Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 11

Thread: trigger = σκανδάλη όπλου | μοχλός, λεβιές (συστήματος) τηλεκατεύθυνσης

Junior Member

trigger = σκανδάλη όπλου | μοχλός, λεβιές (συστήματος) τηλεκατεύθυνσης

Καλησπέρα σας. Καλώς σας βρήκα.

Παίρνω το θάρρος να γράψω γιατί χρειάζομαι λίγη βοήθεια.

Η πρόταση που θέλω να μεταφράσω αφορά ένα τηλεκατευθυνόμενο αυτοκινητάκι και ένα σημείο του.

"Push or pull the trigger of the RC to make the car go forward or backwards. (Push or pull it slowly to prevent the car to speed away abruptly)."

Πώς μεταφράζεται η λέξη "trigger" εδώ; Γιατί σκανδάλη (όπλου), δε μεταφράζεται.

Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.

ΜΑΓΔΑ

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Καλησπέρα και καλώς ήρθες
    Εγώ θα έγραφα "διακόπτη" μάλλον, αλλά περίμενε να δούμε μήπως έχει κανείς άλλος καμιά καλύτερη ιδέα.
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Senior Member Themis's Avatar
    Δεν έχω εικόνα του όλου συστήματος, ωστόσο το "Push or pull it slowly" με κάνει να υποθέτω ότι δεν πρόκειται για διακόπτη αλλά για λεβιέ (με κάποια διαδρομή, όχι τύπου on/off).
    Aπ' ό,τι κάλλη έχει άνθρωπος, τα λόγια έχουν τη χάρη / να κάμουσι κάθε καρδιά παρηγοριά να πάρη
    κι οπού κατέχει να μιλεί με γνώση και με τρόπο / κάνει και κλαίσι και γελούν τα μάτια των ανθρώπω.

Senior Member Neikos's Avatar
    Καλησπέρα. Επειδή έχουμε να κάνουμε με τηλεκατευθυνόμενο αυτοκινητάκι, υποθέτω πώς το trigger θα είναι ένας απλός μοχλός και όχι σκανδάλη, όπως π.χ. σε ένα τηλεχειριστήριο για πολεμικά παιχνίδια.
    Μάλλον πρόκειται για τον μοχλό του γκαζιού για να κινηθεί το αυτοκίνητο είτε προς τα μπρος είτε προς τα πίσω, και θα υπάρχει ένας ακόμη για να στρίβει δεξιά και αριστερά.
    Νομίζω πως θα το μετέφραζα ως μοχλό, και ανάλογα με τη λειτουργία του θα έλεγα μοχλός γκαζιού ή μοχλός κατεύθυνσης ή ό,τι άλλο κάνει. Ίσως και λεβιέ, αλλά προτιμώ τον μοχλό.

Με πρόλαβε ο Θέμης.

Senior Member dharvatis's Avatar
    Ας μην απορρίψουμε αμέσως τη «σκανδάλη»: μερικά τηλεχειριστήρια έχουν σχήμα πιστολιού και το χειριστήριο βρίσκεται στη θέση της σκανδάλης (στη φωτογραφία ένα από τα δικά μας)
    Click image for larger version. 

Name:	WP_20170617_001.jpg 
Views:	9 
Size:	95.9 KB 
ID:	5745
    Life is an aberration; it appears under unusual conditions, where there is an abnormal amount of resources, and then proceeds to expand and evolve, consuming those resources until eventually it dies away, leaving behind only bare rock and empty soda cans.

Senior Member daeman's Avatar
    ...
    Το σχήμα και η διάταξη σκανδάλης όμως είναι πιο βολικά για τράβηγμα, όχι τόσο για σπρώξιμο, γι' αυτό συνήθως βάζουν λεβιεδάκια / μοχλουδάκια / ράβδους / μανέτες / ματσούκια σε τέτοια χειριστήρια για αυτοκινητάκια ή δρονάκια.
    Έπηξα στο υποκοριστικό.

Και καλώς ήρθες, Μάγδα.

Dharv, μ' άρεσε το «δικά μας». Η αλήθεια να λέγεται, τα δικά τους δικά μας και τα δικά μας δικά τους.
    Θεωρητικά, θεωρία και πράξη είναι το ίδιο πράγμα. Στην πράξη, όμως, διαφέρουν.
    When this you see, remember me and bear me in your mind, let all the world say what they may, speak of me as you find.

Quote Originally Posted by dharvatis View Post
    Ας μην απορρίψουμε αμέσως τη «σκανδάλη»: μερικά τηλεχειριστήρια έχουν σχήμα πιστολιού και το χειριστήριο βρίσκεται στη θέση της σκανδάλης (στη φωτογραφία ένα από τα δικά μας)
    Click image for larger version. 

Name:	WP_20170617_001.jpg 
Views:	9 
Size:	95.9 KB 
ID:	5745
    Όντως. Δεν είχα ξανασυναντήσει τέτοιο χειριστήριο για οχήματα. Πάντως έχει δίκιο ο Ντάεμαν, η σκανδάλη βολεύει για να την τραβάς, αλλά δεν μου φαίνεται καθόλου βολικό να την σπρώχνεις με το δάχτυλο, ειδικά αν πρέπει να ρυθμίσεις την ταχύτητα ανάλογα με την πίεση που ασκείς. Όχι ότι είναι αυτό το θέμα μας, απλά λέω.

Ντάεμαν, βίντεο δεν έχει σήμερα;

Senior Member daeman's Avatar
    Quote Originally Posted by Neikos View Post
    ... Ντάεμαν, βίντεο δεν έχει σήμερα;
    Ζε μ'απέλ Δαεμάνος, κλιτό (ή ξενιστί Ντέιμαν / Νταεμάν / Δαεμάν). Εσύ Νέικος, Νείκος ή Νεϊκός;
    Αυτό σκεφτόμουν τώρα δα, τι βίντεο να βάλω, αλλά δεν έχω κέφια σήμερα, και με το στανιό, θα βγει ξινό. Τάζω το, όταν μπορέσω.
    Θεωρητικά, θεωρία και πράξη είναι το ίδιο πράγμα. Στην πράξη, όμως, διαφέρουν.
    When this you see, remember me and bear me in your mind, let all the world say what they may, speak of me as you find.

Quote Originally Posted by daeman View Post
    Ζε μ'απέλ Δαεμάνος, κλιτό (ή ξενιστί Ντέιμαν / Νταεμάν / Δαεμάν). Εσύ Νέικος, Νείκος ή Νεϊκός;
    Αυτό σκεφτόμουν τώρα δα, τι βίντεο να βάλω, αλλά δεν έχω κέφια σήμερα, και με το στανιό, θα βγει ξινό. Τάζω το, όταν μπορέσω.
    Δαεμάνος λοιπόν. Στρέχει. Εγώ ένας απλός Νίκος είμαι, απλώς επειδή συνήθως είναι πιασμένο το όνομα, το έκανα Νείκος και ησύχασα.

Ας ακούσουμε ένα καρναβαλίστικο από Στρόουκς άμα είναι, μπας και βελτιωθεί η διάθεση.

Junior Member
    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις και τη βοήθεια.

Φωτογραφία του προϊόντος δεν έχω. Αν είχα, θα ήταν πολύ βοηθητική.

Οπότε, το RC προφανώς είναι το Remote Control και όχι κάποιο σημείο πάνω στο τηλεκατευθυνόμενο.

Θα επιλέξω κάτι safe. Κάτι προς το μοχλό του.

Και πάλι ευχαριστώ. Να είστε καλά.

Page 1 of 2 1 2 LastLast

Bookmarks

Bookmarks