metafrasi banner

squiggle = καλικατζούρα

Αναφέρεται στα προκαταρκτικά σκίτσα του αρχιτέκτονα Frank Gehry. Δείτε εδώ για ένα δείγμα.


 

Elsa

¥
(Με όλο το σεβασμό), όταν δεν το υπογράφει ο Frank Gehry, εγώ το λέω καλικατζούρα. :)
 
Καλλικατζούρες (ή καλλικατσούρες;) τα λέω κι εγώ αλλά εδώ μιλάμε για έναν από τους μεγαλύτερους εν ζωή αρχιτέκτονες. Γι' αυτό ψάχνω κάτι που να μην έχει απαξιωτική χροιά, όπως η καλλικατζούρα.

Αλλά φοβάμαι ότι τέτοια λέξη δεν υπάρχει, οπότε θα αναγκαστώ να καταφύγω στο σκίτσο/σκιτσάκι.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν πρόκειται για προκαταρκτικό σχεδίασμα, να το πεις σκαρίφημα. Κατά τ' άλλα, squiggle είναι πράγματι η καλικατζούρα (που νομίζω ότι προέρχεται από την καρικατούρα). Η καρικατούρα δεν σου κάνει, είναι για ανθρώπους.
 
Ναι, αλλά στη συγκεκριμένη και σε πολλές άλλες περιπτώσεις, δεν λέγεται ποτέ καλικατζούρα. Γρήγορα σκιτσάκια είναι (και λέγονται) τα οποία γίνονται επιτόπου και σε δευτερόλεπτα. Μπορεί να γίνονται απευθείας από παρατήρηση (μικρής ή μεγάλης διάρκειας), μπορεί και όχι. Είναι κλασική άσκηση ελεύθερου σχεδίου και εξυπηρετεί διάφορους σκοπούς (εκπαιδευτικούς και εικαστικούς), τους οποίους δεν χρειάζεται να αναλύσουμε τώρα.
 
Συμφωνώ με τον Αμβρόσιο, οπότε ξαναγυρίζουμε στο σκιτσάκι.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν πρόκειται για προκαταρκτικό σχεδίασμα, να το πεις σκαρίφημα. Κατά τ' άλλα, squiggle είναι πράγματι η καλικατζούρα (που νομίζω ότι προέρχεται από την καρικατούρα). Η καρικατούρα δεν σου κάνει, είναι για ανθρώπους.

«Κατά τ' άλλα» σημαίνει «σε άλλες περιπτώσεις». Το squiggle είναι συνήθως το ορνιθοσκάλισμα, η καλικατζούρα — γι' αυτό μπήκε έτσι στον τίτλο. Για τη συγκεκριμένη περίπτωση, του σκίτσου, του προσχεδίου, του σχεδιάσματος, πρότεινα το σκαρίφημα. Δεν το βάζω στον τίτλο επειδή πρόκειται για πολύ ειδική χρήση.
 
Το σκαρίφημα είναι όντως ένα προσχέδιο με ελεύθερο χέρι.

Στην περίπτωση του Gehry δεν μας κάνει γιατί αυτά τα προσχέδια είναι κάτι λιγότερο από σκαριφήματα, είναι χειρονομίες που διερευνούν την ιδέα με τρόπο που παραπέμπει στην αυτόματη γραφή.

(Μόλις παρατήρησα ότι παραπάνω γράφω καλλικατζούρες αντί για καλικατζούρες. Μάλλον το υποσυνείδητό μου θέλει να αναγνωρίσει καλλιτεχνική αξία στα ορνιθοσκαλίσματα...)
 

nickel

Administrator
Staff member
...γράφω καλλικατζούρες αντί για καλικατζούρες. Μάλλον το υποσυνείδητό μου θέλει να αναγνωρίσει καλλιτεχνική αξία στα ορνιθοσκαλίσματα...)
Εκεί το απέδωσα κι εγώ: καλλιτεχνία, καλλιγραφία. Καλλισπέρα! :)
 
Top