Συνοδευτικό γράμμα στα αγγλικά που δεν βγάζει νόημα

JHRoss

Member
Καλησπέρα στην παρέα. Φίλη μου φιλόλογος αγγλικής φιλολογίας μου είπε ότι το κάτωθι δεν βγάζει νόημα. Τι να αλλάξω;

"maybe because they enjoy to communicate understandings relevant to all those essential questions is second to none, persuading me that teaching Physics is an incredibly rewarding thing to do"

Ευχαριστώ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Θα έλεγα να μας γράψεις στα ελληνικά ακριβώς αυτό που θα ήθελες να πεις γιατί κι εγώ δεν θα ήξερα πού να αρχίσω.
 

JHRoss

Member
Ίσως επειδή ο ενθουσιασμός του να μεταδίδεις τέτοιες γνώσεις σχετικές με τόσο θεμελιώδη ερωτήματα είναι μακράν ο πιο δυνατός και με έπεισε ότι το να διδάσκεις Φυσική είναι ένα απίστευτα ανταποδοτικό πράγμα.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Θυμάσαι τι σου λέγαμε σε ένα άλλο νήμα για τους βερμπαλισμούς στα κάβερ λέτερ; :) Είναι υπερβολικό αυτό, πρέπει να το πεις πιο απλά. Το κάβερ λέτερ πρέπει να είναι μία κανονική σελίδα, όχι μία σελίδα με γραμματοσειρά 10 και διάστιχο 1.
 

JHRoss

Member
Θεωρώ ότι αποτελεί μια πραγματικότητα που δεν μπορεί να διατυπωθεί πιο απλά.
 

nickel

Administrator
Staff member
ίσως επειδή ο ενθουσιασμός του να μεταδίδεις τέτοιες γνώσεις σχετικές με τόσο θεμελιώδη ερωτήματα είναι μακράν ο πιο δυνατός και με έπεισε ότι το να διδάσκεις Φυσική είναι ένα απίστευτα ανταποδοτικό πράγμα.

Με τα δικά σου λόγια, πάντως:

Maybe because the joy from communicating the kind of knowledge that relates to all those essential questions is second to none, I have been convinced that teaching Physics is an incredibly rewarding thing to do
 
Όπως στα λέει ο Νίκελ. Ωστόσο, φιλική συμβουλή και μην το πάρεις στραβά, επειδή δεν είσαι πολύ δυνατός στα αγγλικά, προσπάθησε να κάνεις μικρότερες προτάσεις. Μικρές προτάσεις = λιγότερα λάθη.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
ίσως επειδή ο ενθουσιασμός του να μεταδίδεις τέτοιες γνώσεις σχετικές με τόσο θεμελιώδη ερωτήματα είναι μακράν ο πιο δυνατός και με έπεισε ότι το να διδάσκεις Φυσική είναι ένα απίστευτα ανταποδοτικό πράγμα.

Θεωρώ ότι αποτελεί μια πραγματικότητα που δεν μπορεί να διατυπωθεί πιο απλά

Καταρχάς, πώς μπορεί ο ενθουσιασμός να σε πείσει ότι είναι κάτι ανταποδοτικό; Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει. Αν προσέξεις, ο Νίκελ σου αναδιατύπωσε την πρόταση, γιατί αυτό που γράφεις δεν σημαίνει τίποτα. Θα μπορούσες να γράψεις το να μεταδίδεις γνώσεις σχετικά με θεμελιώδη ερωτήματα είναι κάτι που βρίσκω εξαιρετικά ικανοποιητικό και με γεμίζει ενθουσιασμό.

Μην γράφεις ελληνικούρες. Στα αγγλικά χρειάζονται πιο απλές έννοιες.
 

JHRoss

Member
Όπως στα λέει ο Νίκελ. Ωστόσο, φιλική συμβουλή και μην το πάρεις στραβά, επειδή δεν είσαι πολύ δυνατός στα αγγλικά, προσπάθησε να κάνεις μικρότερες προτάσεις. Μικρές προτάσεις = λιγότερα λάθη.

Φυσικά και δεν το παίρνω στραβά, είναι πραγματικότητα (η οποία με γεμίζει ανασφάλεια από το πως θα συνεννοηθώ με τον ατζέντη στο τηλέφωνο έως την συνέντευξη και την προσαρμογή στο Λονδίνο)
 

JHRoss

Member
Καταρχάς, πώς μπορεί ο ενθουσιασμός να σε πείσει ότι είναι κάτι ανταποδοτικό; Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει. Αν προσέξεις, ο Νίκελ σου αναδιατύπωσε την πρόταση, γιατί αυτό που γράφεις δεν σημαίνει τίποτα. Θα μπορούσες να γράψεις το να μεταδίδεις γνώσεις σχετικά με θεμελιώδη ερωτήματα είναι κάτι που βρίσκω εξαιρετικά ικανοποιητικό και με γεμίζει ενθουσιασμό.

Μην γράφεις ελληνικούρες. Στα αγγλικά χρειάζονται πιο απλές έννοιες.

Ε γράψτο μου και στ'αγγλικά :cool:
 

JHRoss

Member
Με τα δικά σου λόγια, πάντως:

Maybe because the joy from communicating the kind of knowledge that relates to all those essential questions is second to none, I have been convinced that teaching Physics is an incredibly rewarding thing to do

Σ'ευχαριστώ πολύ!
 

SBE

¥
O Nίκελ απλά μετάφρασε και ρετουσάρισε λίγο αυτό που είπες ότι θες να πεις. Πάντως, όλη η φράση είναι μια βλακεία και μισή κι όποιος τη διαβάσει και δεν του σηκωθεί η τρίχα, απλά θα βάλει την αίτησή σου στα σκουπίδια. Και να γιατί:

Maybe because the joy from communicating...
Α, δηλαδή μπορεί να οφείλεται σε αυτό, μπορεί και όχι. Δηλαδή είσαι μεγάλος άντρας εργαζόμενος (ή επίδοξος εργαζόμενος) και δεν ξέρεις με σιγουριά τί σε έπεισε ότι η διδασκαλία φυσικής είναι αυτό που σου αρέσει να κάνεις. Άρα είσαι ανίκανος να πεις με βεβαιότητα γιατί κάνεις ό,τι κάνεις. Τι σόι χαρακτήρα δείχνει αυτό; Σίγουρα όχι τον χαρακτήρα που θέλει κανείς να έχει από έναν εργαζόμενο.

the joy from communicating the kind of knowledge that relates to all those essential questions φλυαρία χωρίς ουσία. Σου αρέσει το ότι μεταδίδεις γνώσεις σε άλλους; Ε, αυτό γράψε. Σου αρέσει το ότι βοηθάς τα παιδιά να ανακαλύψουν να αγαπήσουν τη φυσική; Ομοίως, αυτό γράψε. Αυτό που γράφεις είναι μια ασυναρτησία που όποιος τη διαβάζει μεχρι να φτάσει στο τέλος έχει ξεχάσει την αρχή.

I have been convinced εγώ θα έλεγα I am convinced.Το γιατί έχει να κάνει με μεταβατικά και αμετάβατα και με τις εντυπώσεις. Είσαι πεπεισμένος ή σε έπεισε κάποιος, ίσως και με το ζόρι; Το πρώτο φυσικά.

an incredibly rewarding thing to do= αγγλικά δημοτικού. Και ελληνικά δημοτικού εδώ που τα λέμε. Εκφραστική ποικιλία επίπεδου προέδρου των ΗΠΑ, ακόμα και στη μητρική σου γλώσσα. Εντάξει, δεν πας για φιλόλογος, αλλά υποτίθεται ότι είσαι μορφωμένος άνθρωπος. Ακόμα κι αν κάνεις γραμματικά η συντακτικά λάθη, ξέρεις τί θες να πεις και θα πρέπει να μπορείς να το πεις χρησιμοποιώντας το ανάλογο επίπεδο γλώσσας, τουλάχιστον στη μητρική σου ώστε να τα μεταφράζεις. Εγώ θα έγραφα teaching physics is rewarding. Πέρα από το ότι θα το έγραφα όλο αλλιώς.

Γενικά πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορείς να βρεις μερικά υποδείγματα επιστολών και να ξεσηκώσεις μερικές φράσεις που σου ταιριάζουν από αυτά, αντί να κάθεσαι να γράφεις ό,τι βλακεία σου κατεβαίνει, που απλά δείχνει τη φτώχεια των ικανοτήτων σου.

Επιπλέον, δεν ξέρω γιατί χρειάζεται να τους πείσεις τόσο πολύ ότι θες να διδάξεις που λες υπερβολές. Ένα συχνό λάθος με τις αιτήσεις για δουλειά είναι ότι πολλοί νομίζουν ότι χρειάζεται να επιδείξεις κανέναν υπερβολικό ιδεαλισμό και καμιά υπερβολική επιθυμία να κάνεις τη δουλειά. Όχι, μια απλή επιθυμία και απλό ενδιαφέρον αρκούν.

Έχω έναν γνωστό στο Λονδίνο που τελείωσε με άριστα πριν ένα μήνα ένα μάστερ σε κλάδο που χρειάζεται άσκηση για να δουλέψει. Τον έχω βοηθήσει υπερβολικά, σε σημείο που είπα αμάν πια! Και εντούτοις, παρά την τόση βοήθεια, μου έστειλε προχτές να δω μια αίτηση που είχε κάνει που ήταν απαράδεκτη. Όσα έχω πει από το ένα αυτό μπήκαν κι από το άλλο βγήκαν. Και να τα λάθη του, για να τα αποφύγεις κι εσύ:

Προσπαθεί να καταλάβει τι περιλαμβάνει η δουλειά, δηλαδή τι φαντάζεται αυτός ότι θα κάνει όταν θα τον προσλάβουν. Και μετά προσπαθεί να φτιάξει τις απαντήσεις του με βάση αυτό. Αυτό σημαίνει ότι δεν δίνει καθόλου σημασία στο τί λένε οι εργοδότες για τον εαυτό τους και για το είδος ανθρώπου που ψάχνουν. Σε καμία δουλειά που δεν έχεις ξανακάνει δεν ξέρεις τί ακριβώς θα κάνεις. Θα πρέπει να διαβάσεις τις πληροφορίες που δίνουν οι εργοδότες και να απαντήσεις με βάση αυτές. Αν υπάρχουν κενά στα στοιχεία που δίνουν, μην τα συμπληρώνεις με τη φαντασία σου.

Δεύτερον, παρακαλάει να του δώσουν τη δουλειά, υποσχόμενος ότι θα είναι καλός υπάλληλος. Δηλαδή στην ερώτηση γιατί να σε προσλάβουμε η απάντησή του είναι γιατί αν μου δώσετε αυτή την ευκαιρία θα είμαι καλός υπάλληλος. Πρώτα πρώτα, είναι αυτονόητο ότι θα είναι καλός υπάλληλος κάποιος. Αν δεν πιστεύουν ότι θα είσαι καλός υπάλληλος γιατί να σε προσλάβουν; Επειδή τους υπόσχεσαι ότι θα γίνεις καλός υπάλληλος;

Κι ένα από άλλον που είχε ζητήσει τη συμβουλή μου: προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα και τα κάνουν χειρότερα. Μου λέει σε μια φάση ότι είχε κακό βαθμό στο πτυχίο. Αλλά θέλει να έρθει στην Αγγλία για να αποδείξει ότι είναι ικανός και για να αναδειχτεί στον πανεπιστημιακό χώρο. Και του είπα ότι αυτός που θα σε ακούσει να το λες αυτό θα σου πει είχες τέσσερα χρόνια στο πανεπιστήμιο να αναδειχτείς και να αποδείξεις ότι έχεις ικανότητες. Το ότι λες ότι ΘΑ ΘΑ ΘΑ είναι αοριστολογίες χωρίς βαρύτητα. Αν έχεις κάτι να κρύψεις θα πρέπει είτε να το παραδεχτείς και να πεις πώς το ξεπέρασες ναι, τα έκανα σαλάτα, αλλά μετά έκανα το Χ και έβαλα μυαλό (δηλαδή έχεις ήδη βάλει μυαλό και έχεις αποδείξει ότι μπορείς να ξεπεράσεις το πρόβλημα, όχι ότι ναι μεν, αλλά στο μέλλον θα προσέχω) ή κάνεις την πάπια.
 

JHRoss

Member
SBE καταρχάς σ΄ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και για το γεγονός ότι τα λες έξω από τα δόντια, το χρειάζομαι σε αυτήν την φάση. Έκανα τις σχετικές διορθώσεις στο Personal Statement. Ο λόγος που δεν παίρνω ένα έτοιμο είναι ότι είμαι τόσο αφελής που πίστεψα σε κάτι που είχα διαβάσει ότι τα βάζουν σε ειδικό software προκειμένου να εντοπίσουν ομοιότητες με άλλα (τόσο ψαρωμένος λέμε)0
 

JHRoss

Member
Επιπλέον, δεν ξέρω γιατί χρειάζεται να τους πείσεις τόσο πολύ ότι θες να διδάξεις που λες υπερβολές. Ένα συχνό λάθος με τις αιτήσεις για δουλειά είναι ότι πολλοί νομίζουν ότι χρειάζεται να επιδείξεις κανέναν υπερβολικό ιδεαλισμό και καμιά υπερβολική επιθυμία να κάνεις τη δουλειά. Όχι, μια απλή επιθυμία και απλό ενδιαφέρον αρκούν.

Αυτό μου χει μείνει κουσούρι από την ελληνική αγορά εργασίας
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Οι σοβαροί εργοδότες δεν ενθουσιάζονται με αυτό ούτε στην Ελλάδα, κτγμ. Είναι άλλο να δείχνεις ενθουσιασμό και άλλο δουλικότητα. Σκέψου το σαν φλερτ: καταρχάς, το αντικείμενο του πόθου θέλουμε να το εντυπωσιάσουμε αλλά όχι να φανούμε απελπισμένοι. Επίσης, θέλουμε να δούμε και αν μας κάνει, όχι μόνο αν του κάνουμε εμείς.

Οι βερμπαλισμοί και οι μακροσκελές προτάσεις επιφέρουν χασμουρητό, κοίταγμα του ταβανιού, συνοπτική εξέταση του σιβί και πέρασμα στον επόμενο. Μόνο αν το σιβί σου είναι πολύ πολύ καλύτερο από όλων των άλλων θα μπει κανείς στον κόπο να παραβλέψει όλα αυτά.
 

SBE

¥
Να τονίσουμε εδώ ότι καλό βιογραφικό σημαίνει απλό και κατευθείαν στα σημαντικά. Όχι φλυαρίες.
Παράδειγμα πρόσφατο: ένας γνωστός μου (ο ίδιος με πιο πάνω) μου έστειλε το καινούργιο του βιογραφικό προχτές να δω πώς έχει βάλει την τωρινή του δουλειά. Η τωρινή του δουλειά είναι βοηθός σε εστιατόριο. Και είχε γράψει ότι στη δουλειά του χτυπάει πωλήσεις στο ταμείο, φτιάχνει καφέδες και κουβαλάει πράγματα στην κουζίνα. Μου σηκώθηκε η τρίχα. Του είπα να γράψει ότι ασχολείται με εξυπηρέτηση πελατών, λειτουργία του ταμείου και βοηθητικά καθήκοντα.
Επειδή είναι μπουμπουνοκέφαλος ώρες ώρες μου είπε ότι, κι άμα τα πει έτσι, δεν σημαίνει τίποτα, αφού είναι αυτονόητο ότι εξυπηρετεί τους πελάτες.
Του είπα «βρε γράψ' το έτσι και μια μέρα θα καταλάβεις γιατί πρέπει να το γράψεις έτσι». Τελικά του βρήκα ένα σάιτ που είχε ένα βιογραφικό βοηθού κουζίνας και τα έλεγε με ωραίο τρόπο τα καθήκοντα. Και μου είπε ότι είχα δίκιο, είναι καλύτερα. Εμ! Το ζητούμενο δεν είναι να μας πεις τι κάνεις αλλά τι έμαθες που βοηθάει στη θέση που θα είσαι. Μιλώντας μου είπε ότι έμαθε μόνος του από το γιουτιούμπ να φτιάχνει σχέδια στον καφέ, και άρχισε να το κάνει και άρεσε του εστιάτορα και τον έβαλε να μάθει και τους άλλους. Πρώτα δίνανε τον καφέ σκέτο. Ορίστε, πρωτοβουλία, ερευνητικότητα, προσωπική προσπάθεια με αίσιο αποτέλεσμα, αναγνώριση, ενδιαφέρον για τη βελτίωση των ικανοτήτων του, για καλύτερη εξυπηρέτηση, για να βοηθήσει την επιχείρηση κλπ. ακόμα και για μια τόσο αδιάφορη θέση, δηλαδή εργατικότητα. Δεν χρειάζεται ούτε τίποτα πομπώδες, ούτε τίποτα πάνω από το μέσο όρο.
Όσο για την Ελλάδα, είχα την εντύπωση ότι προσλαμβάνουν με βάση το αν τους αρέσει η φάτσα σου.
 

JHRoss

Member
Παίζει πολύ αυτό με την φάτσα, ο κολλητός μου κάνει αυτήν την δουλειά για πληροφορικάριους. Ένα ακόμα tip είναι τα ουδέτερα χρώματα στο ντύσιμο, π.χ. γκρι, γαλάζιο ανοιχτό κλπ., ώστε να μην τραβάς την προσοχή.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Παιδιά, αν ο εργοδότης σε διαλέξει επειδή του αρέσει η φάτσα σου είναι κακός εργοδότης και θα έχεις προβλήματα αργότερα. Οι καλοί εργοδότες προετοιμάζουν σωστές ερωτήσεις και ψάχνουν συγκεκριμένα πράγματα για τη θέση που θέλουν να καλύψουν. Το δε ντύσιμο πρέπει να είναι ένα τικ πάνω από το dress code της εταιρείας και φυσικά δεν έχει σημασία τι χρώματα φοράς, αρκεί να μην είναι φωσφοριζέ ροζ, ας πούμε.
 

SBE

¥
Τα περί φάτσας τα είπα μεταφορικά. Για να δείξω ότι οι Έλληνες εργοδότες δεν έχουν σοβαρά κριτήρια. Όχι ότι κάθονται και προσλαμβάνουν "ειδικούς" να τους πουν αν έχεις φάτσα εγκληματία ή χαζού (που άλλωστε δεν έχει επιστημονική βάση).
Η Παλ μπορεί να έχει άλλη άποψη, αλλά για να υπάρχουν σοβαρά κριτήρια θα πρέπει να υπάρχουν και σοβαρές δουλειές. Και από σοβαρές δουλειές η Ελλάδα πάσχει. Αν κρίνω από τους συμφοιτητές μου, π.χ. η πλειοψηφία είναι στο δημόσιο (κριτήρια ΑΣΕΠ-ικά), στην Ιντρακόμ (που προσλαμβάνει τόσο πολύ κόσμο που τα κριτήρια είναι παρόμοια με του δημοσίου) ή ελεύθεροι επαγγελματίες (κριτήρια μηδέν). Δεν έχει κάνει ποτέ κανένας τους competence based interview, ούτε θα ήξεραν να σου πουν τί είναι αυτό το φρούτο.
Περί ντυσίματος: στο ΗΒ οι άντρες πάνε στη δουλειά με γραβάτα και κουστούμι. ΚΑΙ ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ. Τα ανδρικά κουστούμια τα τελευταία χρόνια είναι με στενά παντελόνια, κοντά σα να τα έκοψε το τρένο (προφανώς γιατί είναι τόσο στενά που δεν περνάει το πόδι άμα είναι πιο μακριά). Αυτά είναι για όποιον έχει το ανάλογο σώμα. Για τους υπόλοιπους tailored fit δηλαδή ημιεφαρμοστό, όχι τα φαρδιά που φοράνε οι παππούδες. Πουκάμισο συνήθως ροζ, γαλάζιο, άσπρο, ριγέ κλπ. Και βλέπω ότι φεύγουν σιγά σιγά από τις φαρδιές σατέν γραβάτες και πάνε προς στενές και ματ. Αλλά δεν παρακολουθώ την ανδρική μόδα για να ξέρω λεπτομέρειες.
Όσο για τα χρώματα, χειμώνα (δηλαδή δέκα μήνες το χρόνο) ο κόσμος φοράει όλες τις αποχρώσεις του γκρί, του μπλε (εκτός από τα πολύ ανοιχτά) και μαύρο, άντε και κανένα σοκολατί. Δεν βλέπω τίποτα περίεργο με αυτό, αυτά τα χρώματα πάνε στους Άγγλους που είναι ανοιχτόχρωμοι. Και στους Έλληνες. Έχω δει πολλή αντίσταση από τους Έλληνες σε αυτό, δεν ξέρω γιατί.
Τι θα φορέσει κανείς στη δουλειά; Το πουά με τις καρδούλες; Μόνο αν δουλεύεις στο τσίρκο. Επομένως δεν καταλαβαίνω τα περί συντηρητικών χρωμάτων. Στην Ελλάδα όσους βλέπω σε κουστούμια γκρίζα ή μπλε φοράνε συνήθως το χειμώνα. Οπότε πριν αρχίσουμε να λέμε για τους άλλους να κοιτάξουμε και λίγο στον καθρέφτη; Έχουμε τον Τσακαλώτο με τα κοτλέ σακάκια, που είναι η εξαίρεση, αλλά δεν έχω δει κανέναν άλλο πολιτικό να εμφανίζεται με πορτοκαλί σακάκι. Ούτε κανέναν να λέει τις ειδήσεις στην τηλεόραση με σακάκι καρώ τραπεζομαντηλί.

Tράβα αγόρασε ένα ανθρακί, ένα γκρί κι ένα μπλε μαρέν κουστούμι, μάλλινα (κουλ γουλ ακόμα καλύτερα, θα τα φοράς όλο το χρόνο αν και είναι λίγο κρύα το χειμώνα) και θα είσαι εντάξει για αρχή. Πεντέξι πουκάμισα της δουλειάς, όχι καρώ καουμπόικα, μερικές γραβάτες ασορτί. Και δυο ζευγάρια μαύρα δετά δερμάτινα παπούτσια κλασσικά. Το ένα με κανονική και το άλλο με χοντρή λαστιχένια σόλα. Στην Ελλάδα αγόρασέ τα, που είναι φτηνότερα. Κι όταν έρθεις εδώ θα πάρεις και μια καπαρντίνα για τις βροχερές μέρες.
 

SBE

¥
Παρεμπιπτόντως, τώρα που το σκεφτόμουνα. Γιατί θες να γίνεις δάσκαλος; Το ΗΒ είναι η χώρα που όποιος εχει πτυχίο βιολογίας, φαρμακευτικής ή παρεμφερών επαγγελμάτων αναζητά την τύχη του στην τεράστια φαρμακευτική βιομηχανία (ερευνητική, όχι σαν της Ελλάδας που απλά φτιάχνουν φάρμακα). Οι μισθοί είναι πολύ καλύτεροι από το σχολείο, οι προοπτικές εξέλιξης πολύ καλές. Γι' αυτό άλλωστε και υπάρχει έλλειψη δασκάλων.

Γενικά δεν καταλαβαίνω τους Έλληνες που έρχονται για αναζήτηση εργασίας και είναι στην ίδια ηλικία που ήμουνα εγώ όταν ήρθα εδώ. Εγώ δεν άφησα το βόλεμα της Ελλάδας για να κάνω μια από τα ίδια. Ήρθα εδώ για πολύ καλύτερα. Κι όχι μόνο εγώ. Όλοι οι Έλληνες γνωστοί μου στο ΗΒ. Δεν ήρθαμε εδώ για να γίνουμε δάσκαλοι στα αγγλικά γυμνάσια. Οι περισσότεροι γνωστοί μου είναι βιολόγοι, χημικοί κλπ., και ήρθαν εδώ για να κάνουν περισσότερα και ανώτερα απ' ό,τι στην Ελλάδα. Δεν πέτυχαν όλοι όλα όσα ήθελαν, αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα. Και βλέπω να έρχονται τώρα εικοσάρηδες με αντίστοιχα πτυχία και να έχουν φιλοδοξίες εντελώς μικρομεσαίες και να είναι ικανοποιημένοι που είναι σερβιτόροι π.χ.
 
Top