metafrasi banner

moulded milk chocolate

Severus

Active member
Γεια σας,

μεταφράζω τα συστατικά ενός προϊόντος ζαχαροπλαστικής και δεν μου έρχεται κάποια καλή μετάφραση για το moulded milk chocolate.

Τι σημαίνει το "moulded" εν προκειμένω; Αναφέρεται σε κάποια φόρμα/καλούπι;

Σας ευχαριστώ.
 

daeman

Administrator
Staff member
... Τι σημαίνει το "moulded" εν προκειμένω; Αναφέρεται σε κάποια φόρμα/καλούπι;

Έτσι φαίνεται, δηλαδή καλουπωμένη σε κάποιου είδους φόρμα, όχι χύμα σε ακανόνιστα κομμάτια ή νιφάδες.

Δες κι εδώ πώς καλουπώνουν τη σοκολάτα στη βελγική Callebaut: https://www.callebaut.com/en-GB/chocolate-video/technique/moulding/creative-powder

Τώρα, γιατί τη ζητάνε καλουπωμένη, δεν έχω ιδέα. Ίσως επειδή η καλουπωμένη έχει υποστεί κάποια επεξεργασία πριν, π.χ. tempering για να κρυσταλλωθεί, οπότε έχει ιδιότητες που χρειάζονται στο προϊόν σου.

Όσο για την απόδοση, ίσως να ξέφευγα από τη φόρμα που παραπέμπει σε φόρμες κάθε είδους και σχήματος και να πήγαινα στη «σοκολάτα σε πλάκα», χωρίς περισσότερα στοιχεία όμως, το γράφω με μεγάλη επιφύλαξη.
 

daeman

Administrator
Staff member
Και chocolate mould στην Αμαζόνα

Ναι, αυτά είναι τα καλούπια, υπάρχουν σε ό,τι σχήμα βάζει ο νους του ανθρώπου.

Ένα λαγουδάκι μαύρη θέλω, πασχαλινό, κι ένα Easter egg μέσα, ό,τι φέρει ο κούνελος.



Σύμπτωση, αυτή τη βδομάδα υποτιτλίζω μια σειρά που διαδραματίζεται κυρίως σε μια βελγική σοκολατοποιία, και μαθαίνω διάφορα σχετικά.

 

Severus

Active member
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις πληροφορίες!

Δεν ξέρω ακόμα πως να την αποκαλέσω αυτήν τη σοκολάτα. Ίσως:
- καλουπωμένη;
- σχηματισμένη;
- σοκολάτα σε σχήμα;
- σε πλάκα;

Θα δείξει...

Ευχαριστώ πολύ.
 

Neikos

Member
Σύμπτωση, αυτή τη βδομάδα υποτιτλίζω τη σειρά Team Chocolate, που διαδραματίζεται κυρίως σε μια βελγική σοκολατοποιία, και μαθαίνω διάφορα

Δαεμάνε, καλή η σειρά που υποτιτλίζεις; Κι αν ναι, πού μπορεί να τη δει κανείς; Κάθε χρόνο διαλέγω δυο τρεις σειρές για να χαζεύω τα σαββατοκύριακα, αλλά φέτος δεν βρήκα κάτι που να μου κίνησε το ενδιαφέρον. Αν έχετε να προτείνετε καμιά που να αξίζει, θα το εκτιμούσα.
(Δεν ξέρω αν υπάρχει σχετικό νήμα για τέτοιες συζητήσεις, απλά γράφω εδώ μιας κ ανέφερες τη σειρά. Φαντάζομαι ότι μπορεί να το μεταφέρει κάποιος διαχειριστής αν χρειαστεί.)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Σίγουρα όχι «σε πλάκα».

Σοκολάτα από καλούπια, ίσως;

Μόνο «μουχλιασμένη» μην την πεις... :) :) :devil:
 
Δεν ξέρω πώς έχει τυχόν καθιερωθεί, αλλά στην περίπτωση αυτή τα καλούπια θα λέγονται ίσως φόρμες.

Στο ΛΚΝ στη λέξη φόρμα:
[...] IV. ειδικό σκεύος το οποίο δίνει σε ένα υλικό όγκο και συγκεκριμένο σχήμα: ~ του κέικ / του ψωμιού.
 

daeman

Administrator
Staff member
(Δεν ξέρω αν υπάρχει σχετικό νήμα για τέτοιες συζητήσεις, απλά γράφω εδώ μιας κ ανέφερες τη σειρά. Φαντάζομαι ότι μπορεί να το μεταφέρει κάποιος διαχειριστής αν χρειαστεί.)

I want to believe: Αγαπημένες σειρές


Σίγουρα όχι «σε πλάκα»....

Δόκτορα, δεν με απασχολεί το θέμα, αλλά μ' έπιασε η περιέργεια. Γιατί σίγουρα όχι σε πλάκα; Αφού και οι πλάκες σοκολάτας καλουπωμένες είναι, η ρευστή σοκολάτα μπαίνει σε παραλληλεπίπεδες φόρμες και παίρνει το σχήμα της πλάκας όταν κρυώσει.
 

SBE

¥
Εγώ πλάκα σοκολάτα σκέφτηκα όταν διάβασα τον τίτλο του νήματος, οπότε δεν ξέρω ούτε εγώ γιατί απαγορεύεται η λέξη πλάκα.
Από την άλλη έχω απορία σχετικά με το γιατί δεν λέει bar of chocolate, cooking chocolate ή κάτι άλλο τέτοιο. Και χρειάζομαι περισσότερες πληροφορίες από τη συνταγή για να καταλάβω. Γιατί μπορεί να αναφέρεται και σε τίποτα σχήματα από σοκολάτα που τα γεμίζεις, π.χ. κάτι μπολάκια σοκολατένια που τα γεμίζεις με κρέμες και τα σερβίρεις κλπ. Αλλά αυτό το ξέρει καλύτερα ο ερωτών, που αν θέλει μια καλύτερη απάντηση θα πρέπει να μας δώσει κι άλλες πληροφορίες.

raspberry_chocolate_cups_mainimage.jpg
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εγώ πλάκα σοκολάτα σκέφτηκα όταν διάβασα τον τίτλο του νήματος, οπότε δεν ξέρω ούτε εγώ γιατί απαγορεύεται η λέξη πλάκα. Από την άλλη έχω απορία σχετικά με το γιατί δεν λέει bar of chocolate [...]
Επειδή όλες οι (βιομηχανικές) σοκολάτες βγαίνουν από καλούπι, οπότε θεώρησα ότι η πλάκα σοκολάτα δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο για να επισημανθεί έξτρα. Όμως δεν επιμένω, βέβαια. :)
 

SBE

¥
Αρα χρειαζόμαστε επιπλέον στοιχεία για να κρίνουμε
 
Όντως κι εγώ αμέσως "πλάκα σοκολάτας" σκέφτηκα και απόρησα με τον αφορισμό του δόκτορα.

Καταλαβαίνω όμως και τον προβληματισμό του, γιατί τον είχα κι εγώ: αφού όλες οι σοκολάτες βγαίνουν από καλούπι, γιατί νιώθουν την ανάγκη να μας ενημερώσουν ότι αυτή ειδικά είναι καλουπωμένη;
 

daeman

Administrator
Staff member
... Από την άλλη έχω απορία σχετικά με το γιατί δεν λέει bar of chocolate, cooking chocolate ή κάτι άλλο τέτοιο. Και χρειάζομαι περισσότερες πληροφορίες από τη συνταγή για να καταλάβω. Γιατί μπορεί να αναφέρεται και σε τίποτα σχήματα από σοκολάτα που τα γεμίζεις, π.χ. κάτι μπολάκια σοκολατένια που τα γεμίζεις με κρέμες και τα σερβίρεις κλπ. ...

View attachment 5845

Όσο πιο πολύ το σκέφτομαι, τόσο περισσότερο κλίνω προς τα κει.
Κι όσο πιο πολύ τα σκέφτομαι και τα βλέπω, τόσο περισσότερο θέλω να τα φάω.
 
Top