metafrasi banner

trigger = σκανδάλη όπλου | μοχλός, λεβιές (συστήματος) τηλεκατεύθυνσης

MAGDA514

New member
Καλησπέρα σας. Καλώς σας βρήκα.

Παίρνω το θάρρος να γράψω γιατί χρειάζομαι λίγη βοήθεια.

Η πρόταση που θέλω να μεταφράσω αφορά ένα τηλεκατευθυνόμενο αυτοκινητάκι και ένα σημείο του.

"Push or pull the trigger of the RC to make the car go forward or backwards. (Push or pull it slowly to prevent the car to speed away abruptly)."

Πώς μεταφράζεται η λέξη "trigger" εδώ; Γιατί σκανδάλη (όπλου), δε μεταφράζεται. :D

Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.

ΜΑΓΔΑ
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Καλησπέρα και καλώς ήρθες :)
Εγώ θα έγραφα "διακόπτη" μάλλον, αλλά περίμενε να δούμε μήπως έχει κανείς άλλος καμιά καλύτερη ιδέα.
 
Δεν έχω εικόνα του όλου συστήματος, ωστόσο το "Push or pull it slowly" με κάνει να υποθέτω ότι δεν πρόκειται για διακόπτη αλλά για λεβιέ (με κάποια διαδρομή, όχι τύπου on/off).
 

Neikos

Member
Καλησπέρα. Επειδή έχουμε να κάνουμε με τηλεκατευθυνόμενο αυτοκινητάκι, υποθέτω πώς το trigger θα είναι ένας απλός μοχλός και όχι σκανδάλη, όπως π.χ. σε ένα τηλεχειριστήριο για πολεμικά παιχνίδια.
Μάλλον πρόκειται για τον μοχλό του γκαζιού για να κινηθεί το αυτοκίνητο είτε προς τα μπρος είτε προς τα πίσω, και θα υπάρχει ένας ακόμη για να στρίβει δεξιά και αριστερά.
Νομίζω πως θα το μετέφραζα ως μοχλό, και ανάλογα με τη λειτουργία του θα έλεγα μοχλός γκαζιού ή μοχλός κατεύθυνσης ή ό,τι άλλο κάνει. Ίσως και λεβιέ, αλλά προτιμώ τον μοχλό.

Με πρόλαβε ο Θέμης.
 
Ας μην απορρίψουμε αμέσως τη «σκανδάλη»: μερικά τηλεχειριστήρια έχουν σχήμα πιστολιού και το χειριστήριο βρίσκεται στη θέση της σκανδάλης (στη φωτογραφία ένα από τα δικά μας) :-)
WP_20170617_001.jpg
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Το σχήμα και η διάταξη σκανδάλης όμως είναι πιο βολικά για τράβηγμα, όχι τόσο για σπρώξιμο, γι' αυτό συνήθως βάζουν λεβιεδάκια / μοχλουδάκια / ράβδους / μανέτες / ματσούκια σε τέτοια χειριστήρια για αυτοκινητάκια ή δρονάκια.
Έπηξα στο υποκοριστικό.

Και καλώς ήρθες, Μάγδα.


Dharv, μ' άρεσε το «δικά μας». Η αλήθεια να λέγεται, τα δικά τους δικά μας και τα δικά μας δικά τους. :-)
 

Neikos

Member
Ας μην απορρίψουμε αμέσως τη «σκανδάλη»: μερικά τηλεχειριστήρια έχουν σχήμα πιστολιού και το χειριστήριο βρίσκεται στη θέση της σκανδάλης (στη φωτογραφία ένα από τα δικά μας) :-)
View attachment 5745

Όντως. Δεν είχα ξανασυναντήσει τέτοιο χειριστήριο για οχήματα. Πάντως έχει δίκιο ο Ντάεμαν, η σκανδάλη βολεύει για να την τραβάς, αλλά δεν μου φαίνεται καθόλου βολικό να την σπρώχνεις με το δάχτυλο, ειδικά αν πρέπει να ρυθμίσεις την ταχύτητα ανάλογα με την πίεση που ασκείς. Όχι ότι είναι αυτό το θέμα μας, απλά λέω.

Ντάεμαν, βίντεο δεν έχει σήμερα; :)
 

daeman

Administrator
Staff member
... Ντάεμαν, βίντεο δεν έχει σήμερα; :)

Ζε μ'απέλ Δαεμάνος, κλιτό (ή ξενιστί Ντέιμαν / Νταεμάν / Δαεμάν). :-) Εσύ Νέικος, Νείκος ή Νεϊκός;
Αυτό σκεφτόμουν τώρα δα, τι βίντεο να βάλω, αλλά δεν έχω κέφια σήμερα, και με το στανιό, θα βγει ξινό. Τάζω το, όταν μπορέσω.
 

Neikos

Member
Ζε μ'απέλ Δαεμάνος, κλιτό (ή ξενιστί Ντέιμαν / Νταεμάν / Δαεμάν). :-) Εσύ Νέικος, Νείκος ή Νεϊκός;
Αυτό σκεφτόμουν τώρα δα, τι βίντεο να βάλω, αλλά δεν έχω κέφια σήμερα, και με το στανιό, θα βγει ξινό. Τάζω το, όταν μπορέσω.

Δαεμάνος λοιπόν. Στρέχει. Εγώ ένας απλός Νίκος είμαι, απλώς επειδή συνήθως είναι πιασμένο το όνομα, το έκανα Νείκος και ησύχασα.

Ας ακούσουμε ένα καρναβαλίστικο από Στρόουκς άμα είναι, μπας και βελτιωθεί η διάθεση.

 

MAGDA514

New member
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις και τη βοήθεια.

Φωτογραφία του προϊόντος δεν έχω. Αν είχα, θα ήταν πολύ βοηθητική.

Οπότε, το RC προφανώς είναι το Remote Control και όχι κάποιο σημείο πάνω στο τηλεκατευθυνόμενο.

Θα επιλέξω κάτι safe. Κάτι προς το μοχλό του.

Και πάλι ευχαριστώ. Να είστε καλά.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ωραία, Μάγδα, και καλωσήρθες. Πάρε κι αυτό (το μάλλον ασύντακτο) από τους μοντελιστές της Ρόδου:

Τον πομπό (transmitter) ή αλλιώς γνωστό ως τηλεκατεύθυνση. Οι τηλεκατευθύνσεις έχουν μοχλούς/ σκανδάλη, κουμπιά ρυθμίσεων, και πλέον οι ηλεκτρονικές (τηλεκατευθύνσεις με LCD οθόνες) με διάφορες άλλες ρυθμίσεις.
http://emr.rhodespages.com/rcbegin/index.html

Εγώ ένας απλός Νίκος είμαι, απλώς επειδή συνήθως είναι πιασμένο το όνομα, το έκανα Νείκος και ησύχασα.

Εσύ ησύχασες, αλλά εγώ αναρωτιόμουν τι ήθελες να πεις με την ομηρική φιλονικία! :)
 
Top