metafrasi banner

trim

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Σε ιστιοπλοϊκό σκάφος ακούγεται συνέχεια αυτή η εντολή, "Trim!"

Ξέρω ότι σημαίνει να διορθώσεις το πανί για να δέχεται σωστά τον άνεμο, αλλά θέλω να μάθω ακριβώς τη λέξη που χρησιμοποιούν οι ιστιοπλόοι.

Σημ. Ξέρω ότι έχουμε άλλο νήμα για trim ballast, αλλά εδώ είναι πανί, όχι έρμα πλοίου.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το ξέρω το "τριμάρω", αλλά φωνάζουν "τριμάρησε" μέσα στο σκάφος; Ή κάτι άλλο;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το έχω ακούσει «τριμ», αλλά αντιλαμβάνομαι ότι αυτό δεν σημαίνει και τίποτα. Επειδή δε είμαι εντελώς ιστιο-απλοϊκός στον σχετικό τομέα, να καταθέσω κάτι που τουλάχιστο γνωρίζω: στην αεροναυπηγική το trim αντιστοιχεί στα αντισταθμίζω / αντιστάθμιση.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πάντως, εκτός από τους ιστιοαπλοϊκούς (και τους ιστοπλοϊκούς), υπάρχουν και οι ιστιοπλοϊκοί για απολύτως αξιόπιστες πληροφορίες. (Αν και έχω την εντύπωση ότι στην Κρήτη θα το λένε «σάξε»...)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Το έχω ακούσει «τριμ», αλλά αντιλαμβάνομαι ότι αυτό δεν σημαίνει και τίποτα. Επειδή δε είμαι εντελώς ιστιο-απλοϊκός στον σχετικό τομέα, να καταθέσω κάτι που τουλάχιστο γνωρίζω: στην αεροναυπηγική το trim αντιστοιχεί στα αντισταθμίζω / αντιστάθμιση.
Επομένως στο trim the aircraft θα λέγαμε «αντισταθμίστε το αεροσκάφος»; (Προσδοκώ ανάσταση νημάτων, και ζωή χαρισάμενη :D)
 
Αν θέλεις να το κάνεις πιο όμορφο, μπορείς να πεις ρυθμίστε την (πτητική) αντιστάθμιση του αεροσκάφους. Συνήθως όμως το trim συνοδεύεται από κάτι άλλο, π.χ. "trim flaps", οπότε η αντιστάθμιση γίνεται επίθετο και ξεμπερδεύεις.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το θέμα κττμά δεν είναι τόσο αν θες να το κάνεις πιο όμορφο, όσο το είναι το αν θες να το γράψεις όπως θα το 'γραφε ένας που μιλά τη γλώσσα του χώρου/πεδίου. :) Κατά κανόνα δε το ρήμα που συνοδεύει το ουσιαστικό «αντιστάθμιση» είναι το «βάζω»: Βάλε λίγο αντιστάθμιση. :D
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μου φαίνεται θ' αρχίσω κι εγώ τα «σικ, ρε!» που βάζει ο Σαραντάκος. :p
 
Ναι, βεβαίως, μεν, αλλά ποτέ κανείς δεν θα πει οτιδήποτε άλλο εκτός από "τριμάρω"! :-D :-D
 
Top