Comparing documents in Word 2003

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Καλημερίζω την ομήγυρη!
Έχω το εξής πρόβλημα: έχω δύο έγγραφα και θέλω να τα συγκρίνω. Πάω λοιπόν να κάνω σύγκριση εγγράφων και το νέο έγγραφο που προκύπτει έχει μεν τις αλλαγές που θέλω να περάσω, αλλά έχει και την παλιά εκδοχή του κειμένου μέσα στο κείμενο.

Δηλαδή, έχω ένα νέο έγγραφο με τις αλλαγές περασμένες, από το οποίο όμως δεν έχουν σβηστεί οι παλιές. Έτσι, όταν κάνω αποδοχή αλλαγών, έχω ένα κείμενο χάλια μαύρα.

Η μόνη λύση είναι να επιλέξω legal blackline, όμως τότε δε φαίνεται ποιος έχει κάνει τις αλλαγές στο έγγραφο, παρά μόνο ένα ξερό author.

Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να κάνω λάθος;
Α, ο κειμενογράφος είναι Word 2003.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Λοιπόν, για το πρώτο σκέλος βρήκα πού είναι το πρόβλημα: είχα επιλέξει store random number to improve merge accuracy από το tools -> options -> security και έτσι μου έβγαζε όλες τις επιλογές.

Για το legal blackline ακόμα δεν έχω βρει πώς να φαίνονται τα στοιχεία εκείνου που κάνει τη συγχώνευση.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Τα δύο αρχεία είχαν ενεργοποιημένο το Track Changes προτού κάνεις τη σύγκρισή τους;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Από ό,τι θυμάμαι, το ένα ναι και το άλλο όχι.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μπορείς να δοκιμάσεις με το να το έχουν ενεργοποιημένο και τα δύο έγγραφα;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Τώρα όχι, από Δευτέρα :) Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου, πάντως! Ελπίζω να μην έχει ξεθυμάνει ως τη Δευτέρα!
 

Zazula

Administrator
Staff member
Με τα διαρκώς αυξανόμενα χρονικά διαστήματα που μεσολαβούν ανάμεσα στις lexilogικές μου διελεύσεις, μάλλον τη Δευτέρα (Παρουσία) θα με ξαναδείς! :p
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Τελικά όντως επανήλθα τη Δευτέρα Παρουσία...
Με το track changes ενεργοποιημένο και στα δύο έγγραφα συμβαίνει ό,τι περιγράφω παραπάνω.
 

nickel

Administrator
Staff member
Η μόνη λύση είναι να επιλέξω legal blackline, όμως τότε δε φαίνεται ποιος έχει κάνει τις αλλαγές στο έγγραφο, παρά μόνο ένα ξερό author.

Να σημειώσω ότι με έσωσες με την παρατήρηση για το legal blackline, το οποίο διασταύρωσα και από άλλη πηγή, γιατί χωρίς αυτό δεν μπορούσα να δαμάσω τη σύγκριση εγγράφων.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ένας τρόπος για να μη γίνεται χαμός όταν έχεις πολλαπλά αντίγραφα που πρέπει να συγκρίνεις είναι να του λες merge in new document. Θα δεις ότι το merge που εμφανίζεται κάτω δεξιά έχει δεξιά του ένα βελάκι που το πατάς και σου βγάζει αυτήν την επιλογή. Γίνεται και στο κανονικό merge, εννοώ χωρίς να έχεις τσεκάρει το legal blackline.
Αυτό βοηθά πάρα πολύ γιατί βλέπεις κατευθείαν ποιο είναι το έγγραφο με τις συγκρίσεις και ταυτόχρονα δεν παθαίνουν και τίποτα τα άλλα σου έγγραφα. Κάνω συγκρίσεις σε ένα έγγραφο που έχει δεκάδες καινούρια drafts, οπότε καταλαβαίνετε σε τι κατάσταση βρίσκομαι...
 
Top