Ερώτηση για Google Translate

Φίλος με παρακάλεσε να θέσω εδώ το εξής ερώτημα:

Τελευταία υπολειτουργεί το google translate στα win10 του λάπτοπ μου. Σήμερα διαπιστώνω ότι αυτό συμβαίνει επειδή έχω ταυτόχρονα το ονλάιν λεξικό της Λαρούς ανοικτό. Φαντάζεσαι ότι τα έχω ανοικτά όταν διαβάζω τους Αθλίους. Αν κλείσω το λαρούς δουλεύει κανονικά. Τα έβαλα και σε διαφορετικούς πλοηγούς αλλά το ίδιο κάνει. Αν το έχει αντιμετωπίσει κανείς κι έχει βρει λύση θα με υποχρεώσει.

-- Τι εννοείς "υπολειτουργεί";

Αργεί να φορτώσει, δε μεταφράζει αυτόματα και τρεις στις τέσσερις προσπάθειες βγάζει σφάλμα.


Όποιος ξέρει, λέει.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Σε χρήση στην Αλεπού (Firefox) δεν βλέπω αλλαγή συμπεριφοράς (με ανοιχτό και το Λαρούς). Ωστόσο, όταν χρησιμοποίησα το Google Translate κάποια στιγμή τον Αύγουστο είδα ότι έβγαζε ανεπίτρεπτα λάθη, θεότρελα. Σου έδινε την εντύπωση ότι ή παίζανε με τον αλγόριθμο ή υπήρχε πρόβλημα στους δείκτες της βάσης τους. Θα άξιζε να του δίναμε κάθε τόσο ένα συγκεκριμένο κείμενο με διακριτές προκλήσεις και να συγκρίναμε τα αποτελέσματα, να μη βασιζόμαστε στη διαίσθησή μας μόνο. Πάντως, δεν ξέρω τίποτα για καθυστέρηση, ούτε πριν ούτε τώρα με το Λαρούς.
 
Top