metafrasi banner

hype = ;

Με ρώτησαν πώς θα το λέγαμε. Απάντησα, διστακτικά, ότι το "θόρυβος" συχνά ταιριάζει.
Μετά το έψαξα εδώ και, αν δεν έκανα λάθος, δεν βρήκα να μας έχει απασχολήσει.

Πώς το λέτε;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Θα έλεγα (με μεγάλη επιφύλαξη και γι' αυτό και ο «μη θετικός» ορισμός)

σούσουρο (με τη β' έννοια και όταν δεν είναι θετικό hype)

τα λεγόμενα, διαδιδόμενα, ακουόμενα, θρυλούμενα (αν δεν είναι αρνητικό το hype)
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Στα υπόψη και ο ντόρος, που λέγεται και για θετική και για αρνητική δημοσιότητα και σχόλια:

2. ο θόρυβος, οι συζητήσεις, τα σχόλια, θετικά ή αρνητικά, που προκαλεί ένα γεγονός: H δίκη / η θεατρική παράσταση / το βιβλίο έκανε μεγάλο ντόρο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Κάποιες φορές θα εξυπηρετούσε να προσθέσουμε το «τεχνητός»: τεχνητός θόρυβος, τεχνητή δημοσιότητα.
 
Απόδοση που μου αρέσει για άλλη μία ειδική περίπτωση:
launch a product with much hype = λανσάρω ένα προϊόν με τυμπανοκρουσίες
 
Ο θόρυβος ταιριάζει νομίζω καλύτερα σε κάθε περίπτωση, για τα θετικά και τα αρνητικά, αλλά συνήθως το αγγλικό hype δεν έχει πρόσημο, διότι αναφέρεται σε κάτι που συζητήθηκε ή προβλήθηκε πολύ, άσχετα αν άξιζε ή όχι.

Το πρόβλημα με όλες αυτές τις αποδόσεις είναι ότι δεν δίνουν μονολεκτικό όρο για το hyped (a much hyped film). Θα τολμούσα να πω ότι εδώ ταιριάζουν τα πολυσυζητημένος και πολυαναμενόμενος και είναι συγγενές με το anticipated. Μου αρέσει και το υπερπροβεβλημένος, που ακολουθεί την απόδοση του nickel, αλλά θα το κρατούσα για το over-hyped.
 
.....
Ας βάλουμε κι ένα ψηστήρι στην άκρη, κάπου θα φανεί χρήσιμο (γιατί, για ψήσιμο πρόκειται).

Και για όποιον δεν ψήθηκε:

1. Hype is the use of a lot of publicity and advertising to make people interested in something such as a product.
We are certainly seeing a lot of hype by some companies.
My products aren't based on advertising hype, they sell by word of mouth.

2. To hype a product means to advertise or praise it a lot.
We had to hype the film to attract the financiers.
These gurus are being promoted by publishers and hyped in the business press.

Hype up means the same as hype.
The media seems obsessed with hyping up individuals or groups.
He felt the film was hyped up too much.



Public Enemy - Don't Believe The Hype
 

nickel

Administrator
Staff member
Το πρόβλημα με όλες αυτές τις αποδόσεις είναι ότι δεν δίνουν μονολεκτικό όρο για το hyped (a much hyped film). Θα τολμούσα να πω ότι εδώ ταιριάζουν τα πολυσυζητημένος και πολυαναμενόμενος και είναι συγγενές με το anticipated. Μου αρέσει και το υπερπροβεβλημένος, που ακολουθεί την απόδοση του nickel, αλλά θα το κρατούσα για το over-hyped.

Και πολυδιαφημισμένο, θα πρότεινα.
 
Top