metafrasi banner

property developer

Alexandra

Super Moderator
Staff member
How to become a property developer
Τα αγγλοελληνικά λεξικά το λένε "κτηματομεσίτης", αλλά δεν είναι επ' ουδενί λόγω αυτό. Ο property developer δεν μεσολαβεί σε αγοραπωλησίες μεταξύ τρίτων, αλλά αγοράζει ακίνητα για λογαριασμό του, τα ανακαινίζει ή τα μετατρέπει, και τα πουλάει ή τα νοικιάζει.

Έχετε καμιά καλή ιδέα για μετάφραση στα ελληνικά; Γενικά δεν ξέρω να υπάρχει στην Ελλάδα αυτό το είδος επιχειρηματία. Εμείς έχουμε (ή είχαμε πριν εξαϋλωθεί η αγορά ακινήτων) τον κατασκευαστή, αλλά αυτός παίρνει οικόπεδο ή αντιπαροχή και χτίζει εξαρχής.
 
Το ΙΑΤΕ δίνει επιχειρηματίας κατασκευαστής και επιχειρηματίας αστικής ανάπτυξης.

Στο glosbe βγάζει διάφορα όπως ανάδοχος, εργολάβος-κατασκευαστής, κατασκευαστής ακινήτων κ.ά. το δε property development το έχει ανάπτυξη ακινήτων, αξιοποίηση ακινήτων, οικιστική ανάπτυξη κ.ά.


Στο linguee βγάζει επιχειρηματίας ακινήτων και διάφορα άλλα όπως εταιρεία ανάπτυξης, κτηματικές επιχειρήσεις κ.ά.

Το επιχειρηματίας ή εργολάβος ανάπτυξης ακινήτων μου φαίνεται καλό.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αν ξεπεράσουμε την κυριολεκτική (και νομική) σημασία του όρου εργολάβος, νομίζω ότι σε βιαστική χρήση θα αρκούσε και το απλό εργολάβος. Σχολαστικά θα μπορούσα να ισχυριστώ μέχρι και ότι είναι κάποιος που ενεργεί ως εργολάβος του κτηματομεσιτικού alter ego του.
 

Earion

Moderator
Staff member
Όλα αυτά στην Ελλάδα τα κάνει ο εργολάβος. Και άλλα ακόμα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Το επιχειρηματίας ή εργολάβος ανάπτυξης ακινήτων μου φαίνεται καλό.

Επιχειρηματίας ανάπτυξης ακινήτων. Διαφέρει ο Μπάμπης Βωβός από τον εργολάβο στον οποίο αναθέτουμε να χτίσει το σπίτι μας.

http://www.babisvovos.gr/
 

Earion

Moderator
Staff member
Δεκτόν. Ας πούμε ότι ο Βωβός ήταν επενδυτής εργολάβος.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αν δεν χρειαζόμαστε ορολογική αυστηρότητα, ο Βωβός είναι απλώς ένας μεγαλοεργολάβος.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ο Μπάμπης Βωβός ήταν ο πρώτος έλληνας επιχειρηματίας που ξέφυγε από τον ρόλο του «εργολάβου – κατασκευαστή» και έφτιαξε μια πραγματική εταιρεία ανάπτυξης ακινήτων, όπου επέλεγε το οικόπεδο που θα φτιαχνόταν το κτήριο, έβρισκε χρηματοδότηση για το ακίνητο και τις εταιρείες που θα το νοίκιαζαν.
http://www.insider.gr/epiheiriseis/...-ptosi-ton-ellinon-megistanon-toy-real-estate
 

SBE

¥
Πάντως εμένα ένας Έλληνας γνωστός μου στο Λονδίνο που ήταν property developer στον ελεύθερο χρόνο από την κανονική δουλειά του, αγόραζε παλιά διαμερίσματα, τα ανακαίνιζε με τη βοήθεια ενός Πολωνού εργολάβου (ιδιοκτήτη εταιρίας επισκευών ακινήτων) και τα πούλαγε με κέρδος. Property developers ήταν και αυτοί που έχτισαν το ολυμπιακό χωριό στο Λονδίνο, αλλά σε άλλη κλίμακα. Οπότε κι ο μικρομεσαίος κι ο μεγάλος με τον ίδιο τίτλο περιγράφονται.
 
Top