Λίστες και στίξη

LemurFou

New member
Θα εκτιμούσα πάρα πολύ τη γνώμη και τη βοήθειά σας σχετικά με ένα πολύ καλοκαιρινό και ανέμελο θέμα, ήτοι τη στίξη σε λίστες. Θα μου συγχωρήσετε το μακροσκελές του πράγματος, αλλά σας έχω μπόλικα παραδείγματα, ώστε να μη σας ταλαιπωρώ με γρίφους.

Μέχρι στιγμής ακολουθώ τους εξής κανόνες:
-Όταν τα σημεία της λίστας αποτελούν πλήρεις προτάσεις, παίρνουν όλα τελεία, ανεξάρτητα από το πώς εισάγεται η λίστα (με ή χωρίς άνω και κάτω τελεία).
-Όταν δεν αποτελούν πλήρεις προτάσεις ΚΑΙ η λίστα εισάγεται με άνω και κάτω τελεία, τότε παίρνει τελεία μόνο το τελευταίο σημείο.
-Όταν έστω ένα σημείο αποτελεί πλήρη πρόταση, τότε συμπαρασύρει και τα υπόλοιπα στο να πάρουν όλα τελεία για λόγους ομοιογένειας.
-Την τόσο συνήθη στα Αγγλικά άνω τελεία έπειτα από κάθε σημείο -εκτός του τελευταίου- την παραλείπω, ή έστω δεν τη θεωρώ υποχρεωτική (ακολουθώ εδώ σχετική άποψη του Κ. Βαλεοντή, αν θυμάμαι καλά). Και πάντως, αν βάλω κάτι, θα προτιμήσω το κόμμα από την άνω τελεία.

Έλα όμως που η εφαρμογή είναι πιο ύπουλη... Ιδού 3 παραδείγματα λιστών με κάποιες -έχω την αίσθηση- γκρίζες ζώνες:

1)
Βάζουμε τελεία σε στοιχεία λίστας όταν έχουμε ακόμη και δευτερεύουσα πρόταση, ή μόνο όταν έχουμε κύρια πρόταση; Παράδειγμα:

Αυτός ο Οδηγός έχει σχεδιαστεί για να σας βοηθήσει:
>Εξηγώντας γιατί η ενότητα τάδε αποτελεί μέρος του προγράμματος δείνα και γιατί είναι σημαντική για το Α και το Β.
>Αποσαφηνίζοντας τον ρόλο σας και το πώς μπορείτε να βοηθήσετε κλπ. κλπ.


2)
Τι κάνουμε με την τελεία σε ριζικά ανομοιογενή στοιχεία λίστας που ΔΕΝ εισάγεται με άνω και κάτω τελεία; Παράδειγμα, όπου έχουμε στοιχεία με απλό ουσιαστικό/ουσιαστικά, με δύο κύριες προτάσεις ή μόνο με δευτερεύουσα:

ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ
>Ανάγκη για λήψη αποφάσεων και υποστήριξη των επιλογών μας.
>Αποδέσμευση από τον έλεγχο άλλων.
>Δεν πρόκειται για ανεξαρτησία. Σημαίνει ότι ενεργούμε βάσει επιλογών παραμένοντας αλληλοεξαρτώμενοι.
>Αίσθηση αυτονομίας που επιδρά ουσιαστικά στη συμπεριφορά.

3)
Παρόμοιο με το 2 (η λίστα εισάγεται όμως με άνω και κάτω τελεία). Σκαλώνω στην εφαρμογή όσων έγραψα, δλδ στο να βάλω τελεία τόσο στην πλήρη περίοδο, όσο και στη μία λέξη.

Δώστε έμφαση στα εξής στοιχεία:
>Σημασία του γνήσιου ενδιαφέροντος.
>Η παροχή ασφάλειας είναι ευθύνη του Διευθυντή.
>Εμπιστοσύνη.
>Παροχή αίσθησης ασφάλειας, ώστε όλοι να κάνουν το καλύτερο δυνατό.


Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!
 

SBE

¥
Θα αναφέρω μόνο κάτι που έμαθα σχετικά πρόσφατα και με έκανε να αναθεωρήσω όλες τις λίστες (και τις χρησιμοποιώ πολύ): αν δεν υπάρχει τελεία στο τέλος κάθε σημείου το λογισμικό που διαβάζει για τους τυφλούς δεν ξέρει πού να συνεχίσει. Επομένως αν θέλεις να διαβάζονται τα γραπτά σου από όλους, καλό είναι να έχουν όλες οι λίστες τελείες.
 
Ο Οδηγός της Επιτροπής αναφέρει:

Η άνω τελεία χρησιµοποιείται κυρίως στις ακόλουθες περιπτώσεις:
... δ) στις απαριθµήσεις, όταν τα επιµέρους τµήµατα εισάγονται µε µικρά γράµµατα του
ελληνικού αλφαβήτου [α), β), γ) κ.λπ.] ή µε ρωµαϊκούς αριθµούς µικρού σχήµατος [i), ii),
iii) κ.ο.κ. (romanitos)]:

H Επίσηµη Εφηµερίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης περιλαµβάνει τρεις σειρές:
α) τη σειρά L: Νοµοθεσία·
β) τη σειρά C: Ανακοινώσεις και Πληροφορίες·
γ) τη σειρά S: Συµπλήρωµα της Επίσηµης Εφηµερίδας της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

(Όταν τα επιµέρους τµήµατα εισάγονται µε παύλες, χωρίζονται µεταξύ τους µε κόµµα).


Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ πολύ την άνω τελεία. Γενικά όμως νομίζω ότι προέχει η ομοιομορφία και η ταιριαστή μορφοποίηση του κειμένου: να φαίνεται δηλαδή, συνήθως από τις αποστάσεις μεταξύ των παραγράφων, ότι η λίστα στο σύνολό της πηγαίνει μαζί με αυτό που προηγείται.
 

nickel

Administrator
Staff member
Προς το παρόν, ανεβάζω τις σχετικές σελίδες από το Chicago Manual of Style, φεύγω και θα επανέλθω.
 

Attachments

  • Chicago Manual of Style - Lists.pdf
    225.7 KB · Views: 224

LemurFou

New member
Θα αναφέρω μόνο κάτι που έμαθα σχετικά πρόσφατα και με έκανε να αναθεωρήσω όλες τις λίστες (και τις χρησιμοποιώ πολύ): αν δεν υπάρχει τελεία στο τέλος κάθε σημείου το λογισμικό που διαβάζει για τους τυφλούς δεν ξέρει πού να συνεχίσει. Επομένως αν θέλεις να διαβάζονται τα γραπτά σου από όλους, καλό είναι να έχουν όλες οι λίστες τελείες.

Ευχαριστώ πολύ! Πολύ χρήσιμο για μελλοντική χρήση, αν και δεν ξέρω αν μπορώ να προωθήσω την πολιτική "πάντα τελεία" για το συγκεκριμένο έργο και στον συγκεκριμένο coordinator.
 
Top