Παραδοσιακά επαγγέλματα

Mint

New member
Καλησπέρα!

Μεταφράζω λεζάντες για την έκθεση ενός λαογραφικού μουσείου και έκανα μια μικρή έρευνα για κάποια παλιά επαγγέλματα. Τι λέτε για τα παρακάτω;

τροχατζής: δεν ξέρω αν τρόχιζαν και κάτι άλλο πέρα από μαχαίρια (κάποιος μου είπε και τσάπες), αλλά σκέφτηκα το knife grinder.
αρκουδιάρης: δεν βρήκα κάποιον όρο στα αγγλικά, αλλά σε παλιές γκραβούρες υπάρχει μουσικός με μαϊμού. Επίσης υπάρχουν αναφορές στην αρκούδα, μόνη της όμως. Έτσι σκέφτηκα το busker with his dancing bear.
λουστράκος: shoe shine boy
Εβραίος υφασματέμπορος: Jew cloth merchant. Υπάρχουν και άλλες επιλογές όπως το draper, αλλά νομίζω ότι το πρώτο είναι πιο αναγνωρίσιμο και δεν χάνει κάτι από το νόημα.
πωλητής: οι γκραβούρες παρουσιάζουν πωλητές διαφόρων προϊόντων, κυρίως πλανόδιους. Peddler/pedlar ή street seller; Πουλούν μύδια, φρούτα και πουλερικά.
κανατάς: street pot seller

Ευχαριστώ
 

SBE

¥
Είχα την εντύπωση ότι ο μπαρμπα Γιάννης ο κανατάς τα έφτιαχνε κιόλας τα κανάτια, οπότε θα είναι potter.
Επίσης θα έλεγα Jewish cloth merchant.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Λουστράκος = shoeshiner.
Διαβάζοντας street pot seller, το πρώτο πράγμα που καταλαβαίνω είναι ότι κάποιος πουλάει μαριχουάνα στον δρόμο :) Ίσως street vendor selling pottery;
Επίσης, δεν θα διάλεγα το Peddler, γιατί στα αγγλικά των ΗΠΑ συχνά σημαίνει επίσης κάποιον που πουλάει ναρκωτικά στον δρόμο.
 
Top