metafrasi banner

emotional anchor

Σε υπότιτλους σειράς φαντασίας, ένα αντικείμενο με το οποίο κάποιος έχει συναισθηματικό δέσιμο και θα χρησιμοποιηθεί για να επαναφέρει την προσωπικότητά του. Ξέρω ότι είναι όρος της ψυχολογίας, αλλά δεν καταφέρνω να τον βρω.
 

Neikos

Member
Λέγεται σκέτο "άγκυρα" νομίζω, αλλά θα το συναντήσεις και ως "συναισθηματική άγκυρα", και η διαδικασία "αγκύρωση"(από το anchoring).

Στο παρακάτω αναφέρεσαι φαντάζομαι :
"An Anchor is a trigger or stimulus that retrieves a desired emotional state. A great example of an anchor is when you hear a piece of music that brings back a particular emotion or feeling associated with something that you were doing."
 

daeman

Administrator
Staff member
...
"An Anchor is a trigger or stimulus that retrieves a desired emotional state. A great example of an anchor is when you hear a piece of music that brings back a particular emotion or feeling associated with something that you were doing."

Or a taste or smell, a flavour, particularly that of a petite madeleine:

...
Σενιάρω και σερβίρω. Θέλει κανείς μαντλέν; Ή λίγο χαμένο χρόνο; :-)

"I place in position before my mind's eye the still recent taste of that first mouthful, and I feel something start within me, something that leaves its resting-place and attempts to rise, something that has been embedded like an anchor at a great depth; I do not know yet what it is, but I can feel it mounting slowly; I can measure the resistance, I can hear the echo of great spaces traversed."

Συναισθηματικό έρεισμα, αν κόψουμε τον άλτσο και πετάξουμε την άγκυρα.
 
Αυτό λέω, Νίκο, ευχαριστώ. Το "συναισθηματική άγκυρα" μου φαινόταν πολύ αγγλισμός για τα γούστα μου κι είπα μήπως υπήρχε κάτι πιο ελληνοπρεπές.
Μου αρέσει το έρεισμα, αλλά η σειρά είναι παιδική και θα χτυπήσει κάπως παράξενα. Μάλλον θα κρατήσω την άγκυρα, αν δεν προκύψει κάτι άλλο.
 

daeman

Administrator
Staff member
... Μου αρέσει το έρεισμα, αλλά η σειρά είναι παιδική και θα χτυπήσει κάπως παράξενα. Μάλλον θα κρατήσω την άγκυρα, αν δεν προκύψει κάτι άλλο.

Μα ναι, γενικότερα το έγραψα. Αλλιώς, σε παιδική σειρά, το «έρεισμα» είναι μάλλον υπερβολή, ενώ η «άγκυρα» μεταφέρει πιο εύκολα το νόημα με την εικόνα της.
 
Ακριβώς αυτό σκέφτομαι. Τώρα μόλις μου ήρθε "συναισθηματικός σύνδεσμος". Για τη δουλειά που το θέλω θα είναι ό,τι πρέπει.
 
ένα αντικείμενο με το οποίο κάποιος έχει συναισθηματικό δέσιμο και θα χρησιμοποιηθεί για να επαναφέρει την προσωπικότητά του
Θα μου πήγαινε η συναισθηματική γείωση.
 
Top