metafrasi banner

meltdown (emotional)

daeman

Administrator
Staff member
...
b) To fall apart or break down from too extreme or prolonged emotionally derived somatic overload.
have a meltdown
...

καταρρέω: ... β. (για πρόσ.) πέφτω κάτω, σωριάζομαι εξαιτίας μεγάλης σωματικής αδυναμίας: Περπατούσε με δυσκολία και ήταν έτοιμος να καταρρεύσει. || (επέκτ.) χάνω τις δυνάμεις μου, υφίσταμαι μεγάλη σωματική φθορά: Kατέρρευσε από την αρρώστια. Γέρασε πολύ, άρχισε να καταρρέει. 2. (μτφ.) α. χάνω εντελώς τις ψυχικές δυνάμεις μου: Δεν άντεξε στη συμφορά και κατέρρευσε. Ο κατηγορούμενος κατέρρευσε ύστερα από πολύωρη ανάκριση και ομολόγησε. ...

...
a) to become extremely angry.
-I almost had a meltdown when I wrecked my jeep.
(more words with the same meaning: to become angry, go crazy, freak out.)
...

έξαλλος -η -ο: 1. (για πρόσ.) που έχει χάσει την αυτοκυριαρχία του λόγω έντονου συναισθήματος: Είναι / έγινε κάποιος έξαλλος από το θυμό / τη χαρά / τον ενθουσιασμό του. Πετάχτηκε πάνω έξαλλος αναποδογυρίζοντας την καρέκλα του. Tο έξαλλο πλήθος δεν άφησε τίποτα όρθιο. Έξαλλη κατάσταση, που χαρακτηρίζει τον έξαλλο άνθρωπο.

είμαι / γίνομαι έξω φρενών, εξοργίζομαι σε μεγάλο βαθμό, αγανακτώ. κάνω κπ. έξω φρενών, εξοργίζω κπ. σε μεγάλο βαθμό, κάνω κπ. να αγανακτήσει.


Down for b and out for a. Here it comes, here it comes...

 
Thanks, as usual, 'Man. I knew the literal term, which is, I think, πυρηνική τήξη. But the metaphorical use is now very common particularly in soaps.
 

Earion

Moderator
Staff member
Σημασία 1η: παραληρώ από το θυμό μου.
Σημασία 2η: παθαίνω νευρικό κλονισμό (από υπερκόπωση) || λιώνω από υπερκόπωση (more informal)
 

SBE

¥
Ι find it difficult to use the word as in the first example, Theseus, perhaps because the two meanings correspond to two very different reactions and in Greek they are expressed by two completely different words. Also, melting and down imply depression to me, rather than explosion. But that's just me.
 
Thanks, Earion for the two/three idioms and SBE for her comments. In reply to her comment about sense 1, I suppose when there is a literal meltdown, the consequences are explosive and extensive. However, the term is generally used of depression.:(
 

daeman

Administrator
Staff member
Here are some examples of the term 'to have a meltdown':-

a) to become extremely angry.
-I almost had a meltdown when I wrecked my jeep.
(more words with the same meaning: to become angry, go crazy, freak out.)
...
Όταν, Άναξ, εις έννοιαν έλθω των ηγουμένων,
άλλος εξ άλλου γίνομαι και τήκομαι τας φρένας·
εκείνοι γαρ χορταίνουσι τα πρώτα των ιχθύων,
εμένα δε με δίδουσι θύνναν την βρωμισμένην
εκείνοι το κοτζώνουσι το χιώτικον εις κόρον,
ο δε δικός μου στόμαχος πάσχει από το ξίδιν!
...
Αναφορά στον Γκρέκο, εκδ. Καζαντζάκη, Αθήνα 2003, σ. 204-205

Α meltdown in the first sense from the 12th century.
 

cougr

¥
Σε μερικές περιπτώσεις ταιριάζει και το έπαθε παράκρουση.
 

cougr

¥
Αντιλαμβάνομαι ότι στο πλαίσιο του αυτισμού η πλέον διαδεδομένη απόδοση του meltdown είναι ο όρος κατάρρευση, όμως κττμγ ίσως ταιριάζει περισσότερο στο shutdown.

Meltdowns and Shutdowns
 
Last edited:
Top