metafrasi banner

Η ανηδονία και οι αποχρώσεις της: consummatory anhedonia & motivational anhedonia

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Από τη Wikipedia:

Anhedonia is the inability to experience pleasure from activities usually found enjoyable, e.g. exercise, hobbies, singing, sexual activities or social interactions. While earlier definitions of anhedonia emphasized pleasurable experience, more recent models have highlighted the need to consider different aspects of enjoyable behavior, such as motivation or desire to engage in activities (motivational anhedonia), as compared to the level of enjoyment of the activity itself (consummatory anhedonia).

(α) Μήπως μπορείτε να τα καταφέρετε καλύτερα από εμένα στην έρευνα για τον εντοπισμό ελληνικών αποδόσεων για τους όρους consummatory anhedonia και motivational anhedonia;

(β) Αν όχι, ποιες θα ήταν οι προτάσεις σας;

(Προσωρινά χρησιμοποιώ τα παρακινητική αν. και ολοκληρωματική αν. αλλά δεν μπορώ να πω ότι είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος.)
 

Lina

¥
Αν και κάθε άλλο παρά σχετική, δεν μπορούσα να μην κάνω μια μικροέρευνα. Είναι ψυχαναγκαστικό, φαντάζομαι με καταλαβαίνετε. Επιπλέον, μια και δεν έχει απαντήσει κανείς, έτσι για συμπαράσταση είπα να απαντήσω.

Δεν βρήκα τίποτα στα ελληνικά. Μάλλον, δεν βρήκα τίποτα ικανοποιητικό, γιατί βρήκα καταναλωτικός (!) και συμπληρωματικός για το consummatory.

Για το motivational: Είδα ότι σχετικά με την κατάθλιψη μιλούν για κινητοποίηση και έλλειψη αυτής, γι' αυτό προτείνω κινητοποιητική ανηδονία, αν και το παρακινητική μου άρεσε και αυτό.

Για το consummatory δεν θα ταίριαζε ολοκληρωτική; Ο όρος χρησιμοποιείται στη βιολογία, απ' ό,τι είδα, και υπάρχει το ζεύγος appetitive/consummatory. Αυτό μου έδωσε την ιδέα να την πούμε τελική. Το ολοκληρωματική με μπερδεύει, μου θυμίζει κάτι στα μαθηματικά, και δεν το καταλαβαίνω.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Για το consummatory δεν θα ταίριαζε ολοκληρωτική; Ο όρος χρησιμοποιείται στη βιολογία, απ' ό,τι είδα, και υπάρχει το ζεύγος appetitive/consummatory. Αυτό μου έδωσε την ιδέα να την πούμε τελική. Το ολοκληρωματική με μπερδεύει, μου θυμίζει κάτι στα μαθηματικά, και δεν το καταλαβαίνω.

Προφανώς ήταν το πρώτο που σκέφτηκα. Το θέμα είναι ότι αμέσως μετά σκέφτηκα στα αγγλικά την εξής test case:
After consuming their marriage, Mr X and Ms Z, both consummatory anhedonists, said unisono: "So, what's the big deal and why all the fuss about it?" :)

Αλλά είπα και ότι δεν μ' αρέσει το «ολοκληρωματικός». (Σκέφτηκα και άλλα, π.χ. ολοκληρωσι(α)κός κ.ο.κ).
 

cougr

¥
Δόκτορα, τι θέλουν μεσ' τη μέση τα ιταλικά; :) unisono;;;

Εφόσον διαβαστεί αυτό το ποστ μπορεί να διαγραφεί.


---
Μουσικός όρος είναι, ιταλικά τον έγραψα. :) ;)
 
Θα μπορούσα να φανταστώ το τολμηρό ζεύγος ενδιάθετη και έμπρακτη ανηδονία.
 

dolphink

New member
Καθώς κοιτούσα τις έννοιες της λέξης consummation, είδα ότι περιλαμβάνεται και η έννοια της επίτευξης, της πραγμάτωσης. Έτσι, λοιπόν, σκέφτηκα, γιατί να μην χρησιμοποιηθεί αυτή η λέξη; Πραγμάτωση. Πραγματωσιακή ανηδονία. Βέβαια, όσο κι αν έψαξα, αυτός ο όρος δεν υπάρχει πουθενά. Και όταν το λες δυνατά, είναι λίγο γλωσσοδέτης! :p
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Θα μπορούσα να φανταστώ το τολμηρό ζεύγος ενδιάθετη και έμπρακτη ανηδονία.

Η έμπρακτη με έκανε να ψάχνω αν υπάρχουν οι λέξεις *επίπρακτος και *μετάπρακτος, αλλά δυστυχώς, δεν.
 
Βρήκα κι εγώ το «κινητοποίηση» για το motivation, σε ένα λεξικό ψυχιατρικών όρων, αλλά το «κινητοποιητική ανηδονία» μού φαίνεται παραπλανητικό (η ανηδονία που κινητοποιεί; ). Μήπως είναι προτιμότερες οι λύσεις «ανηδονία κινητοποίησης» και «ανηδονία ολοκλήρωσης»;

After consuming their marriage, Mr X and Ms Z, both consummatory anhedonists, said unisono: "So, what's the big deal and why all the fuss about it?" :)
Αυτό μάλλον έπρεπε να είναι consummating, εκτός αν τον έφαγαν τον γάμο τους :-)
 
Έτσι, λοιπόν, σκέφτηκα, γιατί να μην χρησιμοποιηθεί αυτή η λέξη; Πραγμάτωση.
Συμφωνώ. Αλλά δεν βρήκα καλή λύση.

Η έμπρακτη με έκανε να ψάχνω αν υπάρχουν οι λέξεις *επίπρακτος και *μετάπρακτος, αλλά δυστυχώς, δεν.
Κι εμένα με προβλημάτισε το "έμπρακτος", αλλά δεν βρήκα εναλλακτική λύση.

Μήπως είναι προτιμότερες οι λύσεις «ανηδονία κινητοποίησης» και «ανηδονία ολοκλήρωσης»;
Αν εγκαταλειφθεί η αναζήτηση του άγιου δισκοπότηρου των επιθέτων, γιατί να μην προτιμηθούν πιο βατές λύσεις; Θα μου ταίριαζε πιο εύκολα η ανηδονία διάθεσηςκινήτρων) και η ανηδονία πραγμάτωσης.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αν εγκαταλειφθεί η αναζήτηση του άγιου δισκοπότηρου των επιθέτων, γιατί να μην προτιμηθούν πιο βατές λύσεις; Θα μου ταίριαζε πιο εύκολα η ανηδονία διάθεσηςκινήτρων) και η ανηδονία πραγμάτωσης.
Ακριβώς.

Αυτό μάλλον έπρεπε να είναι consummating, εκτός αν τον έφαγαν τον γάμο τους :-)
Μας έφαγε η κατανάλωση...:)
 
Αν εγκαταλειφθεί η αναζήτηση του άγιου δισκοπότηρου των επιθέτων, γιατί να μην προτιμηθούν πιο βατές λύσεις; Θα μου ταίριαζε πιο εύκολα η ανηδονία διάθεσηςκινήτρων) και η ανηδονία πραγμάτωσης.
Εντάξει τώρα, αν σας φαίνεται καλό να βρίσκουμε και όμορφες και σωστές και κατανοητές αποδόσεις, εγώ αποσύρομαι... :twit:
 

daeman

Administrator
Staff member
... αλλά το «κινητοποιητική ανηδονία» μού φαίνεται παραπλανητικό (η ανηδονία που κινητοποιεί; ). Μήπως είναι προτιμότερες οι λύσεις «ανηδονία κινητοποίησης» και «ανηδονία ολοκλήρωσης»;

+1. Γιατί και η ολοκληρωτική ανηδονία μπορεί να σημαίνει total anhedonia, ενώ η ολοκληρωματική με πάει σε ολοκληρώματα και παραγώγους, που μπορεί για κάποιους -λίγους- να φαίνονται ηδονικά, αλλά εμένα -και νομίζω σε πολλούς άλλους και ιδίως άλλες- μου ρίχνουν τη λίμπιντο στα Τάρταρα και τα κίνητρα στο μηδέν.

Αν εγκαταλειφθεί η αναζήτηση του άγιου δισκοπότηρου των επιθέτων, γιατί να μην προτιμηθούν πιο βατές λύσεις; Θα μου ταίριαζε πιο εύκολα η ανηδονία διάθεσηςκινήτρων) και η ανηδονία πραγμάτωσης.

Hear, hear!

Αυτό μάλλον έπρεπε να είναι consummating, εκτός αν τον έφαγαν τον γάμο τους :-)

Well, consummation is all consuming, particularly in the context of marriage. What, mate? :whistle:


Edony (Africanism) - Martin Solveig featuring Hossam Ramzy


Edony was the name of an Egyptian princess, a model of beauty, brilliance and perfect grace...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Να συνοψίσω. Η αναζήτηση επιθετικών προσδιορισμών είναι χρήσιμη επειδή, όπως φαίνεται από το βικιάρθρο, υπάρχουν και άλλοι τύποι ανηδονίας (σεξουαλική, κοινωνική, μουσική κ.ο.κ.)

Αν η παρακινητική ανηδονία είναι υποφερτή ως όρος (η ενδιάθετη του Θέμη δεν ξέρω αν είναι εξίσου διαφανής), μάς μένει το πρόβλημα της consummatory. Τα ολοκληρωτική και ολοκληρωματική συμφωνούμε ότι δεν είναι ικανοποιητικά.

Υπάρχει η πρόταση του Θέμη, έμπρακτη, και η ολοκληρωσι(α)κή που πρότεινα επίσης (μεταξύ αστείου και σοβαρού). Μπορούμε να έχουμε άλλο επίθετο, π.χ. από την πραγμάτωση (πραγματωσική); Τι άλλα μπορούμε να σκεφτούμε πριν στραφούμε στην ανηδονία + ουσιαστικό;
 

daeman

Administrator
Staff member
...
παρακινητικός -ή, -ό [παρακινώ]
αυτός που διεγείρει, ερεθίζει ή προτρέπει σε κάτι, διεγερτικός, ερεθιστικός

αρχ.

παράφρονας, τρελός, παράφορος.

επίρρ...
παρακινητικώς και -ά / παρακινητικῶς, ΝΑ
νεοελλ.
με παρακινητικό, προτρεπτικό τρόπο
αρχ.
(συν. στη φρ.) «παρακινητικῶς ἔχω» — παρουσιάζω συμπτώματα μανίας, παραφροσύνης.

(stimulating)
 

nickel

Administrator
Staff member
Ε, να πω κι εγώ. Κι αφού θέλετε επίθετα:

προδιαθετική ανηδονία
επιτελεστική ανηδονία

Σου κόβεται η προδιάθεση και δεν έχεις όρεξη ούτε για επιτέλεση (performance).
 

nickel

Administrator
Staff member
Γιατί δεν αγκάλιασα το παρακινητικός:

Το motivational έχει δύο σημασίες, (α) related to motives και (β) motivating, κινητροδοτικός, παρακινητικός.
Με το παρακινητικός έχεις ενεργητικό επίθετο = που παρακινεί, ενώ το προδιαθετικός μπορεί ίσως να το θεωρήσεις ότι έχει να κάνει με την προδιάθεση, μια και εδώ η ανηδονία δεν είναι παρακινητική, απλώς αφορά τα κίνητρα, την επιθυμία, τη διάθεση να κάνεις κάτι.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Καλά, θα το κάνω πάσα στον επιμελητή μου (και θα του υποδείξω και το νήμα) και ας ξεμπλέξει εκείνος... :)
 
Top