metafrasi banner

wine bucket = σαμπανιέρα

surfmadpig

New member
Καλησπέρα σε όλους,

Υπάρχει κάποια ελεγκάντ απόδοση για το somellier's wine bucket; Γνωρίζω τη σαμπανιέρα αλλά νομίζω ότι αναφέρεται αποκλειστικά στον κουβά που περιέχει πάγο...;

Με την ευκαιρία, εάν κάποιος γνωρίζει κάποιο γλωσσάρι οινικών όρων που να περιλαμβάνει και τα αντικείμενα σερβιρίσματος κ.ο.κ. θα ήταν πολύ ευπρόσδεκτο, μιας που όλα όσα βρήκα επικεντρώνουν στην περιγραφή των κρασιών.

Ευχαριστώ πολύ!
 

SBE

¥
Το δοχείο όπου τοποθετείται το μπουκάλι για να διατηρηθεί κρύο, είτε ισοθερμικά, είτε με πάγο κλπ., λεγεται σαμπανιέρα, ακόμα κι αν προκειται για κανονικό λευκό κρασί.
Το δοχείο που βάζουμε τα παγάκια για το ποτό μας, έχει μεν το ίδιο σχήμα, αλλά ειναι μικρότερο, λέγεται παγοθήκη.
 
Τη σαμπανιέρα εγώ την ξέρω και ως παγωνιέρα, αν και βλέπω ότι αυτός ο όρος περιγράφει επίσης τα παλιά ψυγεία με πάγο.
 

SBE

¥
Kαι παγωνιέρα δε λένε και το σύστημα που σερβίρεις γλυκό κουταλιού; (το παραδοσιακό, που πήγαιναν το βάζο απο τον έναν στον άλλον, να σερβιριστεί μόνος του)
 

surfmadpig

New member
Στη σαμπανιέρα λοιπόν αναφερόμουν τελικά χωρίς να το πάρω είδηση... Είχα την εντύπωση ότι χρησιμοποιείται μόνο για σαμπάνιες αλλά έκανα λάθος. Ευχαριστώ!
 
Top