metafrasi banner

Nothing ventured, nothing gained.

La usurpadora

New member
To in.gr το δίνει ελεύθερα ως "αν δεν βρέξεις κώλο, δεν τρως ψάρι."

Έχουμε άλλα ισοδύναμα που να μην περιέχουν πισινό;

Έχω επίσης
"τα αγαθά κόποις κτώνται"
"ο τολμών νικά"
"θέλει [αρετή και] τόλμη η ελευθερία"
αλλά δεν νομίζω ότι μου κάνουν.
 

danae

¥
Σε ένα βιβλίο βρήκα το "βρέξε πόδια να φας μπαρμπούνια" και το "θα βρέξεις πόδια να πιάσεις ψάρια".
 

nickel

Administrator
Staff member
Τα είπες/είπατε όλα. Και, αφού δεν σου κάνουν οι κλασικές αποδόσεις, μπορούμε να αρχίσουμε τις παραπλήσιες: Συν Αθηνά και χείρα κίνει.

Καλή χώνεψη.
 
Τα περισσότερα από αυτά που είπατε τα καταλαβαίνω με την έννοια του "αν δεν κοπιάσεις, δεν ανταμείβεσαι". Το δε "συν Αθηνά και χείρα κίνει" είναι παραπλήσιο και σημαίνει ότι δε φτάνει η εύνοια της μοίρας ή των άλλων. Όμως, το nothing ventured αναφέρεται, νομίζω, στο ότι πρέπει να ρισκάρεις για να κερδίσεις. Το "ο τολμών νικά" είναι κάπως κοντά, αλλά εγώ μ' όλα αυτά θυμήθηκα το "όποιος φοβάται, σπίτι του κοιμάται". Όποιος φοβάται να ρισκάρει δηλαδή, γιατί αν το πάρουμε με την έννοια του όποιος φοβάται γενικότερα, τότε μάλλον κολλάει με το "if you can't stand the heat, get out of the kitchen". Επίσης υπάρχει και το "η ζωή είναι για τους τολμηρούς".

Σας μπέρδεψα αρκετά ή να γράψω κι άλλα;
 
Τα περισσότερα από αυτά που είπατε τα καταλαβαίνω με την έννοια του "αν δεν κοπιάσεις, δεν ανταμείβεσαι". Το δε "συν Αθηνά και χείρα κίνει" είναι παραπλήσιο και σημαίνει ότι δε φτάνει η εύνοια της μοίρας ή των άλλων. Όμως, το nothing ventured αναφέρεται, νομίζω, στο ότι πρέπει να ρισκάρεις για να κερδίσεις. Το "ο τολμών νικά" είναι κάπως κοντά, αλλά εγώ μ' όλα αυτά θυμήθηκα το "όποιος φοβάται, σπίτι του κοιμάται". Όποιος φοβάται να ρισκάρει δηλαδή, γιατί αν το πάρουμε με την έννοια του όποιος φοβάται γενικότερα, τότε μάλλον κολλάει με το "if you can't stand the heat, get out of the kitchen". Επίσης υπάρχει και το "η ζωή είναι για τους τολμηρούς".

Σας μπέρδεψα αρκετά ή να γράψω κι άλλα;

Έχεις δίκιο. Γι'αυτό όπως λέει ένας φίλος: αν δεν κλέψεις αυγά, μην κάνεις ομελέτα.
 
"ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΝΙΚΑΝ ΤΟ ΘΑΡΡΕΙΝ" (καλό το απόφθεγμα στο νόημα -σωστά λέει ο Lexo- αλλά μας τα χαλάει κάπως η γλώσσα) :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Νομίζω ότι πιάσαμε όλες τις περιόδους και όλα τα υφολογικά επίπεδα:

  • Αρχή τού νικάν το θαρρείν.
  • Ο τολμών νικά.
  • Η ζωή είναι για τους τολμηρούς. Η ζωή θέλει ρίσκο. Η τύχη ευνοεί τους τολμηρούς.
  • Αν δεν βρέξεις κώλο, δεν τρως ψάρι.
 
Top