμιά εταιρεία αναψυκτικών για τη διαφήμισή της. Άντε τώρα να δούμε πού θα δώσουμε το δωδεκάρι.

 
Άντε τώρα να δούμε πού θα δώσουμε το δωδεκάρι.

Στο σπίτι μου πάντως ξέσπασε πόλεμος. Εγώ θέλω την Αζέρα, η πιτσιρικαρία θέλει τον τυρκουάζ γκέι σπάιντερμαν.
 

Elsa

¥
Παρασκήνιο της διοργάνωσης από το TVXS με στοιχεία από το BBC:
«We don’t wanna put-in», ο τίτλος του τραγουδιού της γεωργιανής αποστολής στο φετινό διαγωνισμό της Eurovision. «Δεν θέλουμε να αναλωθούμε», η κυριολεκτική μετάφραση. «Δεν θέλουμε τον Πούτιν», η ελεύθερη απόδοση. Το αποτέλεσμα; Το εν λόγω τραγούδι έγινε το πρώτο στην ιστορία της Eurovision, που απαγορεύθηκε για πολιτικούς λόγους! Ίσως, εντέλει, ο τρόπος που οι Γεωργιανοί καλλιτέχνες, Stephane & 3G, διάλεξαν για να διαμαρτυρηθούν κατά της ρωσικής πολιτικής να μην ήταν τόσο «συγκαλυμμένος» και πολιτικά ορθός, όσο απαιτεί η Eurovision, ένας θεσμός που δημιουργήθηκε το 1955 με την ελπίδα να οδηγήσει – αν μη τι άλλο – στην καλλιτεχνική συμφιλίωση των Ευρωπαίων.
Το τραγούδι τους απαγορεύθηκε, ωστόσο, οι εν λόγω καλλιτέχνες, δεν θα μπορούσαν να είναι πιο ικανοποιημένοι με την αναπάντεχη τροπή που πήραν τα πράγματα. 400.000 άνθρωποι παρακολούθησαν το τραγούδι, μόλις 24 ώρες μετά την προβολή του μέσω ίντερνετ, στην ιστοσελίδα του YouTube. Μετά την απαγόρευσή του, μάλιστα, η δημοτικότητά του εκτινάχθηκε στα ύψη και ιδίως στη Μεγάλη Βρετανία, έφτασε στη δεύτερη θέση των charts τις τελευταίες εβδομάδες! «Ενδίδοντας στις ρωσικές πιέσεις, η επιτροπή παραβίασε βάναυσα την ελευθερία έκφρασης της αποστολής μας», δήλωσε ο Γεωργιανός υπουργός Πολιτισμού, Νικ Ρουρουα. «Η Eurovision μας λογόκρινε. Εμείς θα φέρουμε το τραγούδι μας στους λαούς», δήλωσαν τα μέλη του συγκροτήματος που ετοιμάζονται για ευρωπαϊκή περιοδεία.

Οι στίχοι του τραγουδιού εδώ και
Στο TVXS με την ευκαιρία, αναφέρονται και άλλα περιστατικά με πολιτική χροιά από την ιστορία της διοργάνωσης.
 
Μόνο εγώ λυπήθηκα που περάσαμε στον τελικό; Γίνεται τα πολύτιμα λεφτά μας να μην κατασπαταλούνται σ' αυτόν τον "διαγωνισμό";
 
Μαζί σου, Αμβρόσιε.

Αλλά επειδή είμαι ρεαλιστής, σου συνιστώ να κάτσεις αναπαυτικά στην πολυθρόνα σου με πατατάκια και μπιρίτσα και να απολαύσεις το τσίρκο.
 

Elsa

¥
Η ΕΡΤ δηλώνει οτι από την Eurovision έχει κέρδη. Αλήθεια; Ψέμα; Δε νομίζω να μάθουμε ποτέ.

Από τον Ε.Τ. δημοσίευμα για το κόστος:
Την ίδια στιγμή, αυξημένο περίπου κατά 200.000 ευρώ αναμένεται να είναι το κόστος της συμμετοχής της Ελλάδας στον Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό Τραγουδιού. Αιτίες η ακρίβεια και το υψηλό κόστος στην οικοδέσποινα Μόσχα, γεγονός που καταδικάστηκε εξαρχής από όλες τις συμμετέχουσες χώρες. Οι υπεύθυνοι της ΕΡΤ, που τονίζουν ότι η Eurovision είναι το μοναδικό event που «βγάζει τα λεφτά του στο διπλάσιο», προσανατολίζονται στην ανεύρεση τριών μεγάλων χορηγών -έναντι δύο τις προηγούμενες χρονιές- για να καλύψουν το συνολικό κόστος που αναμένεται να ξεπεράσει τις 900.000 ευρώ.

(ούτε τη βλέπω, ούτε μου αρέσει... Μάλιστα ήλπιζα οτι λόγω αναμετάδοσης θα εύρισκα εύκολα θέση σε μια παράσταση που ήθελα να πάω αλλά, έχασα! Είμαστε κι άλλοι εκεί έξω...)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εγώ ξέρω από πολύ έγκυρη πηγή ότι την τελευταία φορά που πήγε ο Ρουβάς είχε θεαματικότητα περίπου 90%. Άρα, είναι πολλά τα λεφτά, Άρη, το θέμα είναι ποιος τα παίρνει.
 
Φυσικά και την βλέπει κόσμος και -κατά πάσα πιθανότητα- έχει κέρδος η ΕΡΤ, για τον απλούστατο λόγο ότι βάζει διαφημίσεις, δείχνοντας με αυτό τον τρόπο ότι τους συνδρομητές της (που την πληρώνουν αδρά) τους έχει γραμμένους στα παλιά της τα παπούτσια.
 
Αφήστε μας, βρε killjoys, να κάνουμε την πλάκα μας. Ανοίχτε κανά άλλο νήμα να τα πείτε αυτά.

:eek:
 
Top