metafrasi banner

ship's husband

Καλησπέρα! Είναι ουσιαστικά ο εκπρόσωπος του πλοιοκτήτη που είναι υπεύθυνος για τις επισκευές, τη συντήρηση, την πρόσληψη προσωπικού του πλοίου στο λιμάνι της βάσης του πλοίου. Η ΙΑΤΕ το δίνει φροντιστής πλοίου, αλλά έχω την εντύπωση (χωρίς να είμαι καθόλου σίγουρη) ότι ο φροντιστής του πλοίου είναι φυσικό πρόσωπο πάνω στο καράβι που είναι επιφορτισμένο με κάποιο καθήκον, τροφοδοσίας ίσως, δεν ξέρω. Ενώ ο ship's husband μπορεί να είναι και εταιρεία που απλά εκπροσωπεί τον πλοιοκτήτη και διενεργεί όλα αυτά τα καθήκοντα που σας είπα παραπάνω. Καμιά ιδέα; Ο Χιωτάκης στο Shipping business and law dictionary δίνει "εκπρόσωπος του πλοιοκτήτη".

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Έδιτ: μου σφυρίξανε από ναυτιλιακή ότι το λένε "ο ατζέντης του πλοίου" και πράγματι βγάζει μερικά αποτελέσματα κυρίως από Κύπρο (όπου καταλαβαίνεις ότι πήραν το agent και το έκαναν ατζέντη). Δεν ξέρω αν μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε σε καταστατικό. Τι λέτε;
 
In a very small old dictionary of technical terms it gives for 'ship's husband' διαχειριστής πλοίου. Perhaps Nickel would comment on it for you.:)
 

nickel

Administrator
Staff member
Τα «διαχειριστής» και «φροντιστής πλοίου» δίνουν την εντύπωση, όπως λέει και η Όλι, ότι είναι άτομα πάνω στο πλοίο. Γι' αυτό οι ναυτικοί κοίταξαν ορισμούς σαν τον παρακάτω και ανέκραξαν: «Agent! Α, ατζέντης!» :-)

SHIP'S HUSBAND, mar. law. An agent appointed by the owner of a ship, and invested with authority to make the requisite repairs, and attend to the management, equipment, and other concerns of the ship he is usually authorized to act as the general agent of the owners, in relation to the ship in her home port.
2. By virtue of his agency, he is authorized to direct all proper repairs, equipments and outfits of the ship; to hire the officers and crew; to enter into contracts for the freight or charter of the ship, if that is her usual employment; and to do all other acts necessary and proper to prepare and despatch her for and on her intended voyage.
http://legal-dictionary.thefreedictionary.com/Ship's+husband
 

SBE

¥
Εγώ τη μητέρα μου την άκουγα να μιλάει για πράκτορες, ο πράκτοράς μας στο Χ μέρος κλπ. Άλλα μάλλον ήταν άλλο πράγμα;
 
Top