metafrasi banner

unboxing = αποσυσκευασία

nickel

Administrator
Staff member
unboxing
noun
An act or instance of removing a newly purchased product from its packaging and examining its features, typically when filmed and shared on a social media site.

https://en.oxforddictionaries.com/definition/unboxing
https://en.wikipedia.org/wiki/Unboxing
https://www.theguardian.com/technol...ng-youtube-phenomenon-videos-unpackaging-toys



Πέπη Ραγκούση

Άνοιξέ το
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: Τα Νέα 3/1/2018

Μπήκε στη ζωή μας, σε ευρεία κλίμακα, μαζί με τα διαφημιστικά σποτ των φετινών γιορτών. Ένας νέος όρος για μια παλιά αναφορά. Unboxing και unboxers. Κατά λέξη μετάφραση, «αποσυσκευασία» και «αποσυσκευαστές». Κυρίως τεχνολογικών γκάτζετ. Οι μυημένοι το ξέρουν εδώ και δέκα, περίπου, χρόνια από τότε δηλαδή που κυκλοφόρησε στο YouTube το πρώτο βίντεο στο οποίο κάποιος άνοιγε με κώδικες τελετουργίας τη συσκευασία ενός κινητού τηλεφώνου καλλιεργώντας έτσι την προσμονή για το νέο προϊόν. Κάτι που αμέσως βρήκε μεγάλη απήχηση και γρήγορα καθιερώθηκε ως τάση, εν είδει διαμεσολαβητή της αγοραστικής λαχτάρας, αφού το υπό ανάπτυξη τότε ηλεκτρονικό εμπόριο στερεί από τον πελάτη τη χαρά του να δει από κοντά, να αγγίξει, να «μυρίσει», να «νιώσει» το αντικείμενο που πρόκειται να αγοράσει. Και κάπως έτσι ο unboxer έγινε επάγγελμα. Η ένταξη του όρου όμως, μέσω της τηλεόρασης, στην καθημερινότητά μας, προκάλεσε και τον αναμενόμενο χλευασμό από τους γραφικούς πλέον δύσπιστους προς οτιδήποτε καινούργιο δεν πρόλαβαν να οικειοποιηθούν ή δεν μπόρεσαν να καταλάβουν. Απαξίωση και κοροϊδία τύπου «Ολα τα είχαμε, το unboxing μας μάρανε». Ασε που θα χάσουμε και την αθωότητά μας.

Ψυχραιμία παιδιά. Τι είναι, στην ουσία, το unboxing; Η ηλεκτρονική εκδοχή της χαράς να ανοίγεις ένα δώρο. Οι φιόγκοι που δεν λύνονται εύκολα, τα σελοτέιπ που δεν ξεκολλάνε, οι ζελατίνες που κολλάνε, το χρατς του χαρτιού που σκίζεται άτσαλα στο τέλος, κόβοντας ενίοτε και το δάχτυλό σου. Καλή η νοσταλγία αλλά, ας το πάρουμε απόφαση, ότι υπάρχει χαρά (και ζωή) και μετά τους Αγιοβασίληδες του Μινιόν. Και τέλος πάντων, πολύ εύθραυστη είναι αυτή η αθωότητά μας αν κινδυνεύει ακόμη και από τη μετεξέλιξή της.
 
Τι είναι, στην ουσία, το unboxing; Η ηλεκτρονική εκδοχή της χαράς να ανοίγεις ένα δώρο. Οι φιόγκοι που δεν λύνονται εύκολα, τα σελοτέιπ που δεν ξεκολλάνε, οι ζελατίνες που κολλάνε, το χρατς του χαρτιού που σκίζεται άτσαλα στο τέλος, κόβοντας ενίοτε και το δάχτυλό σου.

Wrap rage, also called package rage, is the common name for heightened levels of anger and frustration resulting from the inability to open packaging, particularly some heat-sealed plastic blister packs and clamshells. People can potentially be injured from attempts at opening difficult packages: use of cutting tools can pose a risk of damage to the contents of the package. Easy-opening systems are available to improve package opening convenience.
 

daeman

Administrator
Staff member
 

Earion

Moderator
Staff member
Κάποτε πρέπει να ασχοληθούμε και στην Ελλάδα με την έννοια του overpackage. Από περιβαλλοντική πλευρά. Τώρα που κάναμε το βήμα με τις πλαστικές σακούλες στο σουπερμάρκετ...
 

SBE

¥
Καλό το άρθρο, Νίκελ, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί έχει μια ελαφρά ειρωνική διάθεση προς π.. κάποιον σαν τη μητέρα μου που με ρώτησε τι εννοεί «επαγγελματίας unboxer»; Η πρώτη μου σκέψη ήταν να της πω ότι είναι το πιο σύντομο ανέκδοτο, όπως ήταν κάποτε ο ________ τουρίστας (συμπληρώστε εθνικότητα της αρεσκείας σας, υποθέτω το τρέχον θα είναι Βορειοκορεάτης τουρίστας). Τελικά της εξήγησα, και το σχόλιό της ήταν ότι ο κόσμος δεν έχει τι άλλο να κάνει πια (first world problems, που λένε οι Άγγλοι).
Αν έγινε κάποια συζήτηση, έγινε όχι τόσο για τον νάρκισσο ξεπακεταριστή του γιουτιουμπ αλλά για τον επαγγελματία. Πώς γίνεσαι επαγγελματίας unboxer; Είναι πρώτα πρώτα επάγγελμα το να ανοίγεις κουτιά και να βάζεις τη διαδικασία στο ιντερνέτιο; Θα μου πεις αυτό ήταν το αστείο της διαφήμισης. Ναι, δε διαφωνώ, αλλά αν ένα αστείο το πιάνει το ένα τρίτο, κι από αυτούς οι μισοί το βρίσκουν κρύο, απλά είναι αποτυχημένο ανέκδοτο.
Επιπλέον, στην Ελλάδα δεν έχουμε και καμιά τρελλή συμμετοχή σε κάθε ιντερνετική τρέλα. Εμείς που ασχολούμαστε νομίζουμε ίσως ότι ασχολούνται πολλοί, αλλά κάνουμε λάθος. Και την τρέλα του unboxing κι εγώ που είμαι όλη μέρα στο ιντερνέτιο ξώφαλτσα την πήρα χαμπάρι μια στιγμή. Ίσως γιατί εγώ το χρησιμοποιώ σαν εργαλείο κι όχι για να σαχλαμαρίσω με το τελευταίο γκατζετάκι.
Όσο για το ζήτημα του υπερπακεταρίσματος, συμφωνώ, να το συζητήσουμε γιατί έχω αυτή τη στιγμή μια σακούλα με πλαστικά περιτυλίγματα που δεν ξέρω πού να τα πετάξω. Ήδη πήγα για ανακύκλωση ένα βουνό χάρτινες συσκευασίες δεμάτων ιντερνετοαγορές κλπ., αλλά τουλάχιστον αυτά ξέρω τι να τα κάνω. Τα άλλα, ε, κάθισα ένα βράδυ και πάταγα τις φυσαλίδες μέχρι που πόνεσαν τα δάχτυλά μου. Κάποτε αυτό ήταν σπορ σπάνιο και μικρής έκτασης. Μας ερχόταν π.χ. ένα δεματάκι κι είχε μέσα ένα φύλλο με φυσαλίδες 10χ10. Τώρα έχω αρχίσει να το βαριέμαι, φαντάσου...
 

nickel

Administrator
Staff member
Κάποτε αυτό ήταν σπορ σπάνιο και μικρής έκτασης. Μας ερχόταν π.χ. ένα δεματάκι κι είχε μέσα ένα φύλλο με φυσαλίδες 10χ10. Τώρα έχω αρχίσει να το βαριέμαι, φαντάσου...

Προς το παρόν, πρέπει να βρούμε καινούργιες χειροτεχνίες με χαρτοσακούλες σουπερμάρκετ.
 

SBE

¥
Δεν χρειάζεται, υπάρχει και το ύφασμα, η λινάτσα, το δίχτυ που είχαν οι παππούδες μας και βάζανε τα ψώνια.
Εγώ τέτοιες σακούλες έχω και πάω στο σουπερμάρκετ στο ΗΒ (το δίχτυ χωράει τα πάντα, σε περιορίζει μόνο το πόσο μπορείς να κουβαλήσεις).
Όσο για το επόμενο βήμα, ήδη στο ΗΒ συζητάνε 25 πένες χρέωση για τα φλυτζάνια του καφέ μιας χρήσεως. Τσουχτερό, αλλά λέει έξι δις τεμάχια το χρόνο καταναλώνονται και δεν είναι έυκολα ανακυκλώσιμα. Βλέπεις εκεί που κάποτε δεν εβρισκες καφέ ούτε στα σούπερ μάρκετ έχουν πλέον ανακαλύψει τα χρωματιστά γάλατα του Στάρμπαξ.
Γίνεται; Φυσικά και γίνεται. Σε ένα πανεπιστήμιο που είχα πάει για συνέδριο η καφετέρια είχε τέτοια ή σου πούλαγε πήλινα με λαστιχο για καπάκι και για να το κρατάς και σου έκανε εκπτωση όποτε το χρησιμοποιούσες. Εγώ δεν ασχολούμαι με το σπορ αλλά συνάδερφοι που αγόραζαν καφέδες όλοι αγόρασαν την κούπα γιατί λέει έκανες απόσβεση σε μια βδομάδα.
 
Top