Η ώρα της στίξης

Έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε και να γράφουμε την ώρα με διπλή τελεία, 17:06, όπως την έχουν στις αγγλόφωνες χώρες (και στις ηλεκτρονικές συσκευές), αλλά υπάρχει και η εναλλακτική μέθοδος, που δεν χρησιμοποιώ αλλά μου αρέσει: 17.06΄, με τελεία και τόνο. Εσάς τι σας αρέσει να γράφετε; Υπάρχουν μήπως και άλλες εναλλακτικές; Ο τόνος είναι όντως τόνος, ή κεραία, ή μήπως το σύμβολο του λεπτού; Έχουμε κανόνες για τη συμπερίληψη μηδενικού στις μικρές ώρες (03:10 αλλά 3.10΄); Με τα δευτερόλεπτα τι γίνεται; Είναι αποδεκτοί όλοι οι συνδυασμοί είτε το φορμά είναι δώδεκα ωρών, με «π.μ.» και «μ.μ.», είτε είναι είκοσι τεσσάρων;

Έψαξα αρκετά αλλά δεν βρήκα συζήτηση στο φόρουμ για το συγκεκριμένο θέμα. Αν τελικά υπάρχει το κατάλληλο νήμα, όπως συμβαίνει συχνά, ας μεταφέρει απλώς την ανάρτηση εκεί κάποιος υπεύθυνος.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ο συμβολισμός των (πρώτων) λεπτών με έναν τόνο και των (δεύτερων) λεπτών με δύο πηγαίνει αρκετά πίσω, θα έλεγα. Όχι μόνο για την ώρα, αλλά και για τις γωνιακές τιμές (με σύμβολο μοίρας: 43° 17' 36").

Λογικό είναι επίσης να υπάρχει και κάποιος τρόπος διαχωρισμός της ώρας, όπως αυτός που γράφεις (με τελεία - αλλά θα μπορούσε και με κόμμα) ή και με ένα αρχικό γράμμα, π.χ. 3ω15' (όπου αναρωτιέται βέβαια κανείς τι χρειάζεται ο τόνος).

Και άλλα συστήματα μπορεί να υπάρχουν να δεις, π.χ. 3ω 15λ 45δ. Όσο για τυποποίηση, σε παραπέμπω στην υπογραφή σου: «Εἰς τὴν Ἑλλάδα οἱ Νόμοι γίνονται χάριν εἰρωνικῆς ἀντιδιαστολῆς πρὸς τὴν πραγματικότητα.».
 

Earion

Moderator
Staff member
Κάπως αλλιώς τα έχω εγώ στο μυαλό μου:

Όταν γράφω 17:06 ή 17.06, και φαίνεται από τα συμφραζόμενα ότι πρόκειται για ώρα, δεν βάζω κεραία, γιατί νομίζω πως δεν χρειάζεται.

Η κεραία (και η διπλή κεραία) χρειάζονται στη μέτρηση γεωγραφικών μεγεθών (μοίρες, πρώτα λεπτά, δεύτερα λεπτά).
Χρειάζονται και στη μέτρηση του μήκους, όταν αυτή γίνεται με πόδια και ίντσες.
Π.χ.: ο Γιάννης Αντετοκούμπο στην αρχή της σεζόν ήταν 6´8½˝, αλλά στο τέλος της σεζόν μετρήθηκε και ήταν 6´11˝.

Και μια διόρθωση : ο Δόκτορας μας θύμισε μια παλιά συζήτηση εδώ, στην οποία ονόμαζα αυτό τον σημείο «τόνο». Κακώς· αυστηρά μιλώντας, δεν πρόκειται για τόνο (που μπαίνει επάνω από το ψηφίο) αλλά για κεραία (που μπαίνει δίπλα στο ψηφίο). Στο δεκαεξαδικό Unicode η κεραία βρίσκεται στο 00B4 (Accute Accent), ενώ η διπλή κεραία στο 02DD (Double Accute Accent) (accent τα ονομάζει το Unicode).
 
Έχω υπ' όψιν την παλαιότητα των συμβόλων για τα πρώτα και δεύτερα λεπτά, και θυμάμαι ότι μου έκανε μεγάλη εντύπωση κάποτε όταν συνειδητοποίησα τη σχέση μεταξύ των υποδιαιρέσεων της ώρας και του κύκλου. Παρομοίως, ήταν μια αξιομνημόνευτη ανακάλυψη για τον νεαρότερο εαυτό μου όταν κατάλαβα ότι η μοίρα και ο βαθμός (θερμοκρασίας) έχουν το ίδιο σύμβολο και το ίδιο όνομα στα αγγλικά, degree (και με το πτυχίο επίσης, καθώς όλα παραπέμπουν σε κλίμακες και ιεραρχίες, όπως έμαθα αργότερα). Τέλος πάντων, τα σύμβολα αυτά λιγάκι διαφέρουν από την ελληνική κεραία/οξεία, καθώς είναι συνήθως πιο κάθετα.

Επίσης, και αυτό είναι το καλύτερο κομμάτι, φαίνεται πως έχουν διαφορετική ονομασία. Μαθαίνω πως το σύμβολο για το λεπτό λέγεται τόνος, και για το δευτερόλεπτο δίστονος (αν και θα προτιμούσα να τα διασταύρωνα με μια πηγή πέρα από τη Βικιπαίδεια, που όμως δεν βρίσκω). Αν δηλαδή έπρεπε να γράψω κάποιες συντεταγμένες χωρίς να έχω πρόσβαση σε ειδικά σύμβολα, θα μπορούσα να τις γράψω κάπως έτσι, 40[SUP]ο[/SUP] 5΄ 10΄΄. Δηλαδή θα χρησιμοποιούσα αντί για το σύμβολο της μοίρας ένα πεζό όμικρον ως εκθέτη, και θα έβαζα αντί για τόνο κεραία, που φυσικά θα ήταν στην πραγματικότητα τόνος (οξεία), με τον ίδιο τρόπο που η υποδιαστολή εισάγεται ως κόμμα και διακρίνεται από αυτό μόνο από τη θέση της.

...που είναι ωραίο ως ιδέα, αλλά δεν καθόλου πρακτικό για τα δευτερόλεπτα, καθώς οι δύο κεραίες απέχουν πολύ μεταξύ τους. Κι έτσι επιστρέφουμε στο προφανές 40[SUP]ο[/SUP] 5' 10", που και πιο καλό φαίνεται, και πιο πολύ μοιάζει με τα πραγματικά σύμβολα, που όπως είπαμε είναι σχετικά κάθετα: 40° 5′ 10″.

Αρχίζω να ξεφεύγω, όμως, οπότε θα σταματήσω για να οργανώσω τις σκέψεις μου. Δυο πραγματάκια ακόμα, για την ώρα προς το παρόν. Πρώτον, βρήκα ένα άλλο νήμα σχετικό με την ώρα, αν και δεν ασχολείται με τα της στίξης.

Δεύτερον, είναι τόσο δύσκολο να ελέγξουν έναν πίνακα πριν τον χρησιμοποιήσουν για να μάθουν την ώρα σε παιδάκια; Αλλά βέβαια οι ώρες 12 π.μ. και 12 μ.μ. μπερδεύουν και τους ενηλίκους...
 
Top